Wyciek ropy z tankowca na oceanie.
Źródło: flickr

Opuszczony tankowiec zaczyna przeciekać. Grozi nam katastrofa ekologiczna na niewyobrażalną skalę

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
21 Lipca 2020

Na Morzu Czerwonym, w pobliżu ogarniętego wojną Jemenu, znajduje się porzucony tankowiec zawierający 1.5 miliona baryłek ropy naftowej. Ogromny statek zaczyna przeciekać.

Okręt ze względu na trwającą wojnę domową w Jemenie został opuszczony. W ostatnich miesiącach tankowiec zaczął przeciekać, co może doprowadzić do ogromnej katastrofy ekologicznej.

Tankowiec został opuszczony 5 lat temu

FSO Safer to ogromny tankowiec, który w 2015 roku utknął w terminalu Ras Issa na Morzu Czerwonym. Na pokładzie znajduje się 1.5 miliona baryłek ropy naftowej. Parę miesięcy temu statek zaczął jednak przeciekać co wzbudziło zaniepokojenie wśród pracowników, m.in. ONZ.

Fragment lodowca wielkości Manhattanu spektakularnie się oderwał. Naukowcy uwiecznili zdarzenie na wspaniałym nagraniuFragment lodowca wielkości Manhattanu spektakularnie się oderwał. Naukowcy uwiecznili zdarzenie na wspaniałym nagraniuCzytaj dalej

Największa katastrofa od ponad 30 lat

Naukowcy apelują, że jeżeli dojdzie do wycieku ropy, to możemy mówić o największej katastrofie ekologicznej od 1989 roku, kiedy doszło do katastrofy MT Exxon Valdez. Wyciek z tankowca FSO Safer może być nawet cztery razy większy. “Kończy nam się czas na skoordynowane działania w celu zapobieżenia zbliżającej się katastrofy ekologicznej, gospodarczej i humanitarnej. Lepiej zapobiec kryzysowi niż walczyć z jego skutkami” - apelował Inger Anders z ONZ.

Sarco, czyli kapsuła do Sarco, czyli kapsuła do "skończenia z tym światem". Urządzenie budzi ogromne zainteresowanieCzytaj dalej

Skutki mogą być tragiczne

Ogarnięty wojną domową Jemen ma ogromne problemy z dostawami żywności. Głównym źródłem utrzymania i pozyskiwania pożywienia przez lokalnych mieszkańców jest właśnie Morze Czerwone i rybołówstwo. W przypadku wycieku ropy z tankowca zniszczeniu może ulec lokalny ekosystem. W tym regionie występuję również około 300 gatunków koralowców oraz wiele gatunków zagrożonych wyginięciem ryb. Eksperci szacują, że kryzys może dotknąć nawet 28 mln ludzi zamieszkujących ten region.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zaglądamy do "Krypty Zagłady". To miejsce ma przetrwać koniec świata i obecnie pełni bardzo ważną funkcję
  2. Padła "połowa internetu". Globalna awaria winą jednego routera
  3. Nielegalny spektakl w dark webie. Aresztowano 19 nieletnich osób
  4. Miały chronić, a szkodziły. Chińskie VPNy kolekcjonowały poufne informacje

Następny artykuł