Uczennica podczas egzaminu. Strój galowy, długopis, egzamin.
Źródło: PxHere

Egzamin ósmoklasisty. Jakie wytyczne przygotował Główny Inspektorat Sanitarny

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
14 Czerwca 2020

Według nowych zasad ustalonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Główny Inspektorat Sanitarny i Centralną Komisję Egzaminacyjną, egzamin ósmoklasisty odbędzie się w terminie 16-18 czerwca. W związku z tym, że w kraju dalej obowiązują obostrzenia związane z pandemią, również na egzaminie będą obowiązywały specjalne zasady.

Najważniejszym i najbardziej oczywistym wymogiem jest oczywiście informacja, że na egzamin może przyjść jedynie osoba zdrowa, bez widocznych objawów chorób zakaźnych, głównie gorączki, kaszlu, duszności. W egzaminie nie może wziąć również udziału osoba przebywająca na kwarantannie lub jeżeli jakaś osoba z jej gospodarstwa domowego przebywa w izolacji.

Ósmoklasiści podobnie jak maturzyści

Jeżeli chodzi o rygory sanitarne związane z egzaminami ósmoklasistów, to są one bardzo podobne do tych, które obowiązują podczas egzaminów maturalnych. Uczniowie podchodzący do testów muszą najpierw czekać przed szkołą (z zachowaniem bezpiecznego dystansu) w maseczkach ochronnych. W szkole przed wejściem na sale obowiązują te same zasady. Maseczki można zdjąć dopiero w momencie, kiedy wszyscy zajmą swoje miejsca. Jeżeli ktoś będzie chciał zostać w maseczce, to będzie miał taką możliwość. Osoby, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać nosa i ust muszą nosić przyłbice, a jeżeli to nie jest możliwe, to powinni pisać egzamin w oddzielnej sali.

Tylko najpotrzebniejsze materiały

Uczniowie powinni wziąć ze sobą jedynie najpotrzebniejsze przedmioty, a więc nie należy zabierać książek (z jednym wyjątkiem), telefonów komórkowych, maskotek. Książki mogą jedynie zabrać uczniowie zagraniczni, którzy mogą podczas egzaminu posiadać przy sobie słownik dwujęzyczny. Muszą go jednak sami przynieść, a członek komisji egzaminacyjnej powinien go przed rozpoczęciem egzaminu sprawdzić w rękawiczkach. Na teren szkoły wstęp mają jedynie uczniowie. Rodzice są wpuszczani tylko jeżeli stan zdrowia dziecka wymaga pomocy przy poruszaniu się.

Dezynfekcja na każdym kroku

Na wejściu do szkoły musi być ustawiony płyn do dezynfekcji rąk i informacja o obligatoryjnym używaniu przy wejściu na teren budynku. Płyn powinien być dostępny również w każdej z sal egzaminacyjnych. W dniu egzaminów nie powinny być prowadzone zajęcia dla innych uczestników szkoły, a jeżeli nie ma innej możliwości to powinny się one odbywać po egzaminach oraz po dezynfekcji pomieszczeń. Szkoły nie zapewniają też jedzenia ani picia. Uczniowie powinni zabrać ze sobą butelkę wody. Podczas egzaminu uczniowie mogą korzystać jedynie ze swoich własnych materiałów, tj. długopisów, ołówków, cyrkla i tym podobnych. Uczniowie nie mają możliwości pożyczania sobie przyborów. Szkoła może zapewnić wyżej wymienione materiały i kalkulatory, musza je jednak wcześniej zdezynfekować.

Terminy egzaminów

Egzaminy ósmoklasisty rozpoczną się 16 czerwca o godzinie 9:00. Na pierwszy ogień idzie egzamin z języka polskiego. 17 czerwca o tej samej porze rozpocznie się egzamin z matematyki, a egzamin z wybranego języka obcego, nowożytnego rozpocznie się o 9:00 18 czerwca. Sesja dodatkowa odbędzie się między 7 a 9 lipca.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kolejny wyciek egzaminów maturalnych. Tym razem matematyka, CKE zgłasza sprawę policji
  2. Piątka dzieci w domu, tylko jeden komputer. Realia polskich rodzin w czasach zdalnej nauki
  3. Jutro startują egzaminy maturalne. Minister Edukacji Narodowej zabrał głos
  4. Nowy szef śląskiego sanepidu. Główne zadanie: opanowanie pandemii

Następny artykuł