Czarnobyl Prypeć
Źródło: pixabay

Czarnobyl to istny rezerwat przyrody. Zmutowane zwierzęta i rośliny odzyskały swoją oazę

Artur ŁokietekArtur Łokietek
29 Sierpnia 2020

Czarnobylska Strefa Wykluczenia to obszar podlegający pod specjalną opiekę rządu Ukrainy. Od wielu lat nikt nie może się tam osiedlić. Zaowocowało to powrotem wielu gatunków zwierząt, nawet tych objętych szczególną ochroną.

Zmutowane zwierzęta w Czarnobylu to nie mit, a fakt, choć niekoniecznie kojarzony tak, jak powinien. Przyroda, czyli fauna i flora wokół reaktora w Czarnobylu odzyskała dawne tereny. Choć widok kojarzyć się może z filmami postapokaliptycznymi, panuje tam niezwykły spokój.

Wybuch w Czarnobylu i jego skutki

34 lata temu doszło do jednego z najbardziej tragicznych wydarzeń w historii ludzkości. Choć sam wybuch reaktora RBMK w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej nie należał do "największych wybuchów w historii" to do tragicznych skutków katastrofy przyczyniły się w dużej mierze działania władz w tamtym okresie. W końcu ZSRR w tamtym czasie nie należało to miejsc najbardziej przyjaznych człowiekowi, a dbało przede wszystkim o interes państwa. Choć początkowo starano się zataić skalę tragedii, ostatecznie okazało się, że skutki wybuchu dosłownie rozprzestrzeniły się po znacznej części Europy (w postaci radioaktywnego pyłu), a sam Związek Radziecki został zmuszony do przyzania się do błędów i dosłownie olewania tego, co mówią profesjonaliści ds. energetyki, którzy alarmowali już wcześniej o wadach w elektrowni.

Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]Czytaj dalej

Nie ma tego złego...

Oczywiście katastrofa w Czarnobylu okazała się tragicznym wydarzeniem, które (zdaniem części naukowców) spowodowało skażenie niektórych obszarów wokół elektrowni nawet na kolejne 20 tys. lat. Istnieją jednak stosunkowo pozytywne skutki takiego biegu wydarzeń. Okazuje się, że natura odzyskała to, o co ludzkość od dawna z nią walczy - swoje miejsce na świecie. Gdy władze ustanowiły obszar 2,6 tys. kilometrów kwadratowych wokół elektrowni strefą wykluczenia, ludzie nie mogli tam zamieszkiwać, a nawet samo przebywanie jest po dziś dzień problematyczne. Nic więc dziwnego - w niektórych częściach Zony wciąż istnieją skupiska niezwykle niebezpiecznych dla człowieka pierwiastków. Najwidoczniej jednak zwierzęta i rośliny się tym nie przejmuja, bo na obszarze od wielu lat zauważa się gatunki dawno niewidziane. Znaczna cześć z nich jest jednak zmutowana.

Ściana wody o wysokości dwóch pięter. Potężny huragan sieje spustoszenieŚciana wody o wysokości dwóch pięter. Potężny huragan sieje spustoszenieCzytaj dalej

Zmutowane zwierzęta w Czarnobylu

"Zmutowany" nie służy tutaj za opis przykładowego psa o dwóch pyskach czy wiewiórki z kolcami na grzbiecie, a słowo to należy bardziej traktować jako udowodnienie wpływu katastrofy na faunę i florę. W kodzie genetycznym wielu roślin i zwierząt naukowcy znajdują pewne zmiany, które czasami potrafią być przekazane osobnikom spoza Zony (np. poprzez wyruszające na długie wyprawy wilki). Szacuje się, że mutacje u gatunków tam żyjących występują 20 razy częściej. Choć w Strefie nie znajdziemy ludzi, tętni ona życiem. Obserwuje się tam uznane za niezwykle zagrożone Konie Przewalskiego żyjące na wolności, na terenie strefy przebywa nawet 7 razy więcej wilków, niż poza, a oszałamiająca liczba 200 gatunków ptaków utworzyła tam własny ekosystem. Podobna sytuacja wygląda z roślinami, których powrót obserwuje się niemal wszędzie, nawet w postaci młodych lasów, które wciąż wyrastają na obszarze. Dość powiedzieć, że rośliny również potrafią mutować - osławiony "Czerwony Las" zawdzięcza swoją nazwę zmianom w liściach drzew, które przybrały odcień cegły. Mimo wszystko Czarnobyl służy za idealny przykład świata i sił natury, które znajdą równowagę nawet bez istnienia człowieka.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Amerykańskie B-52 nad polskim niebem. Sytuacja jest napięta, ostra reakcja Białorusi
  2. Mężczyzna rozłupał kłodę, to co w niej znalazł zostawiło ślad na jego psychice [wideo]
  3. Nad polskim morzem przechowują groźną substancje. Nikt nic z tym nie robi, zagrożenie jest olbrzymie
  4. Przerażająca katastrofa ekologiczna. Gdy zobaczyli martwe ciała, załamali ręce z rozpaczy

Następny artykuł