Chmura szelfowa, Clovis w stanie Nowy Meksyk
Źródło: https://youtu.be/zpDGDIFjipc

Niesamowite nagranie. Chmura wyglądająca jak z filmu science-fiction zawisła nad miastem

Albert DługoszewskiAlbert Długoszewski
30 Czerwca 2020

O tym jak piękna jest natura chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Praktycznie każdego dnia mamy do czynienia z niesamowitymi zjawiskami jakie nam prezentuje. Jednemu z obywateli Clovis w stanie Nowy Meksyk udało się nagrać chmurę szelfową, która zawisła nad jego okolicą.

Niesamowite nagranie przedstawiające chmurę szelfową w stanie Nowy Meksyk.

Chmura szelfowa

Zjawisko, które udało się nakręcić internaucie to chmura szelfowa. Musicie przyznać, że nagranie wygląda jak kadr z filmu science-fiction. Chmura szelfowa zwana w terminologii naukowej zwana również wałem szkwałowym to bardzo rzadkie zjawisko atmosferyczne. Przypomina ona wyglądem klin lub taran. Jest ona przytwierdzona do podstawy chmury macierzystej. Najczęściej występuje na granicy burzowych frontów atmosferycznych oraz w superkomórkach. Zawsze na przednim skraju strefy w której występuje burza. Często towarzyszą jej porywisty wiatr zwany szkwałem i intensywne opady deszczu czy gradu.

Niezwykłe zjawisko atmosferyczne

Chmura szelfowa czy też wał szkwałowy to niezwykle rzadkie zjawisko. Światowa Organizacja Meteorologiczna zakwalifikowała ją do zjawisk szczególnych i chmur towarzyszących (kategorii niższej niż odmiany). Jest ona oznaczana skrótem arc. Pochodzi to od jej łacińskiej nazwy czyli - arcus. Mieszkańcowi miejscowości Clovis w stanie Nowy Jork udało się uchwycić to niezwykłe zjawisko atmosferyczne. Musicie przyznać, że wygląda ona jak kadr z filmu science-fiction. Jest w niej coś groźnego i zarazem zagadkowego. Zresztą przekonajcie się sami. Nagranie znajdziecie poniżej:

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowite nagranie, astronomowie pokazali 10 lat życia Słońca klatka po klatce
  2. Szczepionka na COVID-19 testowana na ludziach. Czy już w tym roku będziemy bezpieczni?
  3. Gracze zorganizowali epicką bitwę swojemu umierającemu koledze
  4. Kolejni Polscy turyści zakażeni koronawirusem. Mogli się zarazić od właściciela domków

Następny artykuł