Dwie czarne dziury
Źródło: LIGO Lab Caltech : MIT - wideo - /watch?v=I_88S8DWbcU

Czegoś takiego nikt jeszcze nie widział. Astronomowie donoszą o kolizji czarnych dziur

Artur ŁokietekArtur Łokietek
27 Czerwca 2020

Astronomom udało się dojrzeć pierwsze takie zjawisko zarejestrowane przez człowieka. Mowa tu o wyjątkowym rozbłysku świetlnym. Pochodzi on z kolizji dwóch czarnych dziur. Do samego zdarzenia doszło bardzo dawno temu.

Choć czarne dziury nie wytwarzają światła, astronomowie donoszą o rozbłysku pochodzącym z kolizji takich obiektów.

Ogromne zderzenie

Do samego wydarzenia, czyli kolizji dwóch czarnych dziur ze sobą doszło zapewne niezwykle dawno temu. Z szacunków naukowców, źródło wyjątkowej emisji świetlnej jest oddalony od naszej planety o około 7,5 miliarda lat świetlnych. Samo zjawisko jest niezwykle wyjątkowe, gdyż dotąd żadnemu człowiekowi nie udało się czegoś z tym porównywalnego. Tu jednak pojawia się zasadnicze pytanie - skąd światło? Same czarne dziury, mimo swojej masy i roli we Wszechświecie, go nie wytwarzają. One same są "widoczne" dzięki okrążających je skupisk pyłów i gazów, co nazywa się dyskiem akrecyjnym. Astronomowie współpracujący z LIGO-Virgo donoszą jednak o wyrwaźnym rozbłysku. Skąd pochodzi?

Tajemnicze źródło światła

Pamiętajmy, iż wszystko, co wiemy o czarnych dziurach, pochodzi przede wszystkim z szacunków naukowców i analiz samego kosmosu - nie bezpośrednio z samych obiektów. Te są dla nas ogromną tajemnicą i mimo, iż z biegiem lat zdajemy się wiedzieć więcej na ich temat, i tak więszkość informacji to szacunki i tezy. Teraz jednak naukowcy są niemal pewni, że zarejestrowany błysk pochodzi z kolizji dwóch czarnych dziur. Zdaniem astronomów do samego rozbłysku doszło z powodu fali uderzeniowej, która musiała napotkać gdzieś na swojej drodze jeszcze jedną, trzecią, czarną dziurę. Jej dysk akrecyjny został przez wspomnianą falę uderzeniową ogrzany i doszło do emisji światła. Takie wydarzenie jest naprawdę wyjątkowe i pozostaje nam mieć nadzieję, że badając zaobserwowane dane, dowiemy się czegoś więcej na temat pochodzenia i istoty czarnych dziur w kosmosie.

Zobacz także:

  1. NASA pokazuje jak wyglądają zachody słońca na innych planetach. Niesamowite nagrania
  2. Zdjęcie potwora z Loch Ness zawojowało Internet. Trwa spór o prawdziwość fotografii
  3. NASA wyceniła prywatne loty w kosmos. Cena nie jest taka zła
  4. Wisła znowu będzie śmierdziała? Pojawiły się zarzuty o wylewanie ścieków do rzeki w WarszawieNastępny artykuł