Dziura
Źródło: youtube.com

Wysyp gigantycznych dziur na Syberii. Tajemnicze kratery mogą doprowadzić do globalnej katastrofy

Kuba WielochKuba Wieloch
10 Września 2020

Na Syberii wciąż pojawiają się tajemnicze kratery. Ich wysyp ekscytuje naukowców

W internecie nie brakuje teorii spiskowych na wszelkie możliwe tematy. Można wręcz powiedzieć, że jeśli coś się tam pojawia i jest popularne, to prawdopodobnie wkrótce powstanie teoria spiskowa na ten temat. Jest to głównie wynik szeroko pojętej dezinformacji i problemów z odróżnieniem fake newsów od rzetelnych informacji.

Teorie spiskowe


Na serwisie youtube można znaleźć coraz więcej filmów przedstawiających tajemnicze kratery na Syberii. Rzecz jasna w większości są to nagrania z "żółtymi napisami", które nie bez powodu kojarzą się przede wszystkim z foliarskimi teoriami. Z takich materiałów możemy się dowiedzieć, że kratery powstały w wyniku działań kosmitów, eksperymentów multimiliarderów albo rosyjskiego rządu. I tutaj warto wspomnieć, że w tego typu teorie nie warto wierzyć, a jedynym kluczem do zrozumienia świata jest nauka.

Odnaleziono wrak gigantycznego krążownika z okresu wojny. Wiemy jak wyglądał przed zatonięciem [wideo]Odnaleziono wrak gigantycznego krążownika z okresu wojny. Wiemy jak wyglądał przed zatonięciem [wideo]Czytaj dalej

DZISIAJ GRZEJE:
1. Skarb Putina potężną bronią Rosji. Dzięki niemu ucisza Zachód i trzyma kraj na powierzchni
2. Tomasz Komenda zostanie ojcem. Zdradził płeć i imię dziecka

Wysyp kraterów na półwyspie jamalskim


Mowa tu o kraterach na półwyspie jamalskim, czyli obszarze położonym na Syberii. Amplituda temperatur w tym rejonie oscyluje zdecydowanie poniżej zera stopni Celsjusza. Efektem tego jest tzw. wieczna zmarzlina, czyli trwale zamarznięte warstwy gleby. I rzeczywiście, tak wyglądały te rejony przez setki lat, jednakże wszystko się zmienia przez globalny kryzys klimatyczny.
Pod obszarami wiecznych zmarzlin kryją się zazwyczaj pokłady gazów cieplarnianych w tym metanu. Nie uchodzą one do atmosfery, aż do momentu podwyższenia temperatury i topnienia lodu. Niestety metan obok dwutlenku węgla jest głównym czynnikiem wywołującym globalne ocieplenie. W wyniku podwyższenia temperatury ten gaz zaczyna przedostawać się do atmosfery, co dodatkowo potęguje i napędza globalne ocieplenie. Mamy tutaj przykład błędnego koła, które będzie niezwykle trudne do zatrzymania.

Tak wyglądają Niemcy. Chcą, żeby w Polsce było identycznieTak wyglądają Niemcy. Chcą, żeby w Polsce było identycznieCzytaj dalej

Skąd się biorą kratery?


Naukowcy wciąż nie znają pewnej odpowiedzi na pytanie, skąd w zasadzie biorą się ogromne kratery. Najprawdopodobniej te dziwne struktury są efektem podziemnych wybuchów nagromadzonego metanu. Także nie musicie się bać kosmitów, nie jest to ich dzieło. Warto się jednak zastanawiać nad skutkami globalnego ocieplenia i tego, jak można je powstrzymać. Jest to zagrożenie o wiele realniejsze niż potencjalne statki UFO.

Możliwa katastrofa


Na Syberii wciąż odnajdywane są nowe głębokie kratery. W przeciągu 8 lat odkryto tam aż 9 tajemniczych otworów w ziemi. O ile same podziemne wybuchy nie są szczególnym zagrożeniem dla ludzi (mało kto mieszka w tych terenach), to wydostający się do atmosfery metan jest niestety ogromną bolączką uczonych. Jest jednak inny problem. Geolodzy podkreślają, że jeśli do eksplozji zgromadzonego metanu dojdzie w pobliżu rurociągu, to może dojść do katastrofy na ogromną skalę. Niestety, rurociągów na Syberii jest wiele, szczególnie w okolicach półwyspu Jamalskiego.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Turysta chciał być zabawny i wepchnął małpę do wody. Natychmiast dostał lekcję, którą zapamięta do końca życia
  2. Wielu Polaków czekało. Już dziś wielka radość przy kasie Biedronki, wystarczą 2 zł
  3. Energia jądrowa przyszłości zatwierdzona. Reaktory atomowe trafią między innymi do Czech
  4. Otworzył wojskową konserwę z 1900 roku. Zawartość zwaliła go z nóg [wideo]
  5. NASA buduje zmiennokształtne samoloty. Nadchodzi lotnicza rewolucja [wideo]
  6. Nie żyje 28-letni Przemek z Podkarpacia. Gdy matka usłyszała wycie syren, nie podejrzewała, że jadą do jej syna

Następny artykuł