Krajobraz, w tle elektrownia atomowa, chmury, zieleń.
Źródło: pxfuel

Radioaktywna chmura zawisła nad Europą. Naukowcy znaleźli jej źródło

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
20 Czerwca 2020

Radioaktywna chmura składająca się z cząstek rutenu-106, która w 2017 roku zawisnęła nad Europą uruchamiając detektory promieniowania na całym kontynencie została w końcu dokładnie przebadana. Naukowcy twierdzą, że określili jej pochodzenie.

Najbardziej prawdopodobne źródło pochodzenia chmury wskazuje na tereny rosyjskie, a konkretniej region południowego Uralu.

Radioaktywna chmura nad Europą

Pod koniec 2017 roku czujniki promieniowania radioaktywnego w całej Europie pokazały nagły wzrost szkodliwych substancji w atmosferze nad kontynentem. Poziom promieniowania nie był co prawda na tyle duży, aby wszczynać alarm, jednak samo zjawisko było niepokojące, zespół naukowców postanowił dowiedzieć się, gdzie znajdowało się źródło radioaktywnej chmury. Początkowe spekulacje mówiły, że chmura nadciągnęła do Europy z terenów Rosji, która odmówiła współpracy w ustaleniu dokładnego źródła.

Tajemnica Rosji

Kolejne badania prowadzone przez europejskich naukowców potwierdzały jedynie, że chmura nadeszła do nas z terenów południowego Uralu. Rosyjskie władze jednak w dalszym ciągu nie potwierdzały tych informacji i stanowczo odmawiały wzięcia odpowiedzialności za zagrożenie, co spotęgowało jedynie teorie, że radioaktywna chmura mogła powstać podczas nieudanych testów militarnych.

Co znajdowało się w chmurze?

Badacze przeanalizowali skład chmury, wykryli w nim dwa radioaktywne izotopy rutenu (ruten-106 i ruten-103). Poza nimi w chmurze znajdowały się nieradioaktywne izotopy tegoż pierwiastka. Za badania odpowiedzialny był profesor Thorsten Klein z University of Munster, swoje badania opublikował w magazynie Nature Communications.

Faktyczne źródło chmury

Naukowcy określili, co najważniejsze, że chmura powstała w warunkach cywilnych. Ruten znaleziony w chmurze pasuje do cyklu paliwowego o wysokiej zawartości plutonu, który można spotkać w reaktorach atomowych typu VVER. Wszystko więc wskazuje, że chmura powstała w wyniku nieudanej próby wytworzenia ceru-144 w elektrowni Majak. Rosyjska Akademia Nauk w dalszym ciągu odrzuca tę teorię.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Katastrofa ekologiczna w Dolinie Słupi. Tysiące organizmów poniosło śmierć, niewyobrażalne straty
  2. Rosjanie spowodowali gigantyczną katastrofę ekologiczną
  3. Ogień zwalczaj ogniem, czyli Rosjanie gaszą pożar działem przeciwpancernym
  4. Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Minister klimatu podał datę

Następny artykuł