Pomarańczowa chmura
Źródło: Pixy/Needpix

Chińska rakieta spadła nieopodal szkoły. Po wybuchu wyzwoliła kłęby toksycznego dymu [wideo]

Artur ŁokietekArtur Łokietek
12 Września 2020

W Chinach doszło do niezwykle niebezpiecznego incydentu! Jedna z rakiet po wystrzeleniu spadła niedaleko szkoły w pobliskim mieście. Chwilę później na niebie widać było kłęby silnie toksycznego dymu. Podobne wypadki zdarzały się Chinom już wcześniej.

Chiny nie przejmują się za bardzo bezpieczeństwem okolicznych mieszkańców - jedna z rakiet wkróce po starcie spadła niemal na pobliską szkołę. Choć sam upadek nikogo nie skrzywdził, skutki wydzielanych toksycznych substancji mogą być widoczne po latach.

Chińskie podejście do bezpieczeństwa

W miniony poniedziałek Chiny wystrzeliły w kosmos kolejną rakietę z satelitą na pokładzie. Nic w tym dziwnego - kraj ten od dawna planuje przedsięwzięcia mające zapewnić mu silną pozycję w kwestii podboju kosmosu. Wzorem Rosji czy Stanów Zjednoczonych, Państwo Środka stara się zdobyć przewagę w kosmosie za pomocą umieszczanych tam satelit, a potem, według oficjalnych planów rządu, na orbicie ma znaleźć się w pełni autonomiczna stacja kosmiczna, a nawet farma solarna. Podobnych pomysłów jest o wiele więcej i zakładają np. podbój i kolonizację Marsa. Cały ten postęp może zwiastować kolejne konflikty, tym razem jednak w przestrzeni kosmicznej, ale Chiny się tym nie zniechęcają. Dośc powiedzieć, że nie przeszkadzają im nawet niebezpieczne sytuacje, takie jak ta, która ostatnio miała miejsce niedaleko ośrodka Taiyuan Satellite Launch Center.

Wysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofyWysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofyCzytaj dalej

Rakieta spadła (prawie) na szkołę

Sam start rakiety przebiegł bezproblemowo, jednak lądowanie jednego z członów już niekoniecznie, gdyż w internecie pojawiły się filmiki pokazujące jak olbrzymi kawał rakiety spada z nieba. Wkrótce po uderzeniu, które miało miejsce niedaleko pobliskiej szkoły, na niebie dało się zaobserwować coraz silniej rozprzestrzeniający się pomarańczowy dym. Bardzo podobny do tego, który wydobył się z eksplozji Crew Dragona od SpaceX z 2019 roku. Nic w tym dziwnego - statki kosmiczne używają zazwyczaj do napędu paliwa z hydrazyny, która wchodzi w reakcję spalania z utleniaczem tetratlenkiem diazotu wydzielając specyficznie kolorową chmurę. Takiego paliwa używa również NASA, choć ostatnio stara się znaleźć mu "zielone zastępstwo". Chodzi tu jednak wyłącznie o kosmiczne statki, które takiego paliwa używają do operacji kosmicznych, a nie o rakiety, które startują z Ziemi. Chiny pod tym względem są sporo do tyłu. Hydrazyna jest tania, łatwa w dostępności, ale też silnie toksyczna, trująca i żrąca. Nic dziwnego, że ciecz ta wyszła z użytku w kwestii rakiet lata temu. No ale nie w Chinach.

NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]Czytaj dalej

Start z miasta

Kawałek rakiety pochodzi od jednej z flagowych chińskich rakiet Long March 4B, które niedługo mogą zostać wyparte przez nową rodzinę Long March 5. Chińczycy zgapili tę technologię zapewne od SpaceX, gdyż podobnie jak Falcony, Long March 5 będą zasialne ciekłym tlenem i oczyszczoną naftą, czyli o wiele bezpieczniejszymi (szczególnie dla okolicy) paliwami. Nowe chińskie rakiety startować będą jednak zapewne z nadmorskiej bazy, wokół której nie ma osad ani miast, którym szkodliwy pomarańczowy dym mógłby zagrażać. Tak, Chińczycy mają parę baz znajdujących się w głębi lądu, a obecności setek tysięcy ludzi wokół nikomu nie przeszkadza. Skąd w ogóle pomysł, żeby budować ośrodki rakietowe tak blisko cywilizacji, a nie typowo nad samą wodą? Wynika to zapewne z czasów Zimnej Wojny, gdy obawiano się działań zbrojnych wymierzonych znad mórz czy oceanów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Porażające nagranie trafiło do sieci, dziecko robiło kotu krzywdę, babcia nagrywała. Ludzie szybko zainterweniowali
  2. Najlepszą przekąskę na wieczór zrobisz z niedzielnego rosołu. Błyskawiczna galaretka podbije podniebienia domowników
  3. Energia jądrowa przyszłości zatwierdzona. Reaktory atomowe trafią między innymi do Czech
  4. Otworzył wojskową konserwę z 1900 roku. Zawartość zwaliła go z nóg [wideo]
  5. NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]
  6. Nie żyje ksiądz zarażony koronawirusem. Uczył dzieci w szkole, sanepid zapowiada poszukiwania potencjalnie zainfekowanych

Następny artykuł