Kominy elektrowni atomowej. Zachodzące słońce, para wodna.
Źródło: Pixabay

Kilka reaktorów w ciągu najbliższych lat. Polska wchodzi w erę energii atomowej

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
25 Czerwca 2020

Jednym z głównych tematów poruszonych podczas polsko-amerykańskiego spotkania na szczycie w Waszyngtonie była kwestia budowy elektrowni atomowej na terenie Polski. Plan na najbliższe lata został nakreślony. Czyżby Polska miała wejść w erę energii atomowej?

Projekt budowy elektrowni atomowej w Polsce jest w niezwykle wczesnej fazie, władze jednak zdradziły już całkiem konkretne informacje na ten temat.

Współpraca na 60 lat

Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa energetycznego, przybliży szczegóły ustaleń jakie poczynił prezydent Andrzej Duda z Donaldem Trumpem. W interesie Polski jest znalezienie takiego partnera, który będzie gotów współpracować z nami przy projekcie elektrowni atomowych przynajmniej 60 najbliższych lat. W ciągu 20 lat plany zakładają budowę kilku reaktorów atomowych oraz powołanie zupełnie nowej spółki, która będzie się zajmować projektem. Elektrownie jądrowe mają generować od 6 do 9 GW mocy.

PGE poza równaniem

Na chwilę obecną rząd uważa, że do zarządzania projektem elektrowni jądrowych w Polsce zostanie powołana nowa spółka. Nie uwzględnia się podłączenia tego działania pod Polską Grupę Energetyczną. “Po polskiej stronie to będzie dedykowany podmiot. Spółka inwestorska. To musi być podmiot, który będzie przez wiele lat budował. Będzie rozliczany z postępów w realizacji tej inwestycji, a nie z przychodów tej spółki. To oczywiście jest zupełnie inne podejście niż wszystkich innych rynkowo zachowujących się gospodarczo spółek” - dodaje Naimski. Spółka będzie należeć do Skarbu Państwa.

Gdzie stanie elektrownia?

Odpowiedzi na wszystkie pytania związane z projektem, a więc kiedy rozpocznie się budowa pierwszej w Polsce elektrowni atomowej, gdzie zostanie wybudowana i jak będzie przebiegała dalsza transformacja energetyczna w kraju, mamy poznać do końca bieżącego roku.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce. Minister klimatu podał datę
  2. Aktywiści Greenpeace wspięli się na elektrownie i zostawili tam wiadomość dla polskiego rządu
  3. Odnawialne źródła energii w Polsce tak samo skuteczne jak tradycyjne elektrownie. To oznacza duże oszczędności w naszych kieszeniach
  4. Czy uważasz, że Polska powinna jak najszybciej zbudować elektrownię jądrową?
Następny artykuł