cyberpunk 2077
Źródło: Steam

Kolejny problem z Cyberpunk 2077. Pliki zapisu po osiągnięciu 8 MB zostają bezpowrotnie utracone

Artur ŁokietekArtur Łokietek
21 Grudnia 2020

Kolejny problem z Cyberpunk 2077. Tym razem może okazać się dla wielu graczy dość sporym zagrożeniem. Po osiągnięciu 8 MB wagi, pliki zapisu gry po prostu się psują.

  • Kolejne problemy CD Projekt RED w związku z Cyberpunkiem 2077
  • Tym razem chodzi o psujące się pliki zapisu gry
  • Problem zdaje się być obecny tylko na PC

CD Projekt RED nie ma ostatnio lekko. Z jednej strony głośna premiera niezwykle problematycznego Cyberpunka 2077, z drugiej niedawne informacje jakoby wobec firmy miał być szykowany pozew.

Cyberbug 2020

Oczekiwana od wielu lat produkcja polskiego studia CD Projekt RED okazała się równocześnie jedną z najbardziej kontrowersyjnych gier tego roku. Wszystko przez to, jakoby zarząd firmy miał napierać na wydanie niedokończonej produkcji, o czym niedawno pisaliśmy.

Z pewnością jest to wyjątkowa sytuacja, której u tak dużych wydawców od wielu lat nie było. Cyberpunk 2077 okazał się nie tylko prawdziwym siedliskiem bugów, ale część mechanik w ogóle do finalnej wersji nie trafiła. Gracze nie są tym stanem rzeczy zadowoleni.

Mimo wszystko gra zebrała dobre oceny od recenzentów (a przynajmniej jeżeli chodzi o wersję PC). Mimo, że CDPR zdaje się naprawiać grę, co i rusz słyszymy o nowych problemach. Na szczęście na część z nich idealnym remedium zdaje się niedawno wydana aktualizacja o numerze 1.05.

Nowy patch do Cyberpunk 2077 znacznie poprawia wygląd gry. Nagranie wyraźnie pokazuje różniceNowy patch do Cyberpunk 2077 znacznie poprawia wygląd gry. Nagranie wyraźnie pokazuje różniceCzytaj dalej

Pliki zapisu gry wyzionęły ducha

W internecie w ostatnich dniach pojawiło się coraz więcej ostrzeżeń internautów przed... trzymaniem zbyt dużych plików zapisu gry. Okazuje się bowiem, że jeżeli save osiągnie ponad 8 MB wagi, bezpowrotnie padnie.

Oczywiście szybko okazało się, że to dość poważny problem, szczególnie, gdy poinformowano, że waga pliku zapisu dość mocno zależna jest od liczby przedmiotów jakie posiada postać gracza. Im ich więcej - tym większy jest sam save.

To oczywiście fatalna wiadomość dla jakichkolwiek kolekcjonerów itemów, których w końcu nie brak w grach RPG. Problem w tym, że tak kuriozalny błąd może niejako być ochroną przed nieuczciwymi graczami.

GOG odpowiada

Niestety zapis jest uszkodzony i nie można go odzyskać. Użyj starszego pliku zapisu, aby kontynuować grę i staraj się zachować mniejszą liczbę przedmiotów i materiałów rzemieślniczych. Jeśli użyłeś błędu powielania przedmiotów, załaduj plik zapisu, na który nie ma to wpływu. Limit rozmiaru pliku zapisu może zostać zwiększony w jednej z przyszłych aktualizacji, ale uszkodzone pliki już takie pozostaną. - głosi informacja na platformie GOG, należącej do CD Projekt RED.

Z pewnością informacja o tym, że rozmiar pliku zapisu "może zostać zwiększony" jest trochę pokrzepiający, ale brzmi też, jakby problem był wiadomy dla deweloperów już od jakiegoś czasu. Dla graczy jest to jednak kwestia istotna, bo mało kto chciałby zostać zmuszony do ponownego przechodzenia gry przez uszkodzony save.

Polecamy manualne monitorowanie swoich plików zapisu gry. Te, jak donosi m.in. IGN, znajdują się na ścieżce "%userprofile%\Saved Games\CD Projekt Red\Cyberpunk 2077", a przynajmniej jeżeli chodzi o wersję PC. Co ciekawe, podobny problem wersji konsolowych ma nie dotyczyć.

Artykuły polecane przez redakcję Techgame:

Następny artykuł