Wizualiazcja Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Źródło: cpk.pl

95 tysięcy miejsc pracy czeka na Polaków. Rusza ogromna inwestycja

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
28 Sierpnia 2020

Wiceminister Infrastruktury, Marcin Horała, zapowiedział budowę i uruchomienie Centralnego Portu Komunikacyjnego, który wygeneruje nawet 95 000 miejsc pracy. Jednocześnie zapowiedziano budowę linii kolejowych dużych prędkości.

Według najnowszych doniesień z Ministerstwa Infrastruktury, budowa najbardziej zaawansowanego punktu transportowego w Polsce, czyli Centralnego Portu Komunikacyjnego ruszy w 2023 roku. Jest to jednak optymistyczna wersja, która niekoniecznie może się spełnić.

Kluczowy hub komunikacyjny w Europie

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego to ogromny projekt, który według rządzących sprawi, że nasz kraj stanie się jednym z kluczowych hubów komunikacyjnych w Unii Europejskiej. Jednocześnie MI podkreśla, że dzięki uruchomieniu CPK zostanie stworzonych nawet do 95 tysięcy miejsc pracy. Takie informacje potwierdził w środę, podczas wywiadu na antenie Radia Gdańsk Wiceminister Infrastruktury, Marcin Horała. "W szczytowym momencie ten program inwestycyjny wykreuje w Polsce 95 tysięcy miejsc pracy" - tłumaczył Horała.

Niesamowite znalezisko w kopalni. Górnicy przecierali oczy ze zdumieniaNiesamowite znalezisko w kopalni. Górnicy przecierali oczy ze zdumieniaCzytaj dalej

Pandemia pomogła dopiąć projekt

Według Horały, pandemia koronawirusa nie utrudniła prac nad projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego. Wręcz przeciwnie, podczas spowolnienia gospodarczego o wiele łatwiej jest znaleźć kontrahentów, a ceny są o wiele niższe niż przed pandemią. Horała zapowiedział również przyspieszenie prac nad wprowadzaniem projektu, pierwszym krokiem ku temu jest zmiana specustawy, dzięki czemu państwo będzie mogło szybciej rozpocząć rozmowy z właścicielami gruntów, na których stanąć ma CPK. Nowelizacja zakłada możliwość kupna terenu zgodnie z aktualną wyceną, a w momencie postawienia lotniska dokonana zostanie ponowna wycena, w wyniku której lotnisko podzieli się z poprzednimi właścicielami zyskiem, jeżeli wartość terenu wzrośnie.

Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]Czytaj dalej

Inwentaryzacje przyrodnicze do 2021 roku

Według planów związanych z budową CPK, inwentaryzacji przyrodniczej będzie podlegało 115 tysięcy hektarów terenu usytuowanego wzdłuż 560 kilometrów planowanych linii kolejowych. Teren ten został podzielony na 9 odcinków, a w środę władze CPK zakomunikowały, że umowa na inwentaryzacje pierwszego odcinka (między Łodzią, a Warszawą) została już podpisana. Będzie ona dotyczyła 26 tysięcy hektarów, na których ma powstać linia kolejowa dużej prędkości między tymi dwoma miastami. Inwentaryzacja przyrodnicza polega na określeniu i katalogowaniu istotnych elementów fauny i flory w celu jej ochrony. Inwentaryzacja na długości całej linii ma się zakończyć do końca 2021 roku.

Plan Inwentaryzacji przyrodniczej do końca 2021 roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Niesamowite znalezisko w kopalni. Górnicy przecierali oczy ze zdumienia
  2. Naukowcy są zadziwieni. Sprawdzili jakie temperatury panowały podczas epoki lodowcowej
  3. Włączył kamerę w samochodzie i nagrał spektakularne zjawisko. Ogromne tornado formuje się na naszych oczach
  4. Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]

Następny artykuł