Kobieta w masce ochronnej na przystanku autobusowym.
Źródło: Pixabay

Czerwona strefa w całej Polsce. Popierasz ten pomysł?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
13 Października 2020

Pandemia COVID-19 zbiera żniwo jak nigdy wcześniej. Naukowcy ostrzegali, że jesienna fala zachorowań może osiągnąć ogromną skalę. Nie pomylili się. Z tygodnia na tydzień dzienna liczba nowych przypadków jest coraz wyższa i przebiła już barierę czterech tysięcy. Czy to już czas na podjęcie bardziej radykalnych kroków?

Od soboty 10 października cała Polska została objęta obostrzeniami tzw. Żółtej Strefy. Powrócił obowiązek noszenia maseczki higienicznej we wszystkich przestrzeniach publicznych, co spotyka się wciąż z dużym oporem społecznym. Pojawiają się głosy, że narzucone przez rząd środki ostrożności godzą w konstytucyjne prawa Polaków. Mają one jednak uchronić nas przed utratą kontroli nad zachorowalnością.

Mars może skrywać niesamowitą tajemnice. Zaskakujące słowa kosmonautyMars może skrywać niesamowitą tajemnice. Zaskakujące słowa kosmonautyCzytaj dalej

Kolejny lockdown - koszmar przedsiębiorców?

Wizja ponownego lockdownu przeraża przede wszystkim przedsiębiorców. Wizja organizacji pracy zdalnej przerasta wiele firm, a dla wielu branż oznacza znaczące ograniczenie działalności. W Czechach zagrożenie epidemiczne doprowadziło do decyzji o zbliżającym się zamknięciu lokali gastronomicznych dla klientów. Polscy gastronomicy drżą na samą myśl o kolejnym lockdownie - jak na razie w obszarach o najostrzejszym rygorze sanitarnym lokale mogą działać między 6:00 a 22:00.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Polska młodzież rozpoczęła dramatyczny protest. Przedstawili swoje żądania, chodzi o zdalne nauczanie

2. Od 10 lat ciągle jest w ciąży. Pragnie mieć jeszcze więcej dzieci, jak dziś wygląda rodzina?

Najprostsze pytanie z Milionerów zaskoczyło uczestnika. Nikt się nie spodziewałNajprostsze pytanie z Milionerów zaskoczyło uczestnika. Nikt się nie spodziewałCzytaj dalej

Gdzie obowiązuje czerwona strefa

Czerwoną strefą jest obecnie objętych 38 powiatów - wśród nich duże miasta takie jak Koszalin, Grudziądz, czy Kielce. Obostrzenia, które tam panują sparaliżowały działanie m.in. instytucji kultury, które zobowiązane są do udostępnienia maksymalnie co czwartego miejsca na widowni przy zachowaniu 1,5 metra dystansu między uczestnikami.

Naukowcy biją na alarm. Banknoty mogą być bardzo niebezpieczne, wyniki badań są jednoznaczneNaukowcy biją na alarm. Banknoty mogą być bardzo niebezpieczne, wyniki badań są jednoznaczneCzytaj dalej

Powrót do lockdownu realny?

Trzeba przyznać, że ograniczenia nawet w Czerwonych Strefach są nieporównanie bardziej liberalne w porównaniu z wiosennym lockdownem. Przypomnijmy, że wiosną warunki samoizolacji zabraniały nam nawet wstępu do lasów, a wyjście z miejsca zamieszkania musiało być poparte szczególną potrzebą. Taki zakres ograniczeń raczej się już nie powtórzy. A może powinien? Czy uważacie, że Polacy powinni zachować maksimum ostrożności? Czy ewentualny kolejny lockdown zamorduje naszą gospodarkę, czy może da nam możliwość pożegnania się z epidemią?

Następny artykuł