Horyzont Ziemi i wschód Słońca.
Źródło: Pixabay

Ciała niebieskie w Układzie Słonecznym, na których może istnieć życie

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
21 Września 2020

Aby planeta wspierała rozwój życia musi spełnić trzy podstawowe warunki: musi posiadać wodę w stanie płynnym, przynajmniej jedno źródło energii oraz zapas biologicznych elementów i molekuł.

Naukowcy określili cztery ciała niebieskie znajdujące się w naszym Układzie Słonecznym, na których mogą istnieć takie warunki. Oczywiście mówimy tu o rozwoju prostych organizmów, a nie zaawansowanej cywilizacji zdolnej do kontaktu z nami, jednak odkrycie to daje dużą nadzieję na przyszłe kosmiczne odkrycia.

Wenus poza listą ciał niebieskich, na których istnieje życie

W ostatnich dniach media obiegła niesamowita informacja, która traktowała o możliwym odkryciu życia poza naszą rodzimą planetą. W atmosferze Wenus, a więc planety, która często nazywana jest “bliźniaczką Ziemi” odkryto związek fosforowodorowy, który produkowany jest najczęściej przez organizmy żywe. Oczywiście nie oznacza to, że na Wenus może znajdować się życie, jednak na pewno pobudziło to wyobraźnie naukowców i agencji kosmicznych, które rozpoczęły przygotowania do misji mających na celu zbadanie tej sensacji. Dodatkowego smaczku temu odkryciu dodaje fakt, że naukowcy uważają, że w przeszłości na Wenus mogło istnieć bardziej zaawansowane życie, jednak zostało unicestwione przez katastrofę klimatyczną.

Wirus z Iranu rozprzestrzenia się w sieci. Eksperci ostrzegają, można stracić ogromne pieniądzeWirus z Iranu rozprzestrzenia się w sieci. Eksperci ostrzegają, można stracić ogromne pieniądzeCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć "UFO". Tysiące nagrań zalało internet [wideo]

2. Na dnie Odry odnaleziono ogromny skarb. Archeolodzy są pod wrażeniem znaleziska

Cztery ciała niebieskie, na których może istnieć życie

Eksperci wyznaczyli cztery obiekty w naszym Układzie Słonecznym, w których warunki mogą sprzyjać do rozwoju życia. Pierwszy z nich chyba nikogo nie zdziwi, jest nim Mars. Jest to najbardziej przypominająca Ziemię planeta w Układzie Słonecznym. Dobra na Czerwonej Planecie trwa 24,5 godziny, posiada ona dwa lodowe bieguny, które zmieniają wielkość zależnie od pory roku oraz uformowanie, które sugeruje, że na jego powierzchni istniały kiedyś rzeki, morza i oceany. Na korzyść Marsa przemawia również odkrycie płynnego jeziora pod powierzchnią południowego bieguna planety oraz obecność metanu w marsjańskiej atmosferze (metan może powstawać w wyniku biologicznych reakcji, na razie jego obecność na Marsie nie jest wyjaśniona). Co prawda na powierzchni Czerwonej Planety warunki nie sprzyjają życiu, jednak, jeżeli kiedykolwiek ono tam istniało, to jest duża szansa, że pod ziemią wciąż się ono rozwija.

Mars - czwarta planeta w Układzie Słonecznym.

Tablety od Microsoftu tracą wsparcie. Sprawdź, które urządzenia zostaną pozbawione pomocy technicznejTablety od Microsoftu tracą wsparcie. Sprawdź, które urządzenia zostaną pozbawione pomocy technicznejCzytaj dalej

