Prypeć, miasto pracowników elektrowni atomowej w Czarnobylu.
Źródło: Wikipedia Commons

Niesamowite nagranie Prypeci przed katastrofą w Czarnobylu. Miasto tętniło życiem

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
17 Października 2020

W kwietniu przyszłego roku minie 35 lat od katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu. Było to jedno z tragiczniejszych wydarzeń drugiej połowy XX wieku i jedna z największych tragedii w historii cywilizacji. Przed tym wydarzeniem miasto Prypeć, w którym mieszkali pracownicy elektrowni tętniło życiem.

Awaria reaktora w elektrowni atomowej w Czarnobylu to do dzisiaj największa katastrofa w historii energetyki jądrowej oraz jedna z poważniejszych tragedii związanych z przemysłem XX wieku. Została ona zakwalifikowana do siódmego, najwyższego, stopnia w skali INES.

Katastrofa w Czarnobylu. Największy wypadek tego rodzaju

26 kwietnia 1986 roku doszło do wypadku w reaktorze jądrowym bloku energetycznego numer cztery w elektrowni atomowej w Czarnobylu. W wyniku awarii związanej z przegrzaniem rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru. W wyniku pożaru ogromna radioaktywna chmura zawisła nad dużą częścią Europy. W wyniku zniszczenia reaktora, skażeniu promieniotwórczemu uległ teren do 146 000 kilometrów kwadratowych, a radioaktywna chmura, która wydobyła się z elektrowni, rozprzestrzeniła się po całej Europie. W wyniku katastrofy w Czarnobylu trzeba było przesiedlić 350 000 osób, w tym mieszkańców miasteczka Prypeć, w którym mieszkali pracownicy elektrowni wraz ze swoimi rodzinami.

Poczta Polska trafi na parafię. Plany na ogromną skalę już niedługo zostaną zrealizowanePoczta Polska trafi na parafię. Plany na ogromną skalę już niedługo zostaną zrealizowaneCzytaj dalej

Czemu doszło do katastrofy w Czarnobylu?

Przez długie lata ZSRR, a potem Rosja ukrywało prawdziwe powody, przez które doszło do tego zdarzenia. Po wieloletnich dochodzeniach specjaliści ustalili, dlaczego w Czarnobylu doszło do tej ogromnej tragedii. W skrócie, przyczynami awarii były błędy konstrukcyjne reaktora. Prowadziły one do wzrostu reaktywności w momencie wrzenia wody, która pełniła funkcję chłodziwa w reaktorze, oraz błędów w konstrukcji prętów kontrolnych, który wprowadzane były do reaktora. Dużą rolę w tej katastrofie odegrało również niefrasobliwe podejście rosyjskich inżynierów do kwestii związanych z bezpieczeństwem. W projektach związanych z elektrowniami atomowymi w ZSRR nie byli zaangażowani niezależni eksperci od nadzoru bezpieczeństwa jądrowego.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Masz banknot 20 zł? Może być wart fortunę, lepiej przeszukaj portfel

2. Prof. Pyrć ostrzega. "Jeżeli nic nie zrobimy, to czeka nas lockdown"

Czarnobyl zamieni się w ekowioskę

Po katastrofie w Czarnobylu, tereny otaczające elektrownię zostały doszczętnie wysiedlone. Miasta i wsie w okolicy przejęła natura, która na tym terenie miała idealne warunki do wzrostu. Po latach człowiek zaczął jednak wracać, między innymi do Prypeci, w celu oglądania miasta-ducha, które w przeciągu kilku dni z całkiem sporej metropolii zamieniło się w opustoszałe betonowe pobojowisko. Teraz coraz więcej mówi się o tym, że tereny otaczające Czarnobyl będą ponownie wykorzystane do czerpania energii, tym razem jednak będzie to czysta energia, którą pobierać będziemy dzięki panelom fotowoltaicznym. Czarnobyl będzie miał więc okazję, by nadrobić wszystko złe co wyrządził ludzkości dostarczając mieszkańcom Ukrainy “czystą” energię.

Obrazy Techgame"Jeden z dziesięciu": pytania, na których pomylić się może geniusz. Zaskakujące odpowiedzi uczestnikówCzytaj dalej

Niesamowite nagranie, Prypeć tętniąca życiem

Miasto Prypeć zostało założone w 1970 roku, a jego głównym celem było stworzenie miejsca, w którym będą mogli mieszkać pracownicy elektrowni atomowej wraz ze swoimi rodzinami. Powstało ono w odległości około 4 kilometrów od samej elektrowni i posiadało wszelkie udogodnienia, które mogą być przydatne dla mieszkańców, a więc szkoły, baseny, a nawet wesołe miasteczko. Miejsca te, razem z Okiem Moskwy, stały się ikonicznymi lokacjami, które co roku odwiedzane są przez tysięcy turystów. Teraz, dzięki inicjatywie pracowników portalu pripyat.com możemy zobaczyć jak miasto Prypeć zostało budowane, jak kwitło w nim życie oraz jak wyglądało tuż po opuszczeniu, po katastrofie elektrowni w Czarnobylu. Poniżej możecie obejrzeć pełne nagranie, które robi niesamowite wrażenie.

Księżyc będzie czystszy niż Ziemia. Zadbała o to NASAKsiężyc będzie czystszy niż Ziemia. Zadbała o to NASACzytaj dalej

Nagranie z miasta Prypeć

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Biedronka, Lidl, Auchan i Kaufland przekazują ważne informacje. Wiadomość uszczęśliwi wielu Polaków
  2. Połączenie, które nigdy się nie znudzi. W rolach głównych ser i ziemniaki - pyszniej być nie może
  3. Poważna awaria na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Chodzi o system dostarczania tlenu
  4. GIS alarmuje, znaleziono niebezpieczne bakterie w mięsie. Mogłeś je kupić w popularnym sklepie
  5. W dawnej hucie znaleziono niezwykłą monetę. Może być zwiastunem legendarnego skarbu
  6. Bassador nagle przewrócił się na ziemię, a właściciel wyciągnął telefon. Przechodnie nie wiedzieli, co się dzieje

Następny artykuł