Techgame.pl
Grafika przedstawiająca laptopa z zabezpieczonym folderem, klucz oraz pieniądze.

Joint Base San Antonio

Cyberprzestępczość w dobie koronawirusa. Każdy z nas może stać się ofiarą

11 Maja 2020

Autor tekstu:

Stanisław Janowski

Udostępnij:

W dobie pandemii koronawirusa niebezpieczeństwa czyhają nie tylko na poziomie zdrowotnym, ale również finansowym. To za sprawą internetowych oszustów, którzy postanowili wykorzystać zamieszanie związane z pandemią.

Cyberprzestępczość od lat negatywnie zaskakuje swoją inwencją twórczą. Hakerzy prześcigają się w stworzeniu jak najbardziej przekonywującego oszustwa, aby zarobić na braku odpowiedniej wiedzy odbiorców. W czasach, w których ludzie boją się koronawirusa i związanego z nim obostrzeń, oszuści działają ze zdwojoną siłą.

Phishing kwitnie

Najpopularniejszą formą oszustwa internetowego w dobie pandemii koronawirusa pozostaje phishing. O tej metodzie pisaliśmy już wielokrotnie, dla przypomnienia powiemy, że chodzi o podszywanie się pod stronę internetową, organizację, bank w taki sposób, aby odbiorca wiadomości przekazał swoje dane (najczęściej chodzi o dane logowania) hakerowi. W przypadku koronawirusa takich prób oszustwa powstało naprawdę dużo. Najpierw oszuści chcieli wykorzystać chaos związany z wprowadzaniem w Polsce ograniczeń gospodarczych. Przestępcy bazowali głównie na SMS-ach i mailach, w których podszywali się pod NBP lub WHO informując, że z powodu pandemii środki na kontach bankowych będą zamrażane, aby użyć ich do wsparcia, np. służby zdrowia. W celu zabezpieczenia wybranej kwoty przed zamrożeniem należało się zalogować na swoje konto bankowe przez podany link. Takie próby powtarzały się chociażby z opłaceniem szczepionki na koronawirusa (która jeszcze nie powstała), obejrzeniem szokujących materiałów związanych z koronawirusem (po zalogowaniu na stronie oszuści uzyskiwali dostęp do naszych portali społecznościowych i rozsyłali naszym znajomym prośby o pożyczenie pieniędzy), pobranie załącznika z informacjami na temat pandemii. Pomysłów na internetowe oszustwa jest dużo i cały czas powstają nowe.

Wzbogacić się na koronawirusie

Ciekawym sposobem oszustwa, które pojawiły się w okresie pandemii są również wszelkiego rodzaju obietnice wzbogacenia się lub oszczędności. Jednym z przekrętów była informacja o zamknięciu sklepów sieci Biedronka i szybkiej wyprzedaży towarów. Biedronka rzekomo rozdawała bony zakupowe o wartości 200 zł z tej okazji. Innym sposobem były lekko przerobione piramidy finansowe, które zachęcały do inwestowania w różnego rodzaju artykuły.

Oszustwa fizyczne

Oprócz oszustw internetowych, wiele osób padało również bardziej tradycyjnych form przestępstw. Do mieszkań wchodzili, pod pretekstem dezynfekcji pomieszczeń, złodzieje w kombinezonach a następnie okradali mieszkańców. Mniej inwazyjnym sposobem oszustwa, ale równie skutecznym jest też sprzedaż maseczek ze specjalnymi certyfikatami. Ich cena może kilkukrotnie przewyższać cenę zwykłych maseczek, które rekomenduje Ministerstwo Zdrowia.

Jak się uchronić przed oszustami

Aby uchronić się przed oszustwem internetowym nie trzeba wcale wiele. Warto mieć kilka różnych haseł do wszystkich kont, na które się logujemy (szczególnie do kont bankowych) i co jakiś czas je zmieniać. Jeżeli chodzi o wyłudzenia drogą mailową, to sprawdzajmy zawsze z jakiego adresu wysyłane były wiadomości, ponieważ nawet najlepiej zaprojektowane oszustwo nie będzie zbyt wiarygodne, jeżeli wysłane jest z losowo generowanego maila. Pamiętajmy też, że wszystkie rozporządzenia, niezależnie czy dotyczące bankowości, czy związane z państwem, będą publikowane na oficjalnych stronach (gov.pl lub oficjalna strona banku, w którym mamy konto). W czasach, w których cyberprzestępczość kwitnie musimy zachować spokój i myśleć rozsądnie.

Podobne artykuły

Karty kredytowe z kłódką leżące na klawiaturze laptopa.

Bezpieczeństwo

PKO BP ostrzega, pieniądze znikają z kont. Ataki hakerskie, dotyczy wszystkich klientów

Czytaj więcej >
zus

Bezpieczeństwo

ZUS: Gigantyczny problem. Internetowa platforma korzysta z technologii, która za miesiąc przestanie działać

Czytaj więcej >
Karty płatnicze i kłódka

Bezpieczeństwo

Dzwoni nieznany numer? Natychmiast odrzuć, apel banku ING

Czytaj więcej >
android

Bezpieczeństwo

Koniecznie usuń niebezpieczne aplikacje ze smartfona. Mogą być zainfekowane wirusami

Czytaj więcej >
Millennium

Bezpieczeństwo

Bank Millennium ostrzega przed oszustami. Łatwo się nabrać, pieniądze klientów znikają z kont

Czytaj więcej >
materiał ilustracyjny

Bezpieczeństwo

Oszuści podszywają się pod PGE. Uwaga na fałszywe wezwanie do zapłaty

Czytaj więcej >