Kolizja czarnych dziur
Źródło: Wikimedia Commons

Olbrzymi sukces naukowców. Zaobserwowano najmasywniejszą kolizję czarnych dziur

Artur ŁokietekArtur Łokietek
5 Września 2020

Czarne dziury, które mają łączną masę równą 142-krotnością Słońca? Na tak niezwykłe znalezisko natrafiło ponad tysiąc naukowców z całego świata. W badaniach uczestniczyli też polscy naukowcy.

Badacze z całego świata, dzięki wykorzystaniu fal grawitacyjnych natrafili na niespotykanie wielką kolizję czarnych dziur. Są one niezwykle masywne i do tej pory nie udało się jeszcze zaobserwować nic podobnego.

Olbrzymi sukces (także polskich) naukowców

W pracach nad odkryciem niepowtarzalnego zjawiska wzięło udział ponad tysiąc naukowców z całego świata. Zjawisko znaleziono jest tym bardziej wyąjtkowe, że natrafiono na nie z wykorzystaniem fal grawitacyjnych. Co szczególnie jednak ciekawe, dla grupy badaczy LIGO-Virgo pracuje aż 16 Polaków. Trzech z nich pracuje aktualnie w Narodowym Centrum Badań Jądrowych, które od wielu lat przykłada się do opracowywania nowych metod badań przestrzeni kosmicznej. Naukowcy do tej pory pracowali m.in. nad odbieranymi sygnałami pochodzącymi z rotujących się gwiazd czy ustalali nowe metody analizowania danych. Polacy przyłożyli się także do opracowania interferometru Virgo poszukującego fal grawitacyjnych, a wszystko oparte jest na teorii względności.

Niezwykłe odkrycie naukowców. Na Księżycu jest tlen, a jego powierzchnia rdzewiejeNiezwykłe odkrycie naukowców. Na Księżycu jest tlen, a jego powierzchnia rdzewiejeCzytaj dalej

Olbrzymia skala

Ciężko mówić o kosmosie i wyjątkowych odkryciach czy obserwacjach, gdy nie ma za bardzo skali z którą moglibyśmy cokolwiek zestawić, prawda? Zakładając, że każdy jest w stanie sobie wyobrazić jak potężną gwiazdą jest Słońce przyjmuje się, że różne pozostałe masywne obiekty kosmiczne przyrównuje się właśnie do Słońca. Oczywiście większa masa niezawsze oznacza dokładnie tak samo większy obiekt, mimo wszystko sama świadomość olbrzymiej skali zostaje zachowana. Naukowcy pracujący z LIGO-Virgo donoszą o odkryciu najbardziej masywnej kolizji czarnych dziur jaką kiedykolwiek odkryto. Zgodnie z danymi badaczy, w kolizji wzięły udział dwie dziury - jedna o masie 66, druga 85 mas Słońca. Po ich zespoleniu powstał obiekt aż o 142 razy masywniejszy od naszej gwiazdy.

Pszczoły mają lek na nowotwory. Zaskakujące wnioski naukowcówPszczoły mają lek na nowotwory. Zaskakujące wnioski naukowcówCzytaj dalej

Kosmos w zasięgu ręki

Odkrycie czarnej dziury powstałej w wyniku kolizji dwóch innych obiektów tego typu za pomocą fal grawitacyjnych to pierwsze tak wspaniałe odkrycie z wykorzystaniem tej technologii. Naukowcy informują, że sam obiekt znajduje się jakieś 17 miliardów lat świetlnych. Dzięki detektorom fal grawitacyjnych LIGO i Virgo udało się wyobrębnić sygnał nazwany GW190521.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Naukowcy określili dokładny rozmiar Megalodona. To był prawdziwy potwór
  2. Chcą wysłać w kosmos "silos na mleko". Maszyna SpaceX uniosła się na wysokość 150 m [wideo]
  3. Rosyjski myśliwiec naruszył przestrzeń powietrzną NATO. Stany Zjednoczone wściekłe
  4. NASA gotowa na podbój Księżyca. Udane testy potężnej rakiety SLS

Następny artykuł