Wifi
Źródło: materiały własne

Czy Wi-Fi jest szkodliwe dla dziecka? Ujawniamy prawdę, wielu może być zaskoczonych

Kuba WielochKuba Wieloch
6 Października 2020

Boisz się sieci Wi-Fi w pokoju Twojego dziecka? Wyjaśniamy, jak działa promieniowanie elektromagnetyczne i czy rzeczywiście jest szkodliwe dla ludzkiego zdrowia

Ze względu na panującą pandemię koronawirusa, sieć Wi-Fi wkrótce stanie się podstawą każdego polskiego mieszkania. Jest to spowodowane wymogiem edukacji zdalnej w wielu placówkach szkolnych. Dlatego też swobodny dostęp do internetu stanowić będzie w najbliższym czasie podstawę edukacji zdalnej.

"Szkodliwość" sieci Wi-Fi


W internecie pojawia się coraz więcej mitów i fake newsów na temat „szkodliwego promieniowania Wi-Fi”, które prowadzą do szeregu nieporozumień. Warto więc wyjaśnić jak dokładnie działa promieniowanie elektromagnetyczne i czy rzeczywiście zdrowie naszych dzieci jest w jakimkolwiek stopniu narażone.

Znamy prognozę na nadchodzącą zimę. Gigantyczny wpływ globalnego ocieplenia, wszystko już jasneZnamy prognozę na nadchodzącą zimę. Gigantyczny wpływ globalnego ocieplenia, wszystko już jasneCzytaj dalej

Dlaczego boimy się promieniowania elektromagnetycznego?


Skąd się wzięło przekonanie, że sieć Wi-Fi może być szkodliwa dla zdrowia dzieci? Prawdopodobnie mit ten narodził się po tym, gdy we francuskich przedszkolach w 2015 roku zabroniono używania tej technologii. Do tego, sprawę nagłośniła dr. Erica Malley-Blythe, przekonując, że tego typu rozwiązania technologiczne mają negatywny wpływ na rozwój dzieci. O sprawie było wyjątkowo głośno w Wielkiej Brytanii i niestety również w Polsce.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Czeka nas niezwykle mroźna i śnieżna zima? Model matematyczny już przewidział dla nas przyszłość

2. Sanatorium Miłości: wzruszające wydarzenie w życiu uczestników. Nigdy nie jest za późno na miłość

Brak dowodów naukowych


Problem tkwi w tym, że nie ma żadnych wiarygodnych badań naukowych, których wyniki wskazywałyby na to, że Wi-Fi rzeczywiście może być szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Urządzenia bezprzewodowe działające w standardzie IEEE 802.11 (czyli Wi-Fi), były przedmiotem wielu dyskusji naukowych, które okazały się bezpłodne, a większość oskarżeń bezpodstawna.

Biedronka czy Lidl? Aplikacje mobilne gwarantują tańsze zakupy, Polacy wybrali faworytaBiedronka czy Lidl? Aplikacje mobilne gwarantują tańsze zakupy, Polacy wybrali faworytaCzytaj dalej

Czy promieniowanie elektromagnetyczne jest dla nas szkodliwe?


Tak więc na pytanie „Czy promieniowanie elektromagnetyczne, wytwarzane przez routery Wi-Fi szkodzi naszemu zdrowiu? Można odpowiedzieć bardzo prosto – nie. Warto jednak wyjaśnić, dlaczego tak jest. Znamienita większość routerów Wi-Fi działa w konkretnym zakresie częstotliwości 2.4-2.5 GHz lub 5, 5,3 oraz 5,8 GHz. Wszystkie wymienione poziomy promieniowania elektromagnetycznego, są znacznie niższe niż fale emitowane przez telefon podczas rozmowy, a raczej niewielu z Was boi się rozmawiać przez telefon. Dlatego też strach przed siecią Wi-Fi jest wręcz absurdalny, warto tu również nadmienić, że promieniowanie elektromagnetyczne, które jest emitowane przez telefon, również nie jest dla nas szkodliwe. Pojawiło się też wiele teorii na temat nagrzanego ucha, po długich rozmowach telefonicznych, w żadnym wypadku nie jest to spowodowane promieniowaniem. Mamy tu do czynienia z nagrzewającą się baterią, która skutecznie podnosi temperaturę całego telefonu podczas użytkowania.

Zmiana czasu 2020: Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?Zmiana czasu 2020: Kiedy przestawiamy zegarki na czas zimowy?Czytaj dalej

Wyniki badań z 1996 roku


Jeszcze w roku 1996 organizacja WHO rozpoczęła szeroko zakrojone badania pod nazwą International EMF Project. Miały one jasno określić ewentualne skutki uboczne z korzystania sieci Wi-Fi w domowych warunkach, a dokładniej rzecz ujmując, wpływ ekspozycji człowieka na pole elektromagnetyczne o częstotliwości od 0 do 300 GHz. Po zbadaniu różnych zakresów częstotliwości nie znaleziono ani jednego negatywnego skutku zdrowotnego wynikającego z przebywania w pobliżu urządzeń emitujących pole elektromagnetyczne w owym zakresie. Należy pamiętać, że fale z routerów Wi-Fi mają niezwykle małą moc (około 0,1 wata, czyli 100 miliwatów). Oznacza to, że nawet w najmniejszym zakresie, nie zbliżają się one do limitów wyznaczonych przez Międzynarodową Komisję ds. Ochrony Przed Promieniowaniem Niejonizującym.


Nie bójcie się więc korzystać z sieci Wi-Fi, która w dzisiejszych czasach stała się wymaganym standardem, zarówno do pracy zdalnej, jak i edukacji pozaszkolnej. Warto weryfikować informację i nie dać nabierać się na fake newsy, które mogą nam skutecznie utrudnić życie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ledwo żywy kocurek nic nie widział przez zaropiałe oczka. Przeszedł wielką metamorfozę, co za zmiana
  2. Sekretna receptura naszych babć. Syrop z liści laurowych i soku z cytryny jest remedium na przeziębienia
  3. Czekają nas gwiezdne wojny na Księżycu? Eksperci nie mają złudzeń
  4. W Milionerach gigantyczne emocje. Hubert Urbański aż osłupiał, już wkrótce wszystko się wyjaśni
  5. Masz banknot 10 zł? Koniecznie przeszukaj portfel, może być wart prawdziwą fortunę
  6. Wielka tragedia na weselu. Panna młoda zamordowana przez ukochanego

Następny artykuł