Rura spustowa na tamie Monticello.
Źródło: Wikipedia Commons

Ogromna dziura w jeziorze. Wleciał dronem i nagrał niesamowite ujęcia

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
17 Lipca 2020

Rozwój technologii pozwala ludzkości na zupełnie nowe odkrycia i inne spojrzenie na otaczający nas świat. Tak było w przypadku drona, który nagrał rzadkie zjawisko na tamie Monticello. Urządzenie zarejestrowało moment przelewania się wody przez największą na świecie rurę spustową.

Rura spustowa na tamie Monticello pieszczotliwie zwana jest “Glory Hole” i znajduje się w Kalifornii.

Ważny punkt dla lokalnej społeczności

Tama Monticello znajduje się w hrabstwie Napa w Kalifornii. Ma 93 metry wysokości i 312 metrów długości, a jej rezerwuar mierzy 42 kilometry. Jej budowa rozpoczęła się w 1953 roku, a zakończyła w 1957. Dzięki stworzeniu tamy, udało się stworzyć również sztuczne jezioro Barryessa, które jest 7 największym jeziorem Kalifornii i dostarcza wodę do Doliny Sacramento. Aby kontrolować poziom wody w rezerwuarze została stworzona specjalna rura spustowa “Glory Hole” o średnicy 22 metrów.

Widok jak w wannie

Mechanizm działania rury spustowej jest niezwykle prosty. Jeżeli woda zatrzymywana przez tamę przekroczy niebezpieczny poziom, to przekroczy również krawędzie rury spustowej, co oznacza, że zacznie do niej spływać. “Glory Hole” jest jedną z największych tego typu dziur na całym świecie. Ma 22 metry średnicy na poziomie jeziora i 8,5 metra średnicy na poziomie ujścia. W szczytowym momencie dziurą może przepływać nawet do 1370 metrów sześciennych wody. Taka sytuacja ma miejsce, gdy poziom jeziora wzrośnie o 4,7 metra nad poziom otworu. Przelewanie choć widowiskowe nie zdarza się często. Ostatni raz miało ono miejsce 26 lutego 2019 roku, a wcześniej 16 lutego 2017 roku.

Spadkobierca Concorde'a nadchodzi. Ma osiągać prędkość prawie 3000 km/hSpadkobierca Concorde'a nadchodzi. Ma osiągać prędkość prawie 3000 km/hCzytaj dalej

Z ciekawostek, w 2017 roku paru śmiałkom na motorówkach udał się wywołać sztuczną falę na jeziorze, która doprowadziła do krótkiego przelewu wody przez rurę. "Glory Hole" ma też na swoim koncie jedną ofiarę śmiertelną. W 1997 roku Emily Schwalen zmarła po tym jak porwał ją prąd i skierował w stronę rury. Kobieta przez 20 minut walczyła o życie trzymając się krawędzi rury spustowej, ostatecznie jednak prąd wciągnął ją do środka.

Największa dziura Europy jest w Polsce. Wiesz gdzie?Największa dziura Europy jest w Polsce. Wiesz gdzie?Czytaj dalej

Niesamowite nagranie

Nagranie przelewającej się dziury spustowej uwiecznił w 2017 roku YouTuber Evan K, który za pomocą drona wleciał praktycznie do środka dziury spustowej, aby nagrać niesamowity efekt. W pewnym momencie dziura wygląda jak jeden z efektów wizualnych w starej wersji Windows Media Player. Autor nagrania przestrzega jednocześnie, aby samemu nie latać dronami w tego typy miejsca, ponieważ wymaga to odpowiednich umiejętności, zezwoleń, a wyżej wspomniane nagranie zostało stworzone przez ekspertów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Głębokość tej dziury jest niewyobrażalna. Chcą się dokopać do jądra Ziemii?
  2. Spadkobierca Concorde'a nadchodzi. Ma osiągać prędkość prawie 3000 km/h
  3. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna będzie widoczna nad Polską. Gratka dla obserwatorów nieba
  4. Absurdalne nagranie. Usunął gniazdo szerszeni za pomocą odkurzacza

Następny artykuł