Dziura
Źródło: youtube.com

Dziura nazwana "Blizną Ziemi". Jest tak duża, że pochłania helikoptery

Kuba WielochKuba Wieloch
30 Lipca 2020

Żadna inna dziura wydrążona przez człowieka nie jest tak ogromna. Jest tak duża, że "wciąga" przelatujące helikoptery

Blizna Ziemi


Parę lat temu serwis The World Geography stworzył zestawienie "Niesamowitych blizn Ziemi", na pierwszym miejscu znalazła się kopalnia Mirny na Syberii. Niegdyś wydobywano w niej diamenty, które przynosiły Rosji około 600 milionów dolarów rocznie.

Ogromna rzeka lawy na Hawajach. Niesamowite nagranie erupcji wulkanuOgromna rzeka lawy na Hawajach. Niesamowite nagranie erupcji wulkanuCzytaj dalej

Chluba ZSRR


Jeszcze za czasów Związku Radzieckiego kopalnia Mirny na Syberii była jedną z największych chlub kraju. Odkrywkowa kopalnia diamentów przynosiła ogromne zyski, a największy wydobyty tam eksponat miał aż 342.5 karata i ważył 68 gramów.

Miasteczko osuwa się do morza. Destrukcyjna siła natury w akcjiMiasteczko osuwa się do morza. Destrukcyjna siła natury w akcjiCzytaj dalej

Dostęp wzbroniony


Na temat kopalni krążyło wiele mitów. Nie bez powodu, wszakże miejsce to było tak ważne dla ZSRR, że dostęp do miasta był możliwy tylko dla pracowników i wysokich urzędników państwowych. Zagraniczni geolodzy mogli jedynie pomarzyć o odwiedzeniu prominentnego miejsca, natomiast robotnicy musieli przechodzić codziennie przez szereg testów, które sprawdzały, czy aby czegoś nie ukradli.
Po upadku ZSRR kopalnie przejęła prywatna spółka. Miejsce było eksploatowane do tego stopnia, że krater ma dziś aż 525 metrów głębokości i ponad kilometrową średnicę. Dziś kopalnia święci pustkami i wydobyto z niej już prawie cały cenny kruszec.

Ogromne gniazdo szerszeni ukryte w drzewie. Niesamowite nagranie z likwidacjiOgromne gniazdo szerszeni ukryte w drzewie. Niesamowite nagranie z likwidacjiCzytaj dalej

Dziura wciąga helikoptery


Pozostał jednak ogromny krater i aktywne podziemne tunele, które służą do wydobycia resztek diamentów pozostałych na miejscu. Szacuje się, że w przeciągu 20 lat teren nie będzie już użytkowany. Co ciekawe bez zezwolenia wciąż nie można dostać się w pobliże miejsca eksploatacji, a dostęp do kopalni jest wciąż pilnie strzeżony. Warto wspomnieć również, że nad kopalnią nie mogą przelatywać helikoptery. Doszło już tam do kilku katastrof lotniczych, ze względu na to, że dziura przez swoją głębokość tworzy własne prądy powietrzne, które skutecznie zasysają przelatujące pojazdy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Miasteczko osuwa się do morza. Destrukcyjna siła natury w akcji
  2. Ważne odkrycie. Naukowcy rozwiązali historyczną zagadkę Stonehenge
  3. Ogromne gniazdo szerszeni ukryte w drzewie. Niesamowite nagranie z likwidacji
  4. Ruszyła budowa reaktora termojądrowego. Ogromny krok na drodze do czystej energii jądrowej

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł