Liście. Zielone liście ananasa.
Źródło: Pixabay

Wegańskie buty? Polska firma robi obuwie z kaktusa i ananasa

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
12 Czerwca 2020

Na świecie w dalszym ciągu poszukuje się skutecznych sposobów na ekologiczne rozwiązania. Wykorzystanie tak zwanego kompostu do produkcji butów daje taką możliwość. Polska firma Bohema Clothing produkuje obuwie ze skórek po jabłkach, kaktusach i ananasach.

Zniszczone buty można odesłać do producenta, który jeszcze raz przetworzy materiały i wykorzysta je do produkcji nowego obuwia. To się dopiero nazywa zero waste.

Pinatex, czyli skóra z ananasa

Buty produkowane przez Bohema Clothing są w 100 procentach ekologiczne i są tworzone ze skórek po takich owocach jak jabłka czy ananasy. W kolekcji znajdziemy między innymi klapki, baleriny czy botki dostępne w wielu kolorach. Jednym z ciekawszych rozwiązań zastępujących klasyczną skórę jest Pinatex, czyli skóra z ananasa. Polska firma wprowadziła ten produkt jako pierwsza na rodzimy rynek. Do stworzenia Pinatexu używa się liści ananasa, które zazwyczaj nie mają zastosowania i są wyrzucane. Dodatkowym atutem tego materiału jest produkt uboczny – biomasa, której rolnicy mogą używać jako naturalnego nawozu.

Ekologia przede wszystkim

Branża modowa jest jednym z sektorów światowej gospodarki, który ma bardzo negatywny wpływ na środowisko. Cieszy więc zachowanie osób, które chcą ten stan rzeczy zmienić. “Chcemy kreować modę z dobrych, innowacyjnych materiałów i taka idea przyświeca nam od początku. Dlatego śmiało możemy powiedzieć, że nie zamierzamy przestać zaskakiwać nowymi rozwiązaniami” - tłumaczy projektant marki Sebastian Szypuła w rozmowie z magazynem K-Mag. Firma pracuje obecnie nad kolejnymi projektami związanymi z ekologią i drukiem 3D.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Projekt nowego Fiata 126p zachwyca. Takim Maluchem mógłby jeździć bohater Cyberpunka 2077
  2. Ulewy stulecia czekają nas co 5 lat. Winne ocieplenie klimatu
  3. Po co komu energia słoneczna, kiedy możemy czerpać energię z cienia. Przełomowe odkrycie naukowców z Singapuru
  4. Szykuje się rewolucja w przemyśle lotniczym? Pierwszy lot komercyjnego samolotu elektrycznego za nami

Następny artykuł