Kadr z gry Cyberpunk 2077
Źródło: Steam

CD Projekt ujawnił, ile kosztuje produkcja Cyberpunka 2077. Ogromne pieniądze i tajemniczy projekt w tle

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
5 Września 2020

Premiera gry Cyberpunk 2077 coraz bliżej. CD Projekt ujawnia kolejne informacje na temat swojej produkcji. Tym razem zdradził kwestie trochę bardziej finansowe.

Cyberpunk 2077 to gra, na którą setki tysięcy graczy czeka od wielu lat. Gdyby wszystko poszło zgodnie z planem to po Night City moglibyśmy się szwendać już od maja, jednak kolejne obsuwy w doszlifowywaniu tytułu sprawiły, że premiera ostatecznie została ustalona na 19 listopada. Miejmy nadzieję, że kolejnych obsuw nie będzie.

Ogromne koszty produkcji Cyberpunka

CD Projekt ujawnił niedawno raporty finansowe, w których możemy znaleźć szczegółowe informacje na temat wydatków, które poczynili REDzi na rzecz produkcji Cyberpunka 2077 oraz inne projekty, którymi zajmuje się firma. Zgodnie z danymi zawartymi w raporcie, dotychczas wyprodukowanie Cyberpunka i projekty poboczne pożarło 448,5 miliona złotych. CD Projekt zaliczył również poważny wzrost wydatków związanych z grami (wzrost o 77%, czyli o 111 milionów złotych). Zapewne ma to związek z przełożoną premierą Cyberpunka. "Wydatki głównie dotyczyły Cyberpunka 2077, który wszedł w swoją ostatnią, najbardziej intensywną (także w kwestii wydatków) fazę rozwoju" - dowiadujemy się z raportu.

Polska cena Call od Duty: Black Ops - Cold War może przerazić. Czy to nowy standard?Polska cena Call od Duty: Black Ops - Cold War może przerazić. Czy to nowy standard?Czytaj dalej

Dla porównania, produkcja jednej z najpopularniejszych gier obecnie, czyli Grand Theft Auto V, kosztowała około 137,5 miliona dolarów, a więc około 517 milionów złotych. Mniej więcej tyle samo kosztowało wyprodukowanie innej gry ze studia Rockstar Games, a więc Red Dead Redemption 2. Szacuje się, że GTA V przez cały okres sprzedaży zarobiła na siebie już około 6 miliardów dolarów, co jest absolutnym rekordem ostatnich lat, jeżeli chodzi o branżę gamingową.

Naukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwórNaukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwórCzytaj dalej

Tajemniczy projekt. Nowy Wiedźmin nadchodzi?

CD Projekt potwierdziło jednocześnie, że obecnie w firmie działają dwa oddzielne zespoły zajmujące się oddzielnymi franczyzami. Na chwilę obecną nie wiadomo o jakim projekcie mowa, jednak bardzo prawdopodobnym są prace nad kolejną częścią gry z serii Wiedźmin. Aby poznać odpowiedź na tę wątpliwość przyjdzie nam jednak jeszcze trochę poczekać. Do tego czasu możemy przygotowywać się na premierę Cyberpunka 2077, który zostanie wypuszczony jednocześnie na konsole PlayStation 4, Xbox One oraz komputery osobiste. Osoby, które zakupią grę na konsole obecnej generacji będą mogły za darmo ulepszyć posiadaną grę do wersji na PlayStation 5 oraz Xbox Series X, gdy konsole trafią na rynek.

Zobacz także w naszych serwisach:

Następny artykuł