dinozaur
Źródło: ABelov2014/ https://abelov2014.deviantart.com/ Creative Commons Attribution 3.0 License

Znaleźli szczątki dinozaura na niewłaściwym kontynencie. Historyczna zagadka, naukowcy są w kropce

Artur ŁokietekArtur Łokietek
8 Listopada 2020

Dawniej Ziemia dzieliła się na dwa superkontynenty. Znaleziono szczątki dinozaura, jednak nie na tym kontynencie, na którym docelowo żył. Naukowcy zachodzą w głowę, w jaki sposób mogło dojść do tak wyjątkowego przetransportowania tych zwierząt zwłaszcza, że nie istniało dawniej żadne połączenie lądowe.

Dinozaury były niegdyś przepięknymi stworzeniami, które po dziś dzień mają niebagatelny wpływ na naszą planetę. To w końcu dzięki nim możemy uczyć się na tematy prehistoryczne. Gdyby nie one, raczej nie znalibyśmy historii naszej, jak i całej planety w tak względnie dobrym stopniu.

Kości dinozaura! Ale nie tak, gdzie powinny

W świecie paleontologii niemal każde znalezisko można przyrównać do samorodków złota, w końcu nawet najmniejszy fragment kości czy odcisk dinozaura może kompletnie zmienić nasze postrzeganie dotyczące dinozaurów. Podobnie zresztą jest, jeżeli chodzi o jakiekolwiek istoty zamknięte w bursztynie czy fragmenty tkanek.

Komputer stworzył ultrasilną szczepionkę na COVID-19. Naukowcy zachwyceniKomputer stworzył ultrasilną szczepionkę na COVID-19. Naukowcy zachwyceniCzytaj dalej

Naukowcy natrafili niedawno na wyjątkowe odkrycie, które samo w sobie nie stanowiłoby raczej przełomu, gdyż natrafiono na kości zwierzęcia z rodzimy hadrozaurów. Problem jednak w tym, że odkrycie miało miejsce na "niewłaściwym" kontynencie, tj. tym, na którym dinozaury te nie występowały.

Niegdyś świat dzielił się na dwa superkontynenty - Laurazję i Gondwanę. Pierwszą zamieszkiwały w większości roślinożerne hadrozaury, dziś obszar ten określilibyśmy połączeniem Ameryki Północnej, Europy i znacznej części Azji. Drugi zaś zamieszkany był przez zauropody, czyli największe istoty jakie kiedykolwiek stąpały po kuli ziemskiej. Na obszar Gondwany składałyby się rejony Afryki, Indii, Australii i Ameryki Południowej.

Nie tam, gdzie trzeba

Nie dziwi więc zaskoczenie z jakim nowe znalezisko zostało odebrane w świecie nauki. Naukowcy nie znaleźli nic, co mogłoby wskazywać na jakiekolwiek połączenie między dwoma superkontynentami, czyli najpewniej dzieliły je bezkresne oceany. A tu nagle na jednym z nich ostały się szczątki dinozaura, który powinien zamieszkiwać ten drugi. No dobra, ale jak to w ogóle możliwe?

Roboty zdominują pola bitew. Niewiarygodne zamiary brytyjskiego wojskaRoboty zdominują pola bitew. Niewiarygodne zamiary brytyjskiego wojskaCzytaj dalej

Zanim do tego przejdziemy, warto wiedzieć, czym de facto hadrozaury były, bo to dość nadzwyczajne osobniki. Należały do rodziny ornitopodów, czyli tzw. dinozaurów ptasionogich. Do tej uważano je za najlepiej zbadane dinozaury przez człowieka.

Jeżeli chodzi o obszar Laurazji, to właśnie hadrozaury panowały tam najliczniej, będąc jednocześnie najliczniejszą grupą dużych kręgowców w erze późnej kredy. Na przestrzeni lat pojawiło się wiele koncepcji dotyczących tego, co hadrozaury mogły mieć wspólnego z ptakami i dokładnie z jakich rodzin zwierząt wyewluowały. Nowe odkrycie może rzucać kompletnie nowe światło na tego typu dywagacje.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Zaskakujące odkrycie dotyczące koronawirusa. Grupa krwi może być decydująca, posiadacze jednej mogą nazwać się szczęściarzami

Jak one się tam w ogóle dostały?

Niedawne badania wskazują, że odkryto co najmniej jedne skamieniałości hadrozaura na terenie dzisiejszego Maroka, czyli dawnej Godwany. Teoretycznie nie wiadomo, jakim cudem ten gatunek mógł się tak pojawić. Na szczęście nieocenieni naukowcy mają własne teorie, nawet, jeżeli nieco szalona.

Obrazy Techgame

Jedna z opcji to zwyczajne dopłynięcie do brzegów Godwany. Problem w tym, że dinozaury te raczej nie były świetnymi pływakami, a w wodach czaiły się zgoła inne niebezpieczeństwa. Drugą propozycją wyjaśniającą zagadkę jest... tratwa. Dinozaur miałby przepłynąć wodę na tratwie złożonej z roślinności podobnie do tego, jak dziś można zaobserwować wśród choćby lemurów. Problem w tym, że jest to skrajnie rzadkie zjawisko i raczej mało kto byłby w stanie wyobrazić sobie dinozaura, który przypadkowo wsiada na tratwę donoszącą go do zupełnie nowego kontynentu. Archeologiczny Krzysztof Kolumb, nie ma co!

Biedronka dodaje kolejne technologiczne wynalazki do oferty. Idealne urządzenia do kuchni w przystępnej cenieBiedronka dodaje kolejne technologiczne wynalazki do oferty. Idealne urządzenia do kuchni w przystępnej cenieCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Adoptowany pies bez przerwy warczał na drzwi. Wtedy jego pani odkryła porażającą prawdę
  2. Pijany kierowca w BMW zatrzymany przez policję. Wszystko dzięki taksówkarzom - Wideo
  3. Co by się stało, gdyby człowiek wpadł do czarnej dziury? Odpowiedź zaskakuje
  4. Sony wydało oficjalne oświadczenie na temat PlayStation 5. Dotyczy również Polski, duże zaskoczenie
  5. Atrakcje na Marsie. Miejsca, które przyszli turyści będą zwiedzać na Czerwonej Planecie
  6. W bezduszny sposób pozbył się niechcianego już psa. Wszystko zarejestrowały kamery, ogromny żal
  7. Iga Świątek wydała majątek na prezent dla trenera. Gest tenisistki robi wrażenie

Następny artykuł