Satelita nad Ziemią
Źródło: PickPik

Chiny będą nas szpiegować z kosmosu? Na orbitę wysłano globalnego obserwatora Ziemi

Artur ŁokietekArtur Łokietek
8 Września 2020

Czy Chiny oficjalnie zaczynają szpiegować całą planetę? Na orbitę wysłano satelitę, który wejść ma w skład globalnego systemu obserwacji. Jest niezwykle dokładny i w czasie niemal rzeczywistym przekazuje konkretne informacje.

Chiny zamierzają szpiegować nas czy tylko utworzyć przełomowy system na wzorze popularnego GPS, jednak ze znacznie szerszym zakresem funkcji? Chińska telewizja informuje, że to drugie.

Chiny już nas szpiegują?

Dobrym pytaniem w tym momencie jest - "czy Chiny aby już wcześniej nie zaczęły nas szpiegować?". Odpowiedź na to jest zaskakująco prosta, bo... zaczęły. Chodzi tu wyłącznie o ostatnie kontrowersje związane z Państwem Środka i jego relacjami ze Stanami Zjednoczonymi, choć ostatnio pula "oburzonych" stale się powiększa. Wszystko zaczęło się na dobre od wybuchu skandalu z urządzeniami marki Huawei, które rzekomo miały zbierać poufne informacje o użytkownikach i przetwarzać je w niewiadomym celu. Gdy wyszło to na jaw, Stany szybko zareagowały i postanowiły zabronić korzystania firmom z kraju z technologii chińskich. To rozpoczęło na dobre psychologiczno-ekonomiczną wojnę, którą pandemia koronawirusa wyłącznie podsyciła. Sytuacja jest jednak nieco bardziej skomplikowana.

Ziemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzająZiemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzająCzytaj dalej

Chiny, afera, szpiegowanie, aplikacje - czegóż chcieć więcej?

TikTok, czyli popularna mobilna aplikacja służąca do dzielenia się krótkimi filmikami z internautami, okazuje się być, zdaniem popularnej grupy hakerskiej Anonymous "ładnie ubranym spyware". Apka robi furorę na całym świecie, jednak w pewnym momencie okazało się, że firma za nią stojąca przekazuje rzekomo chińskiemu rządowi informacje o użytkonikach. Indie, Amazon i wiele innych krajów czy firm postanowiły zabronić korzystania z kontrowersyjnej aplikacji. Teraz jednak Chiny wystrzeliły w kosmos kolejnego satelitę Gaofen-11-02, który będzie wchodził w skład China High-definition Earth Observation System (CHEOS), czyli chińskiego globalnego systemu obserwacji Ziemi. Sama idea jest jednak jak najbardziej godna podziwu.

Samolot przyszłości wzbił się w powietrze. Wygląda jak statek kosmiczny i jest ekologicznySamolot przyszłości wzbił się w powietrze. Wygląda jak statek kosmiczny i jest ekologicznyCzytaj dalej

System CHEOS

System CHEOS to globalny system obserwacji składający się docelowo z wielu satelitów i pojazdów, które znajdować się mają na odpowiedniej wysokości w stratosferze. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez chińską agencję kosmiczną i telewizję Chinadaily, system ten zaprojektowany został w celu informowania niemal w czasie rzeczywistym o wszystkim tym, co może dziać się na planecie. Oczywiście skupia się to przede wszystkim na klęskach żywiołowych, nadchodzących kataklizmach, ale też w formie pomocy przy planowaniu miast czy dzierżawie gruntów, albo budowaniu sieci dróg. Satelita posiada rozdzielczość poniżej jedneog metra - obraz jest więc niezwykle dokładny i możliwa staje się bardzo bliska obserwacja naszej planety.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lojalny pies leży na grobie właścicielki. Mimo wielu próśb nie ma zamiaru go opuścić
  2. Schabowe wyszły twarde jak podeszwa? Znamy sposób, byś już nigdy nie powtórzyła porażki. Eksperci mają niezawodne tricki, które zawsze się sprawdzają
  3. W Warszawie znaleziono pozostałości po prehistorycznej osadzie. Natrafiono na 1500 artefaktów
  4. James Bond kobietą? Sztuczna inteligencja mówi "czemu nie?"

Następny artykuł