Toksyczna dziura
Źródło: wikipedia.com

Ogromna dziura wypełniona kwasem. Jest tak duża, że widać ją z kosmosu

Kuba WielochKuba Wieloch
4 Sierpnia 2020

Berkeley Pit to dawna odkrywkowa kopalnia wypełniona wodą o kwasowości coca-coli, cytryny lub kwasu żołądkowego

Stara kopalnia odkrywkowa


Berkeley Pit to jedno z najciekawszych miejsc na naszej planecie. Nieopodal miasta Butte w stanie Montana (Stany Zjednoczone) znajduje się jedna z najsłynniejszych dziur świata. Niegdyś była to kopalnia, z której wydobywano miedź, srebro, a nawet złoto.

Jak powstało toksyczne jezioro?


Kopalnie otworzono w roku 1955 i była ona obsługiwana przez spółkę Anaconda Copper Mining Company, a następnie przez Atlantic Richfield Company, aż do zamknięcia w roku 1982. Kiedy kopalnia została zamknięta wyłączony pompy wodne pobliskiego odwiertu Kelly (1200 m. pod poziomem morza), a wody gruntowe zaczęły pomału wypełniać Berkley Pit, podnosząc się w tempie około 3 cm miesięcznie. Od czasu zamknięcia odwiertu poziom wód w wykopie podniósł się o 46 metrów.


W trakcie aktywnego okresu eksploatacji kopalni wydobyto ponad 320 milionów ton rudy i około 700 milionów ton skały płonnej. Parafrazując, wykopano tam wystarczającą ilość miedzy, aby utworzyć z niej czteropasmową autostradę z Gdańska do Krakowa. To robi spore wrażenie.

Mrówki stworzyły żywy most by napaść na gniazdo os. Niesamowite nagranieMrówki stworzyły żywy most by napaść na gniazdo os. Niesamowite nagranieCzytaj dalej

Piękna toksyczność skażonej wody


Warto jednak wspomnieć, że skażony płyn w dziurze robi ogromne wrażenie. Tlen rozpuszczony w wodzie umożliwia rozkład minerałów pirytowych i siarczkowych w rudach i skałach ściennych, co prowadzi do powstania silnego kwasu. Kwaśna woda w jamie zawiera ogromne ilości rozpuszczonych metali ciężkich, co stanowi ogromne zagrożenie dla pobliskiego środowiska. Prawdopodobnie za obecny stan rzeczy odpowiedzialny jest jeden z właścicieli kopalni, Montana Resources, gdyż miedź wydobywano bezpośrednio z wody.

Berkeley Pit

Przerażające odkrycie. Grzyb przejmuje kontrolę nad nad mózgiem zwierzątPrzerażające odkrycie. Grzyb przejmuje kontrolę nad nad mózgiem zwierzątCzytaj dalej

Obiekt widoczny z kosmosu


Dziura jest szeroka na ponad 1.5 km i głęboka na blisko pół kilometra. Stara kopalnia jest tak duża, że można ją uchwycić z kosmosu przy odpowiednim zbliżeniu. Bogata w żelazo woda w pobliżu powierzchni przybiera czerwoną barwę. Na innych głębokościach barwy przybierają kolor zielony, co spowodowane jest steżeniem wapiennym. Kąpiel w tej niezwykle kolorowej wodzie może być niezwykle niebezpieczna dla człowieka. Nawet odrobina skażonego płynu może doprowadzić do śmierci.


Co ciekawe Berkley Pit jest jedną z największych atrakcji turystycznych Montany. Ludzie z całego kraju zjeżdżają się i płacą za możliwość oglądania toksycznej dziury.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mrówki stworzyły żywy most by napaść na gniazdo os. Niesamowite nagranie
  2. Zawroty głowy gwarantowane. Niesamowite umiejętności pilota drona
  3. Przerażające odkrycie. Grzyb przejmuje kontrolę nad nad mózgiem zwierząt
  4. Polski rząd śledzi telefony Polaków. Ministerstwo Cyfryzacji wyjaśnia

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł