Łódź podwodna wyłaniająca się spod wody.
Źródło: Snappy Goat

Chiny potęgą atomową. Mają już 200 głowic jądrowych, a to dopiero początek

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
6 Września 2020

Amerykanie udostępnili bardzo ciekawe informacje na temat chińskiej armii. Według wywiadu USA, Chiny bardzo stawiają na dozbrajanie swojego wojska, szczególnie kładąc nacisk na siły jądrowe.

Amerykanie twierdzą, że w przeciągu najbliższych 10 lat Chiny będą dążyły do podwojenia ilości swoich głowic atomowych oraz rozwoju systemu ich przenoszenia.

Pentagon alarmuje. Chiny potęgą atomową

Według raportu dostarczonego przez Pentagon do Kongresu, Chiny zaczęły się dozbrajać w bardzo szybkim tempie. Szczególny nacisk chińska armia kładzie na strategiczne siły jądrowe. Według Amerykanów, Państwo Środka chce dorównać możliwościami militarnymi swojemu największemu rywalowi, a więc właśnie państwu rządzonemu przez Donalda Trumpa. W świetle wydarzeń z ostatnich kilku miesięcy, takie zachowanie jest niezwykle niepokojące. Przypomnijmy tylko, że od kilku miesięcy kontakt między władzami USA a Chinami jest bardzo ograniczony ze względu na nastawienie obydwu mocarstw do siebie.

Doszło do poważnego wypadku radiacyjnego. Przez ponad rok zatajano informacjęDoszło do poważnego wypadku radiacyjnego. Przez ponad rok zatajano informacjęCzytaj dalej

Chiny modernizują armię

Amerykański raport zakłada, że Chiny posiadają obecnie około 200 głowic jądrowych różnej mocy. Przez najbliższą dekadę Państwo Środka będzie chciało tę liczbę podwoić, jednak to nie ilość głowic atomowych jest prawdziwym zagrożeniem. Jak podkreśla Chad Sbragia, zastępca asystenta sekretarza obrony ds. Chin podczas spotkania w American Enterprise Institute, Chiny planują rozwinąć tak zwaną “triadę jądrową”, która jest środkiem odstraszającym, który od lat stosuje Rosja i Stany Zjednoczone. Triada jądrowa to system zapewniający państwu, które ją posiada całkowite zabezpieczenie w przypadku ataku jądrowego przez inne państwo. Dzięki rozbudowie systemy jądrowego na przenośne systemu (łodzie podwodne, samoloty, wyrzutnie), państwo ma możliwość kontrataku zanim wrogie rakiety sięgną celu. Daje to też zabezpieczenie w przypadku zupełnej anihilacji (o czym pisaliśmy kilka dni temu przy okazji opisywania nuklearnej fortecy podwodnej Rosjan).

Rosyjski myśliwiec naruszył przestrzeń powietrzną NATO. Stany Zjednoczone wściekłeRosyjski myśliwiec naruszył przestrzeń powietrzną NATO. Stany Zjednoczone wściekłeCzytaj dalej

Co za tym idzie Chiny planują budowę nowych okrętów podwodnych zdolnych do przenoszenia głowic atomowych, rozwój rakiet balistycznych z głowicami jądrowymi, podziemnych silosów i mobilnych platform kolejowych zdolnych do przenoszenia i wystrzeliwania broni atomowej. Jądrowe plany są jednak jedynie częścią pełnego raportu na temat militarnej modernizacji w Chinach. Główny plan zakłada umożliwienie chińskiemu wojsku prowadzenia kilku wojen w najróżniejszych miejscach świata i z tego względu Państwo Środka miałoby rozpocząć budowę baz wojskowych w różnych zakątkach świata. Taką bazę posiadają już w Dżibuti, a planują budowę kolejnych w takich lokalizacjach jak Birma, Tajlandia, Singapur, Indonezja, Pakistan, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kenia i Tadżykistan.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rosyjski myśliwiec naruszył przestrzeń powietrzną NATO. Stany Zjednoczone wściekłe
  2. Amerykanie testują broń przed którą nie ma obrony. Rosjanie przodują w tej technologii
  3. Atomowa forteca ZSRR. K-278 Komsomolec miał być nuklearną dumą, ale zatonął
  4. Zaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 lat

Następny artykuł