Wiedźmin 3
Źródło: igdb.com / materiały prasowe

Atak hakerski na CD Projekt Red. "Macie 48 godzin"

Kuba WielochKuba Wieloch
9 Lutego 2021

CD Projekt Red padło ofiarą ataku hakerskiego. Polskie studio poinformowało o zajściu za pośrednictwem swoich social mediów. Przestępcy skopiowali bardzo ważne dane i zażądali za nie okupu.

  • Wykradziono kody źródłowe gier CD Projekt Red
  • Hakerzy żądają okupu
  • Oświadczenie polskiego studia

CD Projekt Red zalicza fatalny początek roku. Nadal nie opadł kurz po kiepsko odebranej premierze Cyberpunka 2077, a już rozpoczął się, a w zasadzie to spadł jak grom z jasnego nieba, kolejny kryzys.

Oświadczenie CD Projekt Red


Odkryliśmy wczoraj, że padliśmy ofiarą ukierunkowanego ataku hakerskiego, w wyniku którego część naszych danych z wewnętrznych systemów została naruszona - tak rozpoczyna się oficjalna informacja od firmy na Twitterze.


Nieznany sprawca uzyskał nieautoryzowany dostęp do naszej sieci wewnętrznej, pozyskał pewne dane należące do grupy kapitałowej CD Projekt i zostawił list z żądaniem okupu, którego treść upubliczniamy. Mimo że niektóre urządzenia w naszej sieci zostały zaszyfrowane, nasze kopie zapasowe pozostały nienaruszone. Udało się nam już zabezpieczyć infrastrukturę IT i rozpoczęliśmy przywracanie danych - czytamy dalej w oświadczeniu


Z oficjalnych wiadomości od CD Projekt wynika, że nie wyciekły dane graczy i mogą się oni czuć bezpieczni. Musimy mieć jednak świadomość, że sprawa jest niezwykle poważna, a reputacja i wartość giełdowa polskiego studia właśnie zawisła na i tak naderwanym już włosku.

Sanepid zaliczył koszmarną wpadkę. Podręcznikowe złamanie zasad RODO, przedsiębiorcy są zachwyceniSanepid zaliczył koszmarną wpadkę. Podręcznikowe złamanie zasad RODO, przedsiębiorcy są zachwyceniCzytaj dalej


Nie zamierzamy poddać się żądaniom ani negocjować ze sprawcą, ponieważ mamy świadomość, że może to doprowadzić do ujawnienia wykradzionych danych. Podejmujemy niezbędne kroki w celu złagodzenia konsekwencji takiego obrotu sprawy, a w szczególności poprzez zwrócenie się do wszystkich stron, które mogą zostać poszkodowane w wyniku ataku - fragment notki.


Redzi udostępnili również krótką notkę zostawioną przez cybeprzestępców. Jest ona dość krótka, ale nakreśla jasno charakter incydentu i cel atakujących

Oświadczenie CD Projekt Red

Wiadomość od cyberprzestępców


Stworzyliśmy kopie waszych kodów źródłowych z Cyberpunk 2077, Witcher 3, Gwent oraz z niepublikowanej wersji Witcher 3. Jesteśmy również w posiadaniu pełnych dokumentacji relacji inwestorskich, księgowych, prawnych i HR. Zakodowaliśmy również wasze serwery, chociaż wiemy, że prawdopodobnie odzyskacie je przez kopie zapasowe.

Jeśli nie dojdziemy do porozumienia, wasze kody źródłowe zostaną sprzedane lub udostępnione w internecie, wasze dokumenty zostaną wysłane do naszych znajomych dziennikarzy gamingowych - czytamy we wiadomości zostawionej przez cyberprzestępców.


Hakerzy swą notkę zakończyli dość wymownymi słowami - Macie 48 godzinna kontakt z nami - co sugeruje, że albo naoglądali się zbyt wielu filmów sensacyjnych, albo co może być przerażające dla polskiej grupy kapitałowej, nie żartują i rzeczywiście są gotowi na ujawnienie wrażliwych danych.

Wiadomość od hakerów


CD Projekt Red zgłosiło już sprawę do odpowiednich organów, jednakże na rozwój sytuacji będziemy musieli jeszcze poczekać.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł