Czarna dziura - ilustracja artysty
Źródło: ESO/M. Kornmesser / CC BY/ Wikimedia Commons

Może istnieć rzecz, która jest zdolna wessać czarną dziurę. Gigantyczna kosmiczna potęga, o której mało kto wie

Artur ŁokietekArtur Łokietek
17 Września 2020

Niezwykle trudne do wykrycia fale grawitacyjne mogą stanowić zagrożenie nawet dla czarnych dziur. Naukowcy od lat badają zależności między nieodgadnionymi zjawiskami we Wszechświecie. Teraz pojawiają się nowe teorie.

Einstein już lata temu wskazywał na istnienie fal grawtitacyjnych. Teraz, gdy już wiemy, że na pewno istnieją, mogą stanowić bazę do uzyskania informacji na temat kolejnej tajemnicy kosmosu, czyli czarnych dziur.

Fale grawitacyjne

Einstein zdefiniował na nowo naukę, jednak okazał się również ją prześcignąć. Dopiero w 2015 po raz pierwszy zaobserwowano i jednoznacznie sklasyfikowano fale grawitacyjne - twory pochodzące z pola grawitacyjnego. Same fale można by było zdefiniować jako "odkszatłcenia" w czasoprzestrzeni. Pochodzą od obiektów i ciał, które wejdą do pola grawtiacyjnego i tam poruszają się ze znacznym przyspieszeniem. Dopiero wybudowany w 2000 roku specjalny detektor fal grawitacyjnych LIGO jako pierwszy przyniósł rewolucję w poznawaniu fal grawitacyjnych. Łączą się one z inną koncepcją, szalenie popularną wśród naukowców od lat, czyli z tunelami czasoprzestrzennymi. Takie obiekty, jeżeli mogłyby tylko istnieć, pozwoliłyby pokonanie olbrzymich odległości pomiędzy różnymi punktami we Wszechświecie w ciągu zaledwie chwili.

Tajemnica Stanów Zjednoczonych wyszła na jaw. Pracowali nad tym 20 lat, eksperci aż osłupieliTajemnica Stanów Zjednoczonych wyszła na jaw. Pracowali nad tym 20 lat, eksperci aż osłupieliCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:

1.ZUS łączy siły dla polskich dzieci. Mało kto wie co takiego robi instytucja

2. Panna młoda w dniu ślubu zdecydowała się na kontrowersyjne zachowanie. Nagranie zszokowało internautów

Czarne dziury i tunele grawitacyjne

Jak dobrze wiemy, czarne dziury, stanowiące niemal zawsze głodny obiekt we Wszechświecie, zaginają czasoprzestrzeń i pożerają inne obiekty krążące wokół nich. Teoretycznie można by było przyrównać tunele czasoprzestrzenne właśnie do czarnych dziur. W końcu obydwa obiekty mają wyjątkową gęstość, a także mocno oddziałowują na pobliskie ciała. Główną różnicą jest tu jednak to, że z horyzontu zdarzeń czarnej dziury raczej nie da się uciec. Dany obiekt musiałby osiągnąć prędkość wyższą od światła, a to jest praktycznie niemożliwe (z tego co aktualnie wiemy). Inna sprawa jest taka, że próbując uciec z wszechwielkiego oblicza tuneli grawitacyjnych, mogłoby to skończyć się odwróceniem przebiegu zdarzeń. Naukowcy skupili się jednak na analizach tuneli czasoprzestrzennych w oparciu o czarne dziury. Te mogłyby zostać pożarte przez hipotetycznie istniejące tunele.

Prawie 100 trzęsień ziemi na dobę w Yellowstone. Historyczne rekordy, naukowcy wyjaśniająPrawie 100 trzęsień ziemi na dobę w Yellowstone. Historyczne rekordy, naukowcy wyjaśniająCzytaj dalej

Czarna dziura pożarta

Tu jednak warto zwrócić uwagę na całą teorię, gdyż nie udowodniono jednoznacznego istnienia tuneli czasoprzestrzennych. Te mogłyby jednak wchodzić w zaskakujące reakcje właśnie z czarnymi dziurami. W końcu czarna dziura mogłaby wpaść do takiego tunelu. Jeżeli obydwa obiekty byłyby ze sobą połączone, najpewniej czarna dziura wyszłaby z jednej strony, a potem ponownie wpadła i wróciła na swoje pierwotne miejsce. Teleportujące się czarne dziury brzmią jak prawdziwy scenariusz rodem z horroru, prawda? Co ciekawe, przemieszczanie się przez wyloty tuneli czastoprzestrzennych generowałoby specjalny sygnał, a nawet dwa - sygnał i przeciwsygnał, zależnie od miejsca, w którym tajemnicza dziura aktualnie się znajduje. Namierzanie właśnie takiego sygnału doprowadziłoby do jednoznacznego ustalenia, czy tunele czasoprzestrzenne istnieją.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Owca zabalowała u weterynarza. Przekomiczne wygibasy zwierzaka sprawiają, że aż samemu chce się tańczyć
  2. Obiad idealny, od razu poprawia nastrój. Placki ziemniaczane z cudownym sosem podbiją twoje kubki smakowe
  3. Stoimy na skraju globalnej katastrofy. ONZ bije na alarm, sytuacja jest dramatyczna
  4. Grypa i Covid-19 równocześnie? Wypowiedź lekarza nie pozostawia złudzeń
  5. Prawie 100 trzęsień ziemi na dobę w Yellowstone. Historyczne rekordy, naukowcy wyjaśniają
  6. Drganie powieki jest ważnym sygnałem wysyłanym przez organizm. Na co może wskazywać?

Następny artykuł