AG600 na pasie startowym.
Źródło: Wikipedia Commons

Największa latająca łódź na świecie. Chiny przeprowadziły udane testy startu i lądowania na wodzie

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
31 Lipca 2020

11 lat trwały prace nad samolotem morskim AG600. Największa na świecie latająca łódź przeszła pozytywnie testy startu, lądowania i lotu. W przyszłości może być używana do działań militarnych.

Testy latającej łodzi odbyły się na Morzu Żółtym. Maszyna z sukcesem wystartowała, odbyła półgodzinny lot i wylądowała.

Nie tylko Chiny pracują nad latającymi łodziami

Oprócz Chin, swoje projekty latających łodzi opracowuje Japonia, Kanada i Rosja. Na czele tego wyścigu zdecydowanie znajdują się jednak Chiny, którym parę dni temu udało się przeprowadzić zaawansowane testy swojej maszyny AG600. Prace nad projektem rozpoczęły się jeszcze w 2009 roku, budowa pierwszej maszyny ruszyła 5 lat później.

Google połączy Amerykę z Europą. Niezwykle ambitne plany firmyGoogle połączy Amerykę z Europą. Niezwykle ambitne plany firmyCzytaj dalej

Pierwsze testy już w 2016 roku

W 2016 roku ukończono budowę pierwszego modelu AG600. Wtedy też maszyna odbyła swój debiutancki lot, wystartowała w mieście Zhuhai i odbyła godzinny lot, po którym wylądowała na pobliskim lotnisku. Ostatnie testy były jednak pierwszym, które odbyły się w całości na wodzie, co sprawia, że chińska, latająca łódź dokonała niesamowitego osiągnięcia.

Wizz Air odwołuje loty do Polski z trzech popularnych krajów turystycznychWizz Air odwołuje loty do Polski z trzech popularnych krajów turystycznychCzytaj dalej

Nagranie z lotu maszyny

Maszyna wystartowała w akwenie wodnym, odbyła 30 minutowy lot, po którym wylądowała na Morzu Chińskim w pobliżu Qindao. Za projekt odpowiada chińska korporacja lotnicza AVIC, która wierzy, że udane testy przybliżą ich do uzyskania odpowiednich certyfikatów. Według władz firmy, pierwsze dostawy łodzi latających AG600 mogą się rozpocząć już w 2022 roku. Poniżej możecie zapoznać się z nagraniem dziewiczego lotu maszyny.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W Polsce pojawiły się tajemnicze przesyłki z Chin. Nie otwierajcie podejrzanych nasion
  2. Google połączy Amerykę z Europą. Niezwykle ambitne plany firmy
  3. Oto pierwszy autonomiczny samolot pasażerski Airbus. Odbyły się kluczowe testy
  4. Polskie elektryczne auta przyszłości. Oto prototypy Izery

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!


Następny artykuł