Maria Curie Skłodowska ze swoimi córkami Irene i Eve.
Źródło: Wikipedia Commons

Niewielu wie, że córka Marii Skłodowskiej-Curie również była geniuszem. Dostała najbardziej prestiżową nagrodę

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
11 Października 2020

Maria Skłodowska-Curie to jednak z najważniejszych postaci polskiego świata nauki. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że jej córka, Irène Joliot-Curie, była równie utalentowaną naukowczynią. Ona również została laureatką najbardziej prestiżowej nagrody w świecie nauki.

Córka Marii Skłodowskiej-Curie, czyli Irène Joliot-Curie, była fizykochemiczką, która za swoje osiągnięcia w świecie nauki otrzymała nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Jej działania w świecie naukowym sprawiły, że została również członkinią Prezydium Honorowego PKWN we Francji w 1944 r.

Jaka matka, taka córka

Irène Joliot-Curie była niezwykle utalentowaną specjalistką w dziedzinie chemii i fizyki. W roku 1934 razem ze swoim mężem, Frédérikiem Joliot-Curie, zrobiła zdjęcie komory mgłowej, na którym można zaobserwować zjawisko tworzenia się par elektron-pozyton z fotonów. Tak jak swoja matka, Maria Skłodowska-Curie, swoje największe osiągnięcia w zawodzie naukowca, Irene osiągała ze swoim mężem - Frederikiem. Największe osiągnięcie naukowe zdobyli w 1935 roku.

Kopernik nie był Polakiem? Zaskakujące doniesienia, aż ciężko uwierzyćKopernik nie był Polakiem? Zaskakujące doniesienia, aż ciężko uwierzyćCzytaj dalej

Irene Joliot-Curie i Maria Skłodowska Curie podczas eksperymentu.

Kobieta wielu talentów

Córka Marii Skłodowskiej-Curie była osobą, która mogła poszczycić się wieloma zainteresowaniami i umiejętnościami. Oprócz niezwykle bogatej w nagrody kariery naukowej, Irene nie stroniłą chociażby od sportu. W 1936 roku założyła, razem z dziennikarzem Charlesem Farouxem, klub sportowy ju-jitsu. Kobieta ta miała również bardzo silne poglądy polityczne. Była socjalistką, w 1934 roku wstąpiła razem ze swoim mężem do Partii Socjalistycznej i jako jedna z trzech kobiet zasiadała w, założonym w 1936 roku, koalicyjnym rządzie Frontu Ludowego. Pełniła tam funkcję sekretarza stanu do spraw badań naukowych.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Masz banknot 50 zł? Może być wart fortunę, lepiej przeszukaj kieszenie

2. Ostatni odcinek "Tańca z gwiazdami" wzruszył telewidzów. Jeden występ całkowicie skradł serca jurorów

Nobel dla matki i córki

W 1935 roku Irène Joliot-Curie wraz ze swoim mężem Frédérikiem Joliot-Curie otrzymała najbardziej prestiżową nagrodę w świecie nauki, czyli nagrodę Nobla. Wyróżnienie to trafiło do niej w uznaniu za odkrycie sztucznej promieniotwórczości - syntezy nowych nuklidów promieniotwórczych. Za swoje zasługi w dziedzinach naukowych wiele uniwersytetów przyznało jej honorowe tytuły, między innymi Uniwersytet Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie oraz Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.

Nowoczesny samolot naddźwiękowy, który ma być rewolucją. Niewiarygodne, czego dokonali inżynierowieNowoczesny samolot naddźwiękowy, który ma być rewolucją. Niewiarygodne, czego dokonali inżynierowieCzytaj dalej

Dalsze życie i śmierć

Madame Joliot-Curie zmarła w 17 marca 1956 roku w Paryżu. Powodem śmierci była białaczka. Irene miała również dwójkę dzieci Hélène Langevin-Joliot oraz Pierre’a Joliot. Obydwoje poszli w ślady swojej mamy i babci i realizowali się w karierze naukowej. Jej córka specjalizowała się w fizyce, a syn w biochemii. Córka Marii Skłodowskiej-Curie była również sugnitariuszką apelu sztokholmskiego w 1950 roku i została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, Orderem Krzyża Grunwaldu III klasy oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Legii Honorowej.

PKO BP wpadło na rewolucyjny pomysł. Dotyczy aplikacji mobilnej, zmiany wejdą w życie już wkrótcePKO BP wpadło na rewolucyjny pomysł. Dotyczy aplikacji mobilnej, zmiany wejdą w życie już wkrótceCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nastolatki robiły zdjęcia słoniowi. Nagle dzikie zwierzę straciło cierpliwość, nagranie powoduje dreszcze
  2. Wystarczy szczypta, by kawa zachwyciła Cię smakiem. Zdrowotne walory też rozkładają na łopatki
  3. Bill Gates o końcu pandemii. Zostanie z nami na dłużej
  4. "Jeden z dziesięciu": odpowiedzi, które przeszły do historii teleturnieju. Tadeusz Sznuk nie wiedział, jak zareagować
  5. PGE i Energa ostrzegają przed oszustami. Można stracić majątek
  6. Dr Grzesiowski ostrzega Polaków. Wskazuje na poważny problem

Następny artykuł