Dwójka nastolatków uczy się na trawniku w ogrodzie.
Źródło: flickr

Dzieci dorastające w tych warunkach mają wyższe IQ. Czas na przeprowadzkę?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
30 Sierpnia 2020

Najnowsze badania wykazały zależność między miejscem zamieszkania i wysokością IQ wśród dzieci między 10 a 15 rokiem życia. Naukowcy podkreślają, że uwarunkowanie dotyczy zarówno bogatych, jak i biednych.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie 600 nastolatków, a naukowcy chcieli sprawdzić, czy rzeczywiście istnieje zależność między mieszkaniem w okolicach terenów zielonych, a poziomem inteligencji wśród młodzieży. Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń.

Gdzie wychowuje się mądre dziecko

Teorie na temat poziomu zazielenienia okolicy, w której rozwija się dziecko, a sposobu w jaki rozwija się dziecko były poruszane już wielokrotnie. W znakomitej większości takich testów wychodziło na to, że parki, lasy i inne zielone obiekty w okolicy zamieszkania pozytywnie wpływają na rozwój najmłodszych. Nie inaczej jest z poziomem inteligencji. Badania wykazały, że większa ilość terenów zielonych pozytywnie wpływa na poziom ilorazu inteligencji (średnio o 2,6 punktu). Jak podkreślają naukowcy, efekt ten widoczny jest zarówno wśród dzieci dorastających w bogatych, jak i biednych rodzinach.

Ogromna trąba wodna nad Bałtykiem. Przerażające nagranieOgromna trąba wodna nad Bałtykiem. Przerażające nagranieCzytaj dalej

Dlaczego tak się dzieje?

Naukowcy nie mają stuprocentowej pewności, dlaczego tereny zielone tak pozytywnie wpływają na lepszy rozwój intelektualny dzieci. Bardzo prawdopodobną teorią jest fakt, że tereny zielone redukują w nas poziom stresu, są polem do zabawy i kontaktów międzyludzkich oraz pozwalają na wyciszenie się i oczyszczenie umysłu. “Mamy coraz więcej dowodów na to, że zielone otoczenie jest powiązane z naszymi funkcjami poznawczymi, takimi jak np. umiejętności zapamiętywania i uwagi” - tłumaczył w rozmowie z dziennikiem Guardian Tim Nawrot z Hasselt University w Belgii.

Afryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHOAfryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHOCzytaj dalej

Zdjęcia satelitarne pomogły w określeniu inteligencji dzieci

Badania zostały opublikowane w magazynie Plos Medicine. Do przeprowadzenia ich zostały wykorzystane zdjęcia satelitarne, dzięki którym naukowcy byli w stanie określić, ile zieleni przypada na dane dzielnice miasta. Badacze brali pod uwagę parki, ogrody, drzewa na ulicach, trawniki oraz inne rodzaje roślinności. Jak informują naukowcy, średni wynik badanych dzieci wyniósł 105 punktów IQ, co ciekawe 4% dzieci zamieszkałych tereny o niskim poziomie zieleni uzyskało wynik poniżej 80 punktów. Wśród dzieci zamieszkujących tereny z wysokim poziomem zieleni takie wyniki nie występowały. Przy okazji badań sprawdzono również, czy zieleń w okolicy zamieszkania wpływa na poziom agresji i problemów behawioralnych. Okazało się, że wśród dzieci zamieszkujących tereny bardziej zielone problem ten był o dwa punkty niższy. Z pełnym badaniem możecie zapoznać się klikając tutaj.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pierwszy latający samochód wzbił się w powietrze [wideo]
  2. Japonia z początków ubiegłego wieku. Niesamowite nagrania z Kraju Kwitnącej Wiśni
  3. Afryka wolna od wirusa. Informację potwierdzono podczas konferencji z WHO
  4. Białoruś się zbroi. Sprawdzamy jakie wojska stacjonują przy polskiej granicy

Następny artykuł