Czarna dziura
Źródło: nasa.gov

Czarne dziury są jak hologramy. Nowa teoria może być przełomem w poznawaniu kosmosu

Artur ŁokietekArtur Łokietek
20 Czerwca 2020

Powstała przełomowa teoria na temat czarnych dziur. Łączy ona dotychczasowe twierdzenia oparte na teorii względności i mechaniki kwantowej. Zgodnie z najnowszymi doniesieniami, czarne dziury przypominają w swoim działaniu hologramy.

Badania czarnych dziur były do tej pory niezwykle trudne. Być może nowa teoria przyniesie kolejne odpowiedzi na ważne pytania.

Czarne dziury - teorie i podejście

Badania i analizowanie czarnych dziur jest niezwykle trudne, gdyż wszystko oprzeć trzeba na konkretnych koncepcjach, aby w ogóle zdobyć jakikolwiek wgląd w omawiane zagadnienie. Okazuje się jednak, że znane nam teorie nie są wystarczające, aby w pełni poznać niezwykle trudne w interpretacji obiekty kosmiczne. Być może jednak doczekaliśmy się pewnego przełomu, a z pewnością na taki kreuje się nowo opracowana teoria. Opracowali ją naukowcy z SISSA (International School for Advanced Studies) we Włoszech.

Czym są czarne dziury?

Do tej pory czarne dziury analizowano pod kątem mechaniki kwantowej i teorii względności. Pierwsza z nich zakłada, że obiekty te posiadają w sobie informacje dotyczące wszystkiego, z czym dotychczas się zetknęły, co pochłonęły i z czym oddziaływały. Teoria względności jest przy tym nieco prostsza - czarne dziury są niekosmplikowanymi obiektami z określonym kształtem i strukturą, a główne informacje o nich dostarczą proste parametry takie jak powierzchnia czy masa. Wszystko to i tak jest ledwo "muśnięciem" tego, co można poznać o czarnych dziurach. Teraz może się to zmienić.

Holograficzne czarne dziury

Nowe badania naukowców pozwolają przypuszczać, że najlepszą koncepcją do zrozumienia i poznania tajemniczych zjawisk kosmicznych jest teoria holograficzna. Jest to niejako połączenie wymienionych powyżej teorii - czarne dziury przypominają sobą hologramy, gdyż mimo wyglądu na obiekt trójwymiarowy, są one dwuwymiarowe. Z tego względu trzeba je badać pod kątem wymiaru 2D, a nie 3D, jak do tej pory sądzono. "To badanie jest tylko pierwszym krokiem w kierunku głębszego zrozumienia tych ciał kosmicznych i właściwości, które je charakteryzują, gdy mechanika kwantowa krzyżuje się z ogólną teorią względności" - mówią naukowcy. Odnosi się to do badania, przy którym użyto teorii holograficznej przy analizie grawitacji. Teoretycznie, zdaniem naukowców, udałoby się stworzyć czarną dziurę opartą na teorii holograficznej, czyli łączącej odmienne dziedziny fizyki. Naukowcy przypominają, że cała ich praca wymaga dalszych badań, ale może okazać się przełomowa. Może się okazać, że czarne dziury są swoistą iluzją, a nie rzeczywistym obiektem jak planeta, czy gwiazda, choć nie musi tak wcale być. "Z naukowego punktu widzenia byłoby to coś absolutnie wyjątkowego" - twierdzą badacze.

Zobacz także:

  1. Obrączkowe zaćmienie Słońca. Niezwykle rzadkie zjawisko będzie widoczne w jednym rejonie Polski
  2. Katastrofa ekologiczna w Dolinie Słupi. Tysiące organizmów poniosło śmierć, niewyobrażalne straty
  3. Ocieplenie klimatu ściągnęło w nasze rejony nowego owada. Jego ukąszenie może być śmiertelne
  4. 36 obcych cywilizacji w naszej galaktyce. Naukowcy są tego pewniNastępny artykuł