Szkoła sala lekcyjna
Źródło: Pxhere

Czy uważasz, że edukacja powinna być w pełni płatna?

Artur ŁokietekArtur Łokietek
22 Września 2020

Czy pełna edukacja w Polsce powinna być płatna? W różnych krajach funkcjonują różne zasady, a każda z nich ma swoje własne plusy i minusy. Polska powinna zostać przy tym, co funkcjonuje od lat, czy diametralnie zmienić podejście?

Pojawiają się głosy za tym, aby uczynić edukację, szczególnię studia, kompletnie płatnymi. Zdaniem niektórych, mogłoby to pomóc w efektach nauczania. Jest to jednak dość kontrowersyjna teza.

Edukacja - płatna czy nie?

Większość osób, a przynajmniej w teorii, głosi tezę, że edukacja powinan być jak najłatwiej dostępna i darmowa,w końcu nie sposób nie wymienić wielu zalet tego, że społeczeństwo jest bardziej wyedukowane, żeby powiedzieć co najmniej o lepszej przyszłości dla młodych, możliwości znalezienia ciekawej pracy i rozwijania się. Nawet rząd jest temu bardzo przychylny, gdyż wyedukowany obywatel równa się dobrze zarabiający obywatel, co przekłada się z kolei na korzyść całego państwa. Tu jednak pojawia się problem, czyli głosy przeciwników takiego systemu, którzy twierdzą, że to, co jest darmowe i powszechne, nie jest aż tak efektywne. Czy mają oni rację?

Szkoła za tysiące

Oczywiście w Polsce funkcjonuje obecnie system pośredni - nauka w szkołach podstawowych i licealnych jest w pełni darmowa, bo przecież każdy obywatel musi być co najmniej podstawowo wyedukowany. Dopiero studia są płatne, ale i tak nie wszystkie, gdyż publiczne uczelnie są w pełni darmowe. Stoi to w opozycji to systemu znanego m.in. ze Stanów Zjednoczonych, gdy rodzice bądź uczniowie muszą już płacić za wyższą edukację. Zdaniem niektórych, to dobrze, gdyż przekłada się na wyższy poziom kształcenia, bardziej wykwalifikowanych pracowników, obowiązują zasady wolnego rynku - szeroki wybór cen i poziomu.

Darmowe edukacja

Inni uważają jednak, że szkoły powinni zostać takie, jakie są - w pełni darmowe (pomijająć oczywiście prywatne uczelnie). W końcu szeroki dostęp do wyższego kształcenia przekłada się na dobrobyt całego państwa, a każdy, nawet dzieci pochodzący z biednych domów, mają szansę na diametralną zmianę swojego losu. Tu jednak pojawia się problem, gdyż zdaniem niektórych, to, co darmowe, jest też "nijakie". W końcu wiele osób decyduje się na studia dla "papierka" albo samego :"studenckiego trybu życia", co niejako obniża poziom kształcenia i wymagania stawiane przed innymi, ambitniejszymi kandydatami. Jakie jest Wasze zdanie w tym temacie? Czy szkoły powinny być w pełni płatne czy darmowe? A może system pół na pół powinien sprawić się najlepiej?

Następny artykuł