Chiny kontra Stany Zjednoczone.
Źródło: needpix

Chiny chcą opracować "globalny system bezpieczeństwa"

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
9 Września 2020

Konflikt między Stanami Zjednoczonymi, a Chinami przybiera na sile. Chiny nie pozostają bierne i wychodzą z pomysłem, który ma załagodzić całą sytuację.

Globalny standard bezpieczeństwa ma zapewnić prześladowaniu państw i polowaniu na firmy działające w danych krajach, jak ma to obecnie miejsce z firmą ByteDance, czy Huawei. Stany Zjednoczone, na czele z prezydentem Donaldem Trumpem prowadzą przeciwko chińskim firmom prawdziwą kampanię.

Firmy z Chin na celowniku Stanów Zjednoczonych

Czy tak będą wyglądały wojny w XXI wieku? Zamiast na polu bitwy, kraje będą się ścierały ze sobą na poziomie czysto gospodarczym? Na chwilę obecną wszystko na to wskazuje, szczególnie patrząc na narastający od kilku miesięcy konflikt między Stanami Zjednoczonymi, a Chinami. Wszystko zaczęło się od wątpliwości Donalda Trumpa odnośnie bezpieczeństwa danych przechwytywanych przez właściciela TikToka, czyli ByteDance. Potem dostało się jeszcze Huaweiowi, którego usługi zostały już zablokowane w USA, a lada dzień taki sam los czeka właśnie ByteDance.

Testy kliniczne najbardziej zaawansowanej szczepionki na COVID-19 wstrzymane. Wykryto groźne skutki uboczneTesty kliniczne najbardziej zaawansowanej szczepionki na COVID-19 wstrzymane. Wykryto groźne skutki uboczneCzytaj dalej

Trump chciał wyegzekwować od chińskiego giganta, aby ten sprzedał swoją firmę do bardziej wiarygodnego inwestora (czyt. amerykańskiego). W wypadku niezaakceptowania takich warunków TikTok miał zostać zablokowany na terenie Stanów Zjednoczonych, a więc w miejscu, w którym jest jedną z najpopularniejszych aplikacji i przynosi ogromne zyski. ByteDance nie zdecydowało się na taki krok, a więc możemy się spodziewać, że za chwilę podzieli los innej chińskiej firmy, która została oskarżona o przekazywanie danych do chińskich służb wywiadowczych, czyli Huawei.

Chiny będą nas szpiegować z kosmosu? Na orbitę wysłano globalnego obserwatora ZiemiChiny będą nas szpiegować z kosmosu? Na orbitę wysłano globalnego obserwatora ZiemiCzytaj dalej

Chiny chcą uniemożliwić samowolkę USA

Proponowany przez Chiny “globalny standard bezpieczeństwa ma uniemożliwić działania związane z “jawnym prześladowaniem” i “polowaniem” na konkretne firmy pod byle pretekstem. Dzięki wprowadzeniu tego rozwiązania, rządy nie będą mogły uzyskiwać danych z zagranicznych działalności firm. Chińczycy nawołują firmy technologiczne do zaprzestania tworzenia “backdoorów”, czyli narzędzi umożliwiających kontrolowane wycieki danych. Nawołują również do tego, by firmy nie angażowały się w próby pozyskiwania wrażliwych danych dotyczących swoich użytkowników. Szczegóły inicjatywy nie są jednak na ten moment znane. W tym momencie pozostaje więc jedynie czekać na reakcje firm technologicznych. Sam pomysł wydaje się kontrowersyjny szczególnie z tego powodu, że jego pomysłodawcą są Chiny, które w głównej mierze przyczyniają się do braku zaufania związanego z poufnymi danymi osobowymi przetrzymywanymi przez firmy technologiczne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mieszkańcy kamienicy są wstrząśnięci. Sąsiadka wyprowadziła się, ale zostawiła głodne zwierzęta, okropny widok
  2. 5 tricków, których nie zdradzą ci szefowie kuchni, będziesz gotować lepiej od nich. Najlepsza porada dotyczy ziemniaków, palce lizać
  3. Inteligentny śmietnik działa już od roku. Jak się sprawował i czy ta technologia jest w ogóle potrzebna?
  4. Chiny będą nas szpiegować z kosmosu? Na orbitę wysłano globalnego obserwatora Ziemi
  5. Anna Jantar umierając trzymała przy sobie list od męża. Właśnie opublikowano jego treść, łzy same napływają do oczu

Następny artykuł