Dyskietki
Źródło: Pikrepo

Dyskietki komputerowe, pamiętacie?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
13 Września 2020

Dyskietki komputerowe to niegdysiejszy standard przechowywania danych w formie fizycznej. Dziś już praktycznie nieużywane, na zawsze zmieniły nośniki danych. Wiele młodych osób może ich nie znać, ale reszta z pewnością przeniesie się na moment do dawnych czasów.

Pamiętacie te czasy, gdy zgrywało się starsze gry czy programy na często nawet parę dyskietek? Dziś na samego Windowsa 10 potrzebowalibyśmy aż.. 11 tysięcy dyskietek.

Retro komputery i dyskietki

Jeszcze w dawnych czasach, o których wielu młodych czytelników może nawet nie pamiętać, nie funkcjonowało nic takiego jak chmury danych, płyty bluray, CD ani tym bardziej DVD, a klasycznym standardem przechowywania i przenoszenia danych pomiędzy komputerami czy ze sklepu do domu były dyskietki. Te niewielkie (choć w porównaniu z dzisiejszymi pendrive'ami znacznie większe) płaskie "koperty" gwarantowały nam dawniej mnóstwo świetnej zabawy, gdy od kolegi pożyczaliśmy lub zgrywaliśmy pierwszego Dooma albo inne klasyczne tytuły. Co ciekawe, dyskietki używane są do dziś - przez niektóre siły zbrojne albo w starszych maszynach przemysłowych, np. maszyny hafciarskie.

Historia legendy

Dyskietki pojawiły się na rynku w wersji (wymiarze) 8 cali. Potem serca posiadaczy PCtów na całym świecie podbiły nośniki 5 i 1/4 cala z pojemnością zaledwie 360 kb (o standardzie podwójnej gęstości), potem pojawiły się zadziwiająco pojemne, czyli zdolne pomieścić aż 1,2 MB danych (ze standardem HD, czyli wysokiej gęstości)! Problem z dyskietkami zawsze był jednak podobny, gdyż były one niezwykle wręcz kruche i wcale nie było trudno narazić się na utracenie niezwykle ważnych danych. One same były miękkie i delikatne, nie można było nawet ukryć czytnika danych, co często powodowało jego zabrudzenia lub usterki. Bardziej sprytni ich posiadacze wycinali z nich otwór zezwalający na zapis, dzięki czemu można było używać obu ich stron w napędach jednostronnych. W ciągu kolejnych lat na rynek trafiały inne wersje dyskietek, czyli 3 calowe i 2,5 calowe, jednak nie zdobyły one takiej rzeszy fanów, jak ich większe odpowiedniki.

Koniec dyskietek

Dyskiety zostały wyparte przez znacznie mniejsze i o wiele bardziej pojemne pendrive USB, ale przede wszystkim przez płyty CD, które na kolejne lata stały się kolejnym złotym standardem. "W 2009 zaprzestały produkcji dyskietek firmy Hitachi Maxell i Mitsubishi Kagaku Media. W kwietniu 2010 firma Sony, jedna z największych spośród producentów dyskietek magnetycznych, zaczęła wycofywać je z rynku i ogłosiła zakończenie sprzedaży dyskietek na rynku japońskim w przyszłym roku.. Przed 2010 sprzedaży dyskietek zaprzestano już w wielu krajach, a na początku 2011 dyskietki Sony zniknęły ostatecznie z rynku japońskiego. Przedstawiciele koncernu uzasadniali decyzję spadkiem zapotrzebowania" - możemy wyczytać w Wikipedii.

Następny artykuł