Archeologowie podczas prac wykopaliskowych.
Źródło: Wikipedia Commons

Twarz diabła sprzed 7000 lat. Niesamowite odkrycie polskich naukowców

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
30 Sierpnia 2020

Archeolodzy pracujący w Biskupicach (woj. małopolskie) znaleźli nietypowe naczynie z wizerunkiem ludzkiej twarzy z rogami. Znalezisko pochodzi sprzed 7000 lat.

W domostwie, które badali naukowcy prawdopodobnie mieszkali jedni z pierwszych rolników na ziemiach polskich. Kształt naczynia mógł mięc związek z ówczesnymi wierzeniami.

Miał powstać dom, odkryto niesamowitą osadę

Chociaż o istnieniu pradziejowej, obszernej osady na terenie Biskupic naukowcy wiedzieli od kilku dekad, to dopiero informacja o tym, że na jednym z terenów, na której osada istniała ma powstać dom jednorodzinny zmusiły naukowców do przeprowadzenia tak zwanych badań ratowniczych. Na ich podstawie rozpoczęto wykopaliska, nad którymi czuwa dr Magdalena Moskal-del Hoyo z Instytutu Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk. Pradziejową osadę zamieszkiwali prawdopodobnie osadnicy przynależący do kultury ceramiki wstęgowej rytej.
Dzięki rozszerzeniu prac wykopaliskowych naukowcy odkryli relikty kilku “długich domów” sprzed ponad 7000 lat. Wzdłuż zabudowań jednego z takich domów archeologowie znaleźli podłużne jamy, w których znajdowały się liczne pozostałości po poprzednich lokatorach. Mowa tu o naczyniach ceramicznych i wyrobach z krzemieni. Jeden z przedmiotów szczególnie zainteresował naukowców.

Pierwszy latający samochód wzbił się w powietrze [wideo]Pierwszy latający samochód wzbił się w powietrze [wideo]Czytaj dalej

Wizerunek diabła na jednym z naczyń

Jak informuje, w rozmowie z PAP, kierowniczka prac terenowych Marta Korczyńska (Instytut Botaniki PAN), odkryte przez nich fragmenty ceramiki charakteryzują się stylizacją na ludzką twarz, do której dodane zostały dwa guzy przypominające rogi. Według ekspertów jest to fragment zniszczonej misy. „Nie jesteśmy dzisiaj w stanie jednoznacznie zinterpretować tego typu przedstawienia. Wydaje się jednak prawdopodobne, że tak niecodzienny zabytek mógł w pewnym stopniu wiązać się ze sferą sacrum” - dodaje dr Magdalena Moskal-del Hoyo. Zdjęcia charakterystycznej maski możecie znaleźć klikając w ten link.

Jezus Chrystus wyglądał zupełnie inaczej niż myślisz. Sztuczna inteligencja wygenerowała hiperrealistyczny portretJezus Chrystus wyglądał zupełnie inaczej niż myślisz. Sztuczna inteligencja wygenerowała hiperrealistyczny portretCzytaj dalej

Polak, Węgier, dwa bratanki już od 7000 lat

Biorący udział w pracach archeologicznych profesor Marek Nowak z instytutu Archeologii UJ w Krakowie podkreśla, że nowe znaleziska potwierdzają, że ludność, która zamieszkiwała 7000 lat temu tereny Biskupic miała kontakt z mieszkańcami dzisiejszych Węgier i Słowacji. Wskazują na to między innymi wyroby wykonane z obsydianu (surowiec ten nie występuje w Polsce) oraz właśnie charakterystyczne zdobnictwo na fragmencie misy. Co ciekawe, naczynia z twarzami, o ile charakterystyczne dla terenów węgierskich i słowackich, to zazwyczaj nie były dodatkowo zdobione rogami. Egzemplarz z Biskupic jest jak dotąd pierwszym przykładem tego typu ornamentacji w Polsce. Naukowcy jak na razie zakończyli swoje badania, jednak planują wznowić je w przyszłym roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jezus Chrystus wyglądał zupełnie inaczej niż myślisz. Sztuczna inteligencja wygenerowała hiperrealistyczny portret
  2. Ciężko zapomnieć o ich bajecznym smaku. Ogórki kiszone ze słodkim dodatkiem
  3. Polacy wezmą udział w kolonizacji Księżyca. Europejska Agencja Kosmiczna jest zachwycona
  4. Zastanawiasz się, jak wyglądała Polska, gdy dinozaury chodziły po Ziemi? Możesz zaspokoić swoją fantazję
  5. Zjawiskowe morze wkrótce może zmienić swoje oblicze. Naukowcy są załamani
  6. Nowe ognisko koronawirusa. 25 procent gości zarażonych

Następny artykuł