RQ-4 Global Hawk w trakcie lotu
Źródło: Wikipedia Commons

Wielki brat patrzy. Amerykański dron szpiegujący nad polskim niebem

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
28 Sierpnia 2020

Jak donoszą portale skupiające miłośników lotnictwa, nad polskim niebem zidentyfikowano amerykańskiego drona szpiegującego RQ-4 Global Hawk. Eksperci twierdzą, że kierował się nad Białoruś.

Sytuacja polityczna u naszego wschodniego sąsiada niezwykle się skomplikowała w ostatnich czasach. Zwróciło to uwagę nie tylko ogólnoświatowych mediów i aktywistów, ale również komórki wywiadowczej amerykańskiej armii.

Dron szpiegowski i jego możliwości

RQ-4 Global Hawk to amerykańska maszyna bezzałogowa wykorzystywana w misjach wywiadowczych. Dron jest w stanie prowadzić misję rozpoznawczą przez 24 godziny bez przerwy i utrzymywać pułap lotu na poziomie 20 kilometrów nad poziomem morza. Chociaż wydaje się, że drony dopiero niedawno trafiły do ogólnego użycia, to pierwsze, testowe modele Global Hawka amerykańska armia dostała od Northrop Grumman już w latach 90. Dron daje ogromne możliwości szpiegowskie, ponieważ nie musi on startować z okolic, które wywiad chce sprawdzić, jego zasięg pozwala mu na wystartowanie ze Stanów Zjednoczonych i dostanie się w dowolne miejsce na kuli ziemskiej.

Dron RQ-4 Global Hawk na pasie startowym.

Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]Czytaj dalej

Sytuacja polityczna na Białorusi niestabilna

Według najnowszych doniesień globalnych mediów sytuacja na Białorusi wciąż daleka jest od ustabilizowania. Po niedawnych wyborach prezydenckich, które w pierwszej turze wygrał Aleksandr Łukaszenko, społeczeństwo rozpoczęło silne protesty, których efektem była interwencja tamtejszej policji, wojska, a białoruskie władze zdecydowały się nawet odciąć swoich obywateli od dostępu do sieci. Prawdopodobnie ta destabilizacja skłoniła Amerykanów do złożenia krótkiej wizyty w naszych stronach.

Znalazł Znalazł "zwykły" kamień. Po latach dowiedział się, ile jest warte jego znalezisko i aż go zamurowałoCzytaj dalej

Co amerykański dron robił nad polskim niebem

Dzięki portalom śledzącym ruch powietrzny nad Polską udało się zlokalizować amerykańskiego drona, który przelatywał w okolicach Szczebrzeszyna, Krasnegostawu, Łęcznej, Parczewa oraz Białej Podlaskiej. Według ustaleń portalu lublin112.pl maszyna miała wystartować w okolicach Morza Śródziemnego, następnie przeleciała nad Grecją, Bułgarią, Rumunią, Ukrainą, Polską, Litwą i Łotwą, a następnie wróciła nad Ukrainę. Prawdopodobnym celem Amerykanów była inwigilacja sytuacji w Białorusi, w której dochodzi do ostrych spięć między obywatelami, a władzami. Chociaż Stany Zjednoczone nie potwierdziły tej informacji, to wszystko wskazuje, że właśnie taki cel przyświecał amerykańskiemu wywiadowi. Była to prawdopodobnie reakcja na decyzję Aleksandra Łukaszenki o rozstawieniu białoruskich wojsk wzdłuż zachodniej granicy swojego kraju z Polską, Litwą i Łotwą.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Znalazł "zwykły" kamień. Po latach dowiedział się, ile jest warte jego znalezisko i aż go zamurowało
  2. Mężczyzna otworzył drzwi i zamarł. Dziesiątki tysięcy szerszeni w starej szopie [wideo]
  3. Akcja jak z Iron Mana. Mężczyźni w plecakach odrzutowych robią coś niesamowitego
  4. Ściana wody o wysokości dwóch pięter. Kataklizm nadciąga

Następny artykuł