Szkielet dinozaura w muzeum.
Źródło: needpix.com

Niezwykłe tajemnice dinozaurów. Naukowcy po latach odkryli niesamowite fakty

Gabriela SicińskaGabriela Sicińska
12 Listopada 2020

Kolejne wielkie odkrycie, które pomoże nam lepiej zrozumieć zwyczaje i możliwości wielkich gadów, które kiedyś rządziły Ziemią. Okazuje się, że niektórych z nich nie doceniliśmy. Najnowsze badania zostały opublikowane w czaspiśmie naukowym „Cretaceous Research”.

Wbrew temu, co można by sądzić, widząc ogrom informacji na temat przeszłości naszej planety, wciąż pojawiają się nowe odkrycia. Nawet gdy mówimy o tak popularnym okresie, jak mezozoik, czyli latach świetności (jak również wymarcia) dinozaurów. Najnowsze znalezisko archeologów pochodzi z Afryki.


Odkryto nowy gatunek


W Maroko znaleziono szczątki pewnego dinozaura. Naukowcy określili, że ten gatunek wyewoluował 66 milionów lat temu. I pochodzi z Ameryki Południowej. Afryka z kolei była wówczas zupełnie oderwana od innych kontynentów, otoczona z każdej strony przez oceany. Skąd wobec tego wziął się szkielet w Maroko?


Ajnabia odysseus, bo tak nazwano odkryty w Afryce gatunek, pochodzi z rodziny hadrozaurów. Ten długi na 3 metry roślinożerca należał do lambeozaurów. Ta podrodzina hadrozaurów wyewoluowała w Ameryce Północnej, a ostatecznie rozprzestrzeniła się również na Europę, Azję i Amerykę Południową.

Niezwykle popularna aplikacja okazała się wielkim oszustwem. Ponad milion zarażonych urządzeń, Polska na liścieNiezwykle popularna aplikacja okazała się wielkim oszustwem. Ponad milion zarażonych urządzeń, Polska na liścieCzytaj dalej


Nowy ląd


Dotąd naukowcy nie przypuszczali, że hadrozaury dotarły do Afryki. Nie było sposobu dostać się tam lądem, trzeba było przepłynąć setki kilometrów. Choć hadrozaury naturalnie były dobrymi pływakami, nie podejrzewano ich dotąd o możliwość przebywania aż takich odległości.


Nowoodkryty Ajnabia odysseus został nazwany zgodnie ze swoim dokonaniem. Z arabskiego „ajnabia” oznacza obcokrajowca, z kolei drugi człon odnosi się do starożytnego Króla Itaki, który odbył daleką podróż, wracając z wojny trojańskiej.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Najpotężniejszy statek kosmiczny w historii ludzkości. SpaceX zaprezentowało Starship

2. Lepszy niż z pudełka, cudowny i niezapomniany kopiec kreta. Domowa receptura jest o niebo smaczniejsza i zdrowsza


Nieoczekiwany mieszkaniec Afryki


Szczątki nowego gatunku hadrozaura odkryto w kopalni nieopodal Casablanki. Anjabia odysseus był stosunkowo niewielkim przedstawicielem swojej rodziny - osiągał zaledwie 3 metry długości, podczas gdy inni przedstawiciele pływających dinozaurów, potrafiły mieć nawet 15 metrów długości.


Rodzina Lambeozaurów, do której należał nowoodkryty gatunek, charakteryzowała się wyjątkowo wyrazistymi kościstymi grzebieniami głowy. Przedstawiciele tej rodziny mieli też długie ogony i bardzo potężne łapy, co umożliwiało im sprawne poruszanie się w środowisku wodnym.

Burze na Marsie winne braku wody. Tak mogło wyginąć życie na planecieBurze na Marsie winne braku wody. Tak mogło wyginąć życie na planecieCzytaj dalej


Tajemnica hadrozaurów

Znalezienie szczątków hadrozaura w Afryce było dla badaczy niesamowitym zaskoczeniem. Dr Nicholas Longrich z Uniwersytetu w Bath, przewodniczący pracującej w Maroko grupie naukowców, porównał to znalezisko do odkrycia obecności kangurów w Szkocji. Było to zupełnie niespodziewane.


Odkrycie dokonane przez archeologów w Maroko, to wstęp do zupełnie nowego rozdziału badań. Dzięki znalezisku świadczącym o niesamowicie długich wędrówkach oceanicznych, które odbywały dinozaury, będzie można przebadać je pod zupełnie innym kątem niż dotychczas. Być może niedługo świat obiegną kolejne niespodziewane odkrycia?

Kierowcy się doczekali. Na tę zmianę czekali wszyscy, Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniaKierowcy się doczekali. Na tę zmianę czekali wszyscy, Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśniaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Poruszające słowa właściciela spalonego mieszkania. Jego lokal został podpalony podczas Marszu Niepodległości
  2. Dalmatyńczyk miał zostać mamą 3 szczeniaków. Ale gdy zaczął się poród, wszystkim opadły szczęki
  3. Start bombowca B-52 podczas silnego wiatru. Niesamowite nagranie, niebezpieczne zdarzenie
  4. Z Gdańska do Zakopanego w mniej niż godzinę. Niesamowite nagranie z testów Virgin Hyperloop
  5. Naukowcy znaleźli składnik, który sprawia, że żyjemy dłużej. Każdy ma w swojej kuchni, nie każdy jest w stanie zjeść
  6. Jacek Sasin z nową rolą. Będzie odpowiedzialny za Igrzyska, które odbędą się w Polsce. Mamy komentarz ministra
  7. Byliśmy wczoraj w Biedronce. W środku zastaliśmy widok, którego nikt by się nie spodziewał

Następny artykuł