Piasek na dłoni.
Źródło: flickr

Naukowcy znaleźli sposób na globalne ocieplenie. Klucz do sukcesu, to piasek

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
15 Czerwca 2020

Naukowcy od lat zastanawiają się jak przeciwdziałać globalnemu ociepleniu. W atmosferze jest coraz więcej dwutlenku węgla, który przyczynia się do zmian klimatycznych, które w niedalekiej przyszłości mogą zupełnie odmienić nasze środowisko. Pojawiło się jednak światełko w tunelu w postaci zielonego piasku, którego właściwości mogą bardzo nam pomóc.

Project Vesta miał za zadanie stworzenie specjalnego, zielonego piasku, który jest w stanie pochłaniać znajdujący się w atmosferze dwutlenek węgla.

Odpowiedź jest w wulkanach

Podstawą pomysłu jest grupa minerałów zwana oliwinami, a dokładniej rzecz ujmując perodyty, czyli szlachetna ich odmiana. Powstają one zazwyczaj podczas erupcji wulkanicznych. Wysokie temperatury sprawia, że krzemiany żelaza magnezu się krystalizują i tak powstają oliwiny. To właśnie za pomocą naturalnych właściwości tych skał naukowcy chcą walczyć z globalnym ociepleniem.

Materiał, który pochłania CO2

Oliwiny w momencie kontaku z wodą zaczynają pochłaniać dwutlenek węgla znajdujący się atmosferze. Jako produkt uboczny powstaje wtedy węglowodór, HCO3, który służy do regulacji kwasowości w morzach i oceanach. Wypłukany przez morskie organizmy węglowodór tworzy następnie muszle i koralowce. Technika ta nie dość, że będzie zmniejszać ilość CO2 w atmosferze, to przyczyni się również do odbudowywania tych struktur w oceanach. Oliwiny rozdrobnione do formy piasku znacznie szybciej dokonują wyżej opisanych reakcji.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. NASA testuje elektryczny samolot. Będzie miał dwukrotnie większy zasięg od tradycyjnych maszyn
  2. Genetycznie modyfikowane komary zostaną wypuszczone do środowiska naturalnego
  3. Wegańskie buty? Polska firma robi obuwie z kaktusa i ananasa
  4. Donald Trump chciałby zapobiegać huraganom za pomocą bomb atomowych. Kongres USA: To zły pomysł

Następny artykuł