Recykling wysypisko śmieci
Źródło: Unsplash

Naukowcy mogą pozyskiwać złoto z elektrośmieci. Trwają zaskakujące badania

Artur ŁokietekArtur Łokietek
30 Czerwca 2020

Elektrośmieci w dalszym ciągu zalewają naszą planetę. Jak rozwiązać ten problem i jeszcze do tego się... wzbogacić? Naukowcy opracowali rewolucyjny sposób na pozyskiwanie złota z elektrośmieci. Sposób jest nie tylko tani, ale też niezwykle wydajny.

Powstała metoda ekstrakcji złota ze śmieci elektronicznych. Tak, w naszych smartfonach rzeczywiście znajdują się niewielkie pokłady tego kruszcu.

Problem z elektrośmieciami

ELektrośmieci to nie lada wyzwanie dla świata. W 2003 roku Unia Europejska zaproponowała rozwiązanie, które jednak finalnie okazało się niewystarczające. Wtedy to producenci sprzętów RTV i AGD zostali zmuszeni do zbierania i przetwarzania elektronicznego sprzętu. W końcu taki rodzaj odpadów nie tylko jest trudny po rzeczywistego pozbycia się, ale zawiera szereg niebezpiecznych dla człowieka i środowiska substancji, takich jak rtęć, azbest, freon, chrom, nikiel, brom czy ołów. W Polsce przetwarzanie elektronicznych śmieci już od wielu lat rozwija się, ale nadal powoduje raczej straty, niż korzyści.

Zaskakujący pomysł naukowców

Różne podzespoły, choćby płytki w naszych smartfonach, zawierają śladowe ilości cennego kruszcu. Naukowiec Yeongran Hong z koreańskiego Advanced Institute of Science and Technology i jego zespół badawczy postanowili sprawić, aby problem z elektrośmieciami został nieco rozwiązany, a one same mogłyby przynieść również zysk i materiały umożliwiające ponowne wykorzystanie. Wszystko dzięki zastosowaniu przełomowego polimeru, którego rewolucyjną cechą jest zdolność gromadzenia w sobie złota. Badacze uważają, że ich metoda jest niezwykle tania - koszt polimeru to 5 dolarów za gram. Taka sama waga złota kosztuje 64 dolary.

Jak to ma działać?

Naukowcy postanowili wyjaśnić naukowe zagwozdki związane z ich najnowszym projektem. Polimer stworzono na bazie związków organicznych z grupy porifiryn. Jego nadrzędną właściwością jest możliwość do przyciągania do siebie różnych metali (także choćby srebra), jednak najskuteczniejszy jest w kwestii dziłania na złocie. Pod wpływem światła UV polimer wchodzi w określone reakcje z kruszcem i "odłączał" jego cząsteczki w kąpieli kwasowej. Okazuje się, że aż 99 procent złota zawartego w urządzenia da się zebrać w nie więcej niż pół godziny.

Zobacz także:

  1. Szczepionka na COVID-19 testowana na ludziach. Czy już w tym roku będziemy bezpieczni?
  2. Na tym księżycu może istnieć życie. Niesamowite odkrycie sondy kosmicznej
  3. Godzilla z Sahary ma 3 kilometry wysokości. Zagraża chorym na COVID-19
  4. Wzrost promieniowania na północy Europy. Naukowcy szukają źródła, jednym z podejrzanych jest RosjaNastępny artykuł