Diament z kopalni Letseng
Źródło: Materiały prasowe

Niesamowite znalezisko górników. Kamień warty 70 milionów złotych

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
30 Sierpnia 2020

Do niesamowite znaleziska doszło w jednej z kopalni znajdujących się w Lesotho (południa Afryka). Górnicy znaleźli tam ogromny kamień, którego wartość oszacowano na 70 milionów złotych.

Wszystko miało miejsce w kopalni Letseng w Lesotho, gdzie tamtejsi górnicy znaleźli diament o wadze 442 karatów. Eksperci twierdzą, że jego wartość może osiągnąć nawet 18 milionów dolarów, czyli w przybliżeniu 70 milionów złotych. Najpierw trzeba jednak go oszlifować.

Kopalnia z rekordowymi diamentami

Kopalnia Letseng słynie z ogromnych diamentów. Znaleziony w ostatnim czasie kamień o wadze 422 karatów nie jest nawet największym tego typu znaleziskiem, którym może się pochwalić ten obiekt. Została ona założona w 1977 roku, chociaż prace odkrywkowe rozpoczęły się tam już w 1959 roku, dwa lata po tym jak Peter Nixon odkrył na tych terenach bogate złoża kimberlitów, czyli między innymi diamentów.

Diament znaleziony w ostatnim czasie w kopalni w Letseng.

We wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwowaćWe wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwowaćCzytaj dalej

O niezwykłym bogactwie tego regionu w diamenty może świadczyć fakt, że znaleziony w ostatnim czasie 422-karatowy kamień jest dopiero szóstym pod względem wielkości diamentem znalezionym w kopalni Letseng. Największy z nich, czyli Lesotho Promise został wydobyty w sierpniu 2006 roku i waży 603 karaty. Został on sprzedany za nieco ponad 12 milionów dolarów firmię SAFDICO, która należy do Graff Jewelers, następnie został podzielony na mniejsze diamenty i z całości wykonano naszyjnik, którego wartość opiewa na 50 milionów dolarów.

Wielka Gwiazda Afryki, największy diament w historii

Wielka Gwiazda Afryki uważana jest za największy diament w historii. Cullinan został wydobyty w Pretorii, ważył szokujące 3106 karatów, czyli około 620 gramów. Eksperci twierdzą, że kamień w pierwotnej formie był jeszcze większy, ale został rozłupany. Kamień trafił jak podarunek do Edwarda VII, króla brytyjskiego, który zarządził podzielenie diamentu na dziewięć dużych i dziewięćdziesiąt sześć mniejszych. Dwa najbardziej okazałe kamienie zdobią królewskie insygnia.

Diament Cullinan

Pierwszy latający samochód wzbił się w powietrze [wideo]Pierwszy latający samochód wzbił się w powietrze [wideo]Czytaj dalej

Diament, który pomoże biednym

Zazwyczaj ogromne diamenty trafiają w ręce bogatych spółek jubilerskich, które przerabiają je na piękną biżuterie jednocześnie zwielokrotniając ich wartość. Tym razem kamień, który należy do właściciela kopalni, a więc firmy Gem Diamonds, może zrobić wiele dobrego. Władze spółki poinformowały bowiem, że część środków pozyskanych ze sprzedaży diamentu zostanie przeznaczona na utworzenie funduszu wsparcia lokalnej społeczności.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. We wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwować
  2. Afryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHO
  3. Białoruś się zbroi. Sprawdzamy jakie wojska stacjonują przy polskiej granicy
  4. Polska Policja z nową bronią. Jej moc jest przerażająca

Następny artykuł