czarna dziura
Źródło: European Southern Observatory (ESO) - wideo - https://youtu.be/AKCp-1OGGP4

Naukowcy zaobserwowali przerażające zjawisko. Czarna dziura rozerwała całą gwiazdę, nie do uwierzenia

Artur ŁokietekArtur Łokietek
4 Listopada 2020

Kosmos jest tajemniczy i potrafi być całkiem mocno przerażający. Czarna dziura dokonała "spagetyzacji" gwiazdy. Naukowcy uznają to za jedno z najbardziej wyjątkowych zjawisk związanych z czarnymi dziurami.

Kosmos jest równie tajemniczy co zadziwiający. W końcu nie wiemy niemal nic o reakcjach tam zachodzących, więc niejako każde odkrycie wygląda na pewnego rodzaju przełom. Ostatnie obserwacje astronomów zdają się to potwierdzać.

Czarna dziura - tajemnicza i zadziwiająca

Czarne dziury to obiekty do dziś uznane za jedne z najbardziej fascynujących i tajemniczych zjawisk w przestrzeni kosmicznej. Do tej pory żadnemu człowiekowi ani nawet sondzie wysłanej przez ludzi nie udało się zbadać tajemniczych obiektów. Obserwacje jednak przynoszą ciekawe odkrycia.

Ogromne bombardowanie na Marsie. Efekty widoczne z satelitówOgromne bombardowanie na Marsie. Efekty widoczne z satelitówCzytaj dalej

Korzystając z flagowych ziemskich i kosmicznych teleskopów, niejako możliwy staje się wgląd w czarne dziury. Takie obiekty są w końcu przez nas praktycznie niepoznane, a wszystko, co na ich temat wiemy, pochodzi właśnie z obserwacji i wpływu czarnych dziur na pobliską materię oraz planety czy asteroidy.

Najprościej rzecz ujmując, czarne dziury to pewnego rodzaju zjawiska powstałe w czasoprzestrzeni z tak mocną grawitacją, że nic nie może opuścić ich pola oddziaływania, nawet światło. Granicę, za którą niemożliwy staje się powrót nazwano horyzontem zdarzeń. Obiekty te potrafią być większe i mniejsze, a największe z nich osiągają rozmiary rzędu pięciokrotności naszego Układu Słonecznego!

DZISIAJ GRZEJE:

1. Ogromna rewolucja w Poczcie Polskiej. Zmiany dotrą do wielu miast. Koniec z długimi kolejkami?

2. Od jutra wchodzą nowe obostrzenia. Bardzo ważne zmiany dotkną miliony Polaków

Zjawiskowe obserwacje

Jakkolwiek byśmy nie znali czarnych dziur, praktycznie każda obserwacja jest w stanie dostarczyć nam mnóstwo nowych danych nie tylko o nich samych, ale również o innych obiektach znajdujących się blisko nich. Z tego względu tak ważne są odkrycia, którymi niedawno podzielili się ze światem naukowcy.

PS5 się wyprzedało. Sony potwierdza brak sprzedaży w dniu premieryPS5 się wyprzedało. Sony potwierdza brak sprzedaży w dniu premieryCzytaj dalej

Zaobserwowali oni (a samych obserwacji dokonywali przez wiele miesięcy) proces tzw. "spagetyzacji gwiazdy" (ang. star spaghettification). Jest to naprawdę wyjątkowe zjawisko, jednak do tej pory nie uchwycone przez ziemskie oczy.

Samo zjawisko oznacza proces, który rozpoczyna się w momencie, w którym gwiazda zanadto zbliży się kosmicznego żarłoka. Czarna dziura zaczyna wtedy pochłaniać taki obiekt i rozrywać go na bardzo cienkie pasma materii, które swoim kształtem przypominają właśnie uwielbiany przez Włochów makaron.

Co nam mówi nowe odkrycie?

"W tym przypadku rozrywana gwiazda w połowie karmiła swoją masą czarną dziurę o masie miliona mas Słońca, a druga część jej materii była wystrzeliwana w przestrzeń kosmiczną" - wyjaśnia Edo Berger, jeden z badaczy uczestniczących w obserwacjach (za: Komputer Świat).

Nowy pomysł na dostarczanie sieci 5G. Nad naszymi głowami zaczną latać specjalne dronyNowy pomysł na dostarczanie sieci 5G. Nad naszymi głowami zaczną latać specjalne dronyCzytaj dalej

Co ciekawe, astronomowie dokonali swojego najnowszego odkrycia całkiem niedaleko naszej planety, bo około 215 mln lat świetlnych od Ziemi. Fragmenty pożeranej materii były "wypluwane" przez Czarną Dziurę z prędkością rzędu 10 tys. km/s! Naukowcy wyjaśniają, że tego typu odkrycia zawsze dostarczają nam cennych informacji dotyczących zjawisk zachodzących w kosmosie.

Badacze mogą przeanalizować najnowsze obserwacje i dowiedzieć się co nieco o siłach, które powodują zarazem rozrywanie gwiazdy i wypluwanie fragmentów jej materii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pies zaatakował małego chłopca. Kilka sekund później dzieje się coś niebywałego
  2. Policjanci podejrzewali porwanie - prawda była zupełnie inna
  3. Rosyjska armia otrzyma supernowoczesne myśliwce. Maszyna posiada poważne wady
  4. Banknot, który wzbudza wiele pytań. Banki nie miały pewności, NBP rozwiało wątpliwości
  5. Internet od Elona Muska kosztuje ogromne pieniądze. Poznaliśmy cenę usługi internetowej Starlink
  6. Jansowidz Jackowski o duszach zwierząt. Wyjaśnia, jak znajduje zaginione i błąkające się pupile
  7. Beata Kozidrak i Zenon Martyniuk w Biedronce. Sklep uhonoruje specjalnym wydarzeniem aż 70 tys. Polaków

Następny artykuł