Świeże daktyle
Źródło: pixabay

Zjedli daktyle sprzed 2 tysięcy lat. Wyjaśniają, jak smakowały

Artur ŁokietekArtur Łokietek
14 Września 2020

2 tysiące lat to kupa czasu, ale nie przeszkadzało to naukowcom we wskrzeszeniu nasiona, z którego wyrosło całe drzewo. Ku zaskoczeniu wszystkich, okazało się, że pojawiły się na nim owoce, czyli daktyle. Przełomowe odkrycie musiało zostać skonsumowane.

Mało kto mógłby spodziewać się, że prastare nasiono jest w stanie "odżyć". Tak się jednak stało, a daktyle z niego wyrośnięte okazują się wyjątkowo... smaczne.

Owoce pustyni

Daktyle to dobrze znane nam owoce, dostępne praktycznie w każdym sklepie, a na pewno w formie suszonej. Oczywiście rozróżnia się parę różnych gatunków tych owoców, z którch każde mogą smakować nieco inaczej. Konserzey z pewnością docenili to, co niedawno udało się dwóm badaczkom z Izreala. Wszystko zaczęło się tak naprawdę 2 tysiące lat temu, w Królestwie Judy w Jerozolimie. W dawnych czasach było ono znane z niezwykle obfitych plantacji daktyli, które smakowały zupełnie inaczej, niż jakiekolwiek inne gatunki tego owocu z całego świata. Wielu historyków uważa, że daktyle były tak znane głównie dzięki ich wyjątkowej słodyczy, długiej trwałości i właściwości medycznych. Owoce rzekomo służyły do leczenia różnych chorób, używano ich także w formie afrodyzjaka. Piliniusz Starszy pisał niegdyś, iż owoce te smakują jak niezwykle słodkie wino z miodem. Niestety, do XIX wieku słuch po daktylach zaginął, gdyż coraz częstsze wojny toczące się po kraju spowodowały kompletne zniszczenie wszystkich znajdujących się przy życiu roślin. Badania na ten temat opublikowano w Science Advances.

Tak wyglądają Niemcy. Chcą, żeby w Polsce było identycznieTak wyglądają Niemcy. Chcą, żeby w Polsce było identycznieCzytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni

Nasiona sprzed 2 tys. lat

Dr Sarah Sallon, szefowa Centrum Badawczego Medycyny Naturalnej im. Louisa L. Boricka w Hadassah Hospital w Jerozolimie postanowiła wskrzesić znalezione na wykopaliskach w Masadzie w latach 60. XX wieku nasiona daktyli. Oczywiście nie wierzyła w to, że jest w stanie cokolwiek z nich wykrzesać, w końcu datowanie węgla udowodniło, że nasiona pochodzą z ponad 2 tysięcy lat! Mimo to, zastosowanie nowoczesnych mechanik ogrodniczych i współpraca z dr Elaine Solowey, która prowadzi Centrum Zrównoważonego Rolnictwa w Arava Institute for Environmental Studies dały porządany efekt! "Przywrócenie czegoś do życia ze stanu uśpienia jest bardzo symboliczne w trudnych czasach zmiany klimatu, zanieczyszczenia [środowiska] i wymierania gatunków w alarmującym tempie" - mówiła dr Sallon.

Obrazy Techgame

Kosmos może wywierać nieodwracalny wpływ na człowieka. Niepokojące wyniki badańKosmos może wywierać nieodwracalny wpływ na człowieka. Niepokojące wyniki badańCzytaj dalej

Smak historii

Po kilku tygodniach od zasiania i codziennej pielęgnacji, wbrew wszelkim obawom, z niewielkiego nasionka wykiełkował pęd. To zapoczątkowało wyrośnięcie imponującego drzewa nazwanego Matuzalem, które aktualnie stoi na zewnątrz siedziby dr Solowey. Palmy daktylowe są jednak dzielone na rodzaje - męskie i żeńskie. Kwiaty konkretnego osobnika występują tylko w przypadku danego rodzaju. Matuzalem okazał się więc osobnikiem męskim. Trzeba było kopać dalej i dr Sallon zaczęła ponownie poszukiwać prastarych nasion, aby znaleźć swojej nowej roślinie partnerkę. Udało się znaleźć aż 32 nasiona (z których wykiełko zaledwie 6), ponownie w okolicy stnaowisk archeologicznych na Pusytni Judzkiej. Jedno z drzewek, Hanna, zakwitła. Badaczki przenosiły więc ręcznie pyłek z Matuzalema na kwiaty Hanny. W ten sposób udało się zdobyć daktyle, z których dawniej słynął ten rejon. Jak smakowały? Podobno bardzo smacznie - okazały się ciągnące i niezwykle słodkie. Konserzy uważają, że przypominają nieco odmianę zahidi, która znana jest z łagodnej słodyczy i orzechowego smaku. Większa część owoców została jednak wysłana do badań.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. W polskiej jaskini znaleziono prastary ząb. Rzuca on całkowicie nowe światło na naszą historię
  2. Elon Musk dostał pytanie, które zupełnie wybiło go z równowagi. Rozbrajająca reakcja miliardera
  3. Odnaleziono wrak gigantycznego krążownika z okresu wojny. Wiemy jak wyglądał przed zatonięciem [wideo]
  4. Tajemnicza muzyka budzi mieszkańców Korei Północnej. Nikt nie zna pochodzenia melodii
  5. Mars w jakości 8K. Japończycy pokażą Czerwoną Planetę jakiej nie znamy
  6. O istnieniu tych tajemnic na Windows XP nie mieliście pojęcia. Najciekawsze easter egg'i legendarnego systemu

Następny artykuł