lekarz w masce podczas operacji
Źródło: Unsplash

Defibrylator, który łączy się ze smartfonem. Polscy kardiologowie znowu zaskakują

Artur ŁokietekArtur Łokietek
31 Maja 2020

W minioną środę dokonano wielkiej rzeczy w medycynie. W Klinice Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie wszczepiono pacjentowi pierwszy defibrylator, który łączy się ze smartfonem. Dzięki temu możliwe jest zdalne monitorowanie pracy serca.

Polacy znów zaskakują! Dokonano operacji, która polegała na wszczepieniu pacjentowi kardiowertera-defibrylatora na bluetooth. Zabiegu dokonali Prof. Marcin Grabowski, dr med. Marcin Michalak i dr Jakub Kosma Rokicki.

Polscy lekarze wszczepili defibrylator z bluetooth

Prof. Marcin Grabowski, dr med. Marcin Michalak i dr Jakub Kosma Rokicki z Kliniki Kardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego w Warszawie przeprowadzili pierwszą w Polsce operację, w której wszczepiono pacjentowi defibrylator mogący połączyć się ze smartfonem za pomocą technologii bluetooth. Dzięki temu polski szpital dołączył do zaszczytnego grona niewielu ośrodków na świecie, które mają możliwość stosowania tego zabiegu w przyszłości. Defibrylator służy m.in. do monitorowania pracy serca. Samo urządzenie wykrywa groźne dla zdrowia lub życia arytmie (i inne nieprawidłowości w pracy serca), które jest w stanie za pomocą impulsu elektrycznego przerwać. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia poważnych powikłań a nawet zgonu. Z tego względu pacjenci cierpiący na poważne schorzenia serca często mają wszczepiane defibrylatory.

Pierwsza taka operacja w Polsce

Dzięki wykorzystaniu bluetooth samo wykorzystywanie poufnych danych medycznych pacjenta ma być bezpieczne, a samo urządzenie nie pobieta wiele energii. Defibrylator na bluetooth jest w stanie oczywiście zapobiec poważnym komplikacjom zdrowotnym, ale informacje odnośnie stanu serca pacjenta może on przesyłać medykom z każdego miejsca na świecie. Jest to szczególnie istotna funkcja w czasie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2 i innych tego typu zdarzeń, gdy możliwość regularnej obserwacji lekarzy jest niedostępna. Defibrylatory często służą do ratowania życia pacjentów w sytuacjach zagrażających zdrowi lub życiu.

Następny artykuł