Autobus
Źródło: wikimedia.com

Czy uważasz, że komunikacja miejska powinna być darmowa?

Kuba WielochKuba Wieloch
20 Września 2020

Czy komunikacja miejska powinna być w pełni darmowa? Poprawiłoby to sytuację budżetową Polaków

W niektórych krajach Europy darmowa komunikacja miejska dla osób w sile wieku i dzieci jest czymś normalnym i niepodważalnym. Dzięki temu rodzice mogą zaoszczędzić więcej pieniędzy i przeznaczyć je, chociażby na ubrania dla swych pociech. Emeryci natomiast, mają większe kwoty na życie.

Darmowa komunikacja miejska


Wyobraźcie sobie, że nie musicie płacić za komunikację miejską. Poskutkowałoby to znacznym odciążeniem portfela w skali roku. Jeśli korzystacie z komunikacji codziennie, by dostać się do pracy, szkoły lub rodziny, to doskonale wiecie, że nie jest to mały wydatek. W niektórych Polskich miastach, aby podróżować codziennie komunikacją miejską, trzeba wydać ponad 3000 zł rocznie. Zważywszy na niezbyt wysokie zarobki w naszym kraju, jest to suma przytłaczająca. Ba, zachęca wręcz ona do jazdy na gapę, szczególnie gdy zarabia się minimalną krajową pensję.

Tajemnicza planeta pojawiła się znikąd. Naukowcy aż osłupieli, gdy poznali prawdęTajemnicza planeta pojawiła się znikąd. Naukowcy aż osłupieli, gdy poznali prawdęCzytaj dalej

Konieczne są pieniądze od rządu


Czy jest to jednak możliwe? Bez interwencji rządu, raczej nie możemy na to liczyć. Wprawdzie komunikacja miejska sama z siebie nie jest rentowna i nieprawdą jest, że utrzymujemy ją kupując bilety. Miasta muszą dopłacać znaczne kwoty do naszych biletów, aby utrzymać kierowców autobusów i konserwację pojazdów.

Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć Ludzie zatrzymywali auta by zobaczyć "UFO". Tysiące nagrań zalało internet [wideo]Czytaj dalej

Standard w Europie


Można jednak rozwiązać ten problem, chociaż częściowo i zamiast wprowadzać w pełni darmową komunikację miejską, pozwolić dzieciom i emerytom na darmowe przejazdy. Jest to model obowiązujący, chociażby w Wielkiej Brytanii i Holandii. Warto również wspomnieć, że komunikacja miejska w tych krajach również nie należy do małych wydatków, szczególnie gdy przyjeżdżamy tam jako turyści. Tygodniowy bilet może nas wówczas kosztować nawet 500 złotych. Należy jednak pamiętać, że te ceny są przystosowane do ludności lokalnej, a nie turystów z biedniejszych krajów.


A jakie jest Wasze zdanie? Czy komunikacja miejska powinna być darmowa?

Następny artykuł