Mysz
Źródło: MaxPixel

Dzięki AI wiemy, w jaki sposób myszy wyrażają emocje. Kluczem jest ich wyraz twarzy

Artur ŁokietekArtur Łokietek
24 Sierpnia 2020

Myszy wydają się być bardziej podobne do ludzi, niż sądzimy. Najnowsze badania udowadniają, że emocje są wręcz wypisane na pyszczkach tych zwierząt. W ich wyodrębnieniu pomogła sztuczna inteligencja. Co ciekawe, badania stanowią poważny fundament pod rozwój neuronauki.

Myszy pokazują emocje, które odczuwają, bardziej, niż sądziliśmy. Najnowsze badania udowadniają również, że sztuczna inteligencja działa lepiej, niż człowiek.

Myszy, neuronauka i Elon Musk

Myszy to obiekt badań znany ludzkości od wieków. Zazwyczaj to właśnie na tych sympatycznych zwierzątkach przeprowadzane są różne eksperymenty, weryfikowane są teorie czy nowe wynalazki. Choć doskonale zdajemy sobie sprawę, że stworzenia te odczuwają emocje, dopiero teraz poznaliśmy sposób, w jaki je wyrażają. Neuronauka zaczęła opierać się na dzisiejszych nowoczesnych technologiach, m.in. na sztucznej inteligencji i uczeniu maszynowym. Rozwój badań mózgu doszedł do tego poziomu, że Elon Musk od paru lat zapowiada Neuralink, czyli pierwszy interfejs mózg-komputer zdolny, zdaniem Muska, ulepszyć człowieka do poziomu, jaki wkróce osiągnie AI. Co ciekawe, działające Neuralinki już istnieją i być może to w właśnie w tym tygodniu zaprezentowane zostaną pierwsze wyniki testów na ludziach. Zanim jednak do tego dojdzie - porozmawiajmy trochę o myszach i ich emocjach.

Powstanie miasto w kosmosie. Niezwykłe plany najbogatszego człowieka świataPowstanie miasto w kosmosie. Niezwykłe plany najbogatszego człowieka świataCzytaj dalej

Futrzaste stworzenia stroją miny

W prestiżowym magazynie Science opublikowano wyniki badań na myszach, ale tym razem nie były one wyłącznie (o, ironio) "królikami doświadczalnymi", a samymi obiektami badań. Okazuje się, że myszy znają i potrafią zasygnalizować za pomocą wyrazów twarzy (a może pyszczka?) wszystkie podstawowe emocje. Naukowcy dokonali tego odkrycia za pomocą uczenia maszynowego, gdyż zmiany w minach małych zwierząt są tak drobne i delikatne, iż żaden człowiek nie byłby w stanie ich odróżnić. Jeden z naukowców uczestniczących w badaniu, Kay Tye, uważa, że nowe badania "stanowią podstawy pod rozwój neuronauki i w badaniach stanów emocjonalnych". Badacze liczą, iż pozwoli to na odkrycie zasad, którymi rządzą się nie do końca poznane problemy psychologiczne, takie jak nerwice, depresje czy stany lękowe. Warto wspomnieć, że wraz ze zmianami wyrazów twarzy i emocji, zaobserwowano również widoczne zmiany w korze mózgowej, a konkretniej - w miejsu, które pełni ważną rolę także w doświadczaniu ludzkich emocji.

Naukowcy biją na alarm. W kierunku Ziemi leci asteroida i dotrze do nas w ciągu 10 latNaukowcy biją na alarm. W kierunku Ziemi leci asteroida i dotrze do nas w ciągu 10 latCzytaj dalej

Smutek czy radość?

Badacze postawili na prostotę. Wywoływali oni konkretne bodźce u małych zwierząt. Najpierw podano im wodę z cukrem, co spowodowało, że myszy zaczęły czuć przyjemność. Wskazywały na to zmiany w wyrazie ich twarzy, gdy uszy wysunęły się w przód i zwinęły w kierunku reszty ciała, zaś nos opadł niżej. Myszom podano również gorzką chininę, która spowodowała, że czuły one odrazę, gdy uszy od razu powędrowały do tyłu, a nosek został wsunięty w głąb pyszczka. Symulowano również inne emocje; ból poprzez drobne traktowanie ogona prądem, złe samopoczucie przez podanie chlorku litu, a miejsce, w którym wcześniej dochodziło do rażenia prądem wywoływało u myszy strach. Stwierdzono, że mysz rusza nie tylko nosem i uszami, ale też swoimi wąsami, buzią czy innymi częściami twarzy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Odkrycie zaskoczyło nawet naukowców. Co było ostatnim posiłkiem szczeniaka sprzed 14 tys. lat?
  2. Jedno z najważniejszych odkryć medycznych ostatnich lat. Wynaleziono lek na kaca
  3. Kosmonauta z ISS nagrał "kosmicznych gości". Czy tajemnicze światła to kosmici?
  4. Fantastyczne odkrycie polskich nurków. W Bałtyku znaleziono wrak niemieckiego U-boota

Następny artykuł