Europa

Kolejnym miejscem, w którym naukowcy podejrzewają istnienie życia jest Europa. Odkryta przez Galileusza w 1610 roku jest czwartym największym księżycem Jowisza. Europa jest odrobinę mniejsza od naszego Księżyca i orbituje gazowego giganta w odległości 670 000 kilometrów, a więc pełne okrążenie trwa 3,5 dnia. Co więcej Europa jest nieustannie poddawana procesowi o nazwie tidal flexing (przypływy). Naukowcy uważają, że z tego właśnie powodu, na księżycu tym występuje aktywność geologiczna podobna do ziemskiej. Nieustanny ruch przypływowy rozgrzewa skalno-metaliczne wnętrze planety utrzymując je w częściowym stanie stopienia. Większość powierzchni Europy pokryta jest z kolei wodny lodem. Eksperci twierdzą, że pod jego powierzchnią może występować woda w stanie ciekłym, a nawet globalny ocean o głębokości 100 kilometrów. Obecność oceanu potwierdzają gejzery, które wybuchają pomiędzy szczelinami w lodzie. Co więcej na jego dnie mogą występować hydrotermalne otwory i wulkany. W warunkach ziemskich, takie miejsca sprzyjają rozwojowi ekosystemu.

Przekrój Europy - księżyca orbitującego wokół Jowisza.

Enceladus

Trzecim ciałem niebieskim, na którym może istnieć życie jest Enceladus, księżyc Saturna. Tak samo jak Europa, jest ona pokryty lodową warstwą. Również tam występują potężne gejzery wodne (w okolicach południowego bieguna księżyca. Sytuacja jest więc bardzo podobna jak w przypadku Europy. Na Enceladusie istnieją również hydrotermalne otwory, które podgrzewają wodę do temperatury przynajmniej 90 stopni Celsjusza. Są to warunki, które mogą wspierać rozwój życia i być źródłem energii.

Enceladus - księżyc krążący wokół Saturna

MediaMarkt w oficjalnym oświadczeniu na temat dostępności konsoli PlayStation 5. Wielu będzie zaskoczonychMediaMarkt w oficjalnym oświadczeniu na temat dostępności konsoli PlayStation 5. Wielu będzie zaskoczonychCzytaj dalej

Tytan

Ostatnim miejscem opisanym przez ekspertów jest największy księżyc Saturna, a więc Tytan. Księżyc ten jest o tyle wyjątkowy, że jest jedynym obiektem tego typu w całym Układzie Słonecznym, który posiada znaczną atmosferę. Jego powierzchnię otacza gruba, pomarańczowa mgła, która składa się z organicznym molekuł, a na jego powierzchni występuje kompletny system pogodowy zawierający sezonowe deszcze, okresy suche i burze piaskowe. Pogoda opiera się jednak nie o wodę, a o metan. Atmosfera składa się w większości z azotu, który jest niezbędnym składnikiem budowy protein we wszystkich znanych nam formach życia. Na powierzchni Tytana występują metanowe i etanowe rzeki i jeziora. Bardzo możliwe, że występują tam również kriowulkany. Obiekty podobne do wulkanów, ale zamiast lawy, tryskają wodą. Co prawda na Tytanie średnia temperatura wynosi –180 stopni Celsjusza, jednak naukowcy uważają, że związki chemiczne występujące na tym księżycu mogą wspierać rozwój organizmów żywych.

Przekrój Tytana - księżyca orbitującego wokół Saturna.

Ogromne zmiany w rządzie. Ministerstwo Cyfryzacji zostało zlikwidowaneOgromne zmiany w rządzie. Ministerstwo Cyfryzacji zostało zlikwidowaneCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Monitoring nagrał kuriera wchodzącego na cudzą posesję. Czworonożny obrońca dał mu niezapomnianą nauczkę
  2. Wszystko się nagrało. Film obejrzały już 3 miliony ludzi, rozbiła gigantyczne jajko, zamarła, widząc zawartość
  3. Detonacja bomby atomowej pod wodą. Niesamowite nagranie w 4K
  4. Znalazł gigantyczne gniazdo szerszeni i osłupiał. Dziesiątki tysięcy agresywnych owadów w budynku [wideo]
  5. NASA zapowiedziało, kiedy wyśle kolonizatorów na Marsa. Elon Musk chce to zrobić dużo szybciej
  6. Objawy chorób wewnętrznych widoczne na skórze. Dostrzeżesz je gołym okiem, nigdy ich nie lekceważ

Następny artykuł