Łańcuchy DNA i zielone litery.
Źródło: Pixabay

Futurystyczne wizje stają się faktem. Naukowcy kodują dane w ludzkim DNA

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
6 Sierpnia 2020

Futurystyczne wizje przyszłości zaczynają powoli stawać się faktem. Naukowcy coraz śmielej pracują nad utrwalaniem danych bezpośrednio w ludzkim DNA.

Czy era zapisywania danych na zewnętrznych nośnikach pokroju płyt, pendrive’ów i dysków zewnętrznych przemija? Dzisiaj dane najchętniej przechowujemy w internetowych chmurach, których fizyczne dyski znajdują się w ogromnych serwerowniach. Naukowcy pracują jednak nad sposobem zapisywania danych bezpośrednio w ludzkim DNA.

Microsoft na czele badań

W zeszłym roku Microsoft poinformował, że wspólnie z University of Washington opracowali pierwszy system przechowywania oraz odczytywania danych zapisanych w DNA. O ich współpracy napisał magazyn naukowy Nature. W artykule mogliśmy dowiedzieć się, że naukowcom udało się przetłumaczyć binarnie zapisaną wiadomość “Hello” na zasady tworzące DNA. Odczytanie wiadomości było z kolei możliwe dzięki sekwenatorom DNA. Następnie naukowcy ponownie przenieśli informacje na kod binarny, co potwierdziło, że przetłumaczenie zakończyło się sukcesem.

Na świecie generuje się coraz więcej danych

W obecnym momencie na świecie istnieje jeszcze wiele lokalizacji, które nie posiadają dostępu do Internetu. Tak jest między innymi w Afryce i niektórych regionach Azji.Z upływem czasu również tam dotrze Internet co spowoduje, że ilość generowanych przez nas danych znacząco się zwiększy. Główne firmy technologiczne już tworzą systemy, które doprowadzą Internet w najodleglejsze części naszego globu.

Ogromny krater po eksplozji w Bejrucie. Wstrząsające zdjęcia obiegły cały światOgromny krater po eksplozji w Bejrucie. Wstrząsające zdjęcia obiegły cały światCzytaj dalej

Jednym z takich projektów jest chociażby system Starlink opracowany i wdrażany przez firmę należącą do Elona Muska, a więc SpaceX. System minisatelitów obecnych na ziemskiej orbicie będzie dostarczał szybki Internet na całym świecie. Nad podobnym projektem pracuje Google. Jedna z firm należących do tego konsorcjum wprowadziła niedawno do komercyjnego użytku specjalne balony, które udostępniają Internet w regionach, które nie posiadają odpowiedniej infrastruktury. Projekt testowo został wprowadzony w Kenii. Eksperci podkreślają, że wraz z większym dostępem do Internetu, ludzkość zacznie generować jeszcze większe ilości danych, które gdzieś trzeba będzie przechowywać. Odpowiedzią mają być właśnie nasze własne kody DNA.

Recykling wchodzi na nowy poziom. Powstają rowery z kapsułek po kawieRecykling wchodzi na nowy poziom. Powstają rowery z kapsułek po kawieCzytaj dalej

W gramie DNA zakodujemy więcej danych niż w całym Googlu

Magazyn naukowy New Scientis informuje, że jeden gram DNA jest w stanie pomieścić aż 455 eksabajtów danych. Oznacza to, że w jednym gramie DNA bylibyśmy w stanie umieścić wszystkie dane, które przechowują obecnie najwięksi sieciowi giganci z Googlem i Facebookiem na czele. Naukowcy podkreślają również, że DNA jest o wiele trwalsze niż znane nam dzisiaj nośniki. Na chwilę obecną naukowcom zakodowanie w DNA słowa “Hello” zajęło 21 godzin, jednak z obecną prędkością rozwoju nauki, możemy się spodziewać, że już niedługo czas ten znacząco się skróci.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. iPhone będzie się sam czyścił? Ciekawy patent Apple
  2. BeiDou jest gotowe. Chińczycy wprowadzają na rynek alternatywę dla GPS
  3. Projekt SOWA podpisany. Miniaturowe Centrum Nauki Kopernik w kilkudziesięciu lokalizacjach
  4. "Czułem się jak wewnątrz zwierzęcia" - astronauci NASA relacjonują powrót na Ziemię

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł