Klawiatura ze słupkiem, na którym widać napis Caution.
Źródło: Pixabay

PGE i Energa ostrzegają przed oszustami. Można stracić majątek

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
11 Października 2020

Energa oraz PGE wydały oświadczenia. W sieci trwa kampania hakerska wycelowana w klientów dostawców prądu. Otwierając fałszywe wiadomości można stracić cały majątek, należy uważnie sprawdzać od kogo dostajemy wiadomości.

O całej sprawie najpierw poinformował prezes PGE Obrót, Mariusz Majewski, który przekazał, że pracownicy PGE otrzymują wiele zgłoszeń o podejrzanych wiadomościach, w których oszuści podszywają się pod spółkę.

Bill Gates o końcu pandemii. Zostanie z nami na dłużejBill Gates o końcu pandemii. Zostanie z nami na dłużejCzytaj dalej

Energa i PGE ofiarami hakerskiej kampanii

W sieci trwa kampania hakerska wycelowana w klientów PGE Obrót oraz spółki Energa. Cyberprzestępcy wysyłają wiadomości mailowe do niczego niespodziewających się klientów, w których podszywają się pod wyżej wymienione firmy energetyczne. Głos w sprawie zabrał Mariusz Majewski, prezes PGE Obrót, który tłumaczy, jak wyglądają podejrzane wiadomości: “Korespondencja wysyłana m.in. z adresów: inf@alphaglyx.com, pgetest@sldscan.com, test@acp.org, test@urespect.org zawiera informację o rzekomej należności, która w razie nieuregulowania spowoduje przerwę w dostawie energii elektrycznej. W wiadomości znajduje się również link do płatności online”.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Masz banknot 50 zł? Może być wart fortunę, lepiej przeszukaj kieszenie

2. Człowiek zamiast książki. Żywe biblioteki są coraz bardziej popularne

PGE reaguje i nawołuje do rozwagi

Majewski ostrzega przed podejrzanymi wiadomościami i informuje, żeby pod żadnym pozorem nie wchodzić w linki, które nie zostały wysłane przez oficjalne kanały PGE. “Prosimy nie otwierać linków prowadzących do płatności. Apelujemy również o przekazanie ostrzeżeń rodzinie i znajomym” - wyjaśnia. W razie dodatkowych pytań należy skontaktować się z infolinią. Prezes PGE podkreślił jednocześnie, że ich pracownicy na bieżąco szukają fałszywych witryn i je blokują. Sytuacja ma się podobnie w przypadku spółki Energa.

Żona Alberta Einsteina miała niezwykle ciężkie życie. Noblista traktował ją nieludzko, aż ciężko uwierzyćŻona Alberta Einsteina miała niezwykle ciężkie życie. Noblista traktował ją nieludzko, aż ciężko uwierzyćCzytaj dalej

Energa ostrzega przed fałszywymi fakturami

Hakerzy atakują również klientów spółki Energa. W wiadomościach mailowych, w których oszuści podszywają się pod tę firmę widnieje informacja o niezapłaconych fakturach oraz link do płatności online. Według wstępnych ustaleń w tym przypadku hakerzy wykorzystują jeden adres mailowy do rozsyłania spamu, czyli test@lesarcs-filmfest.com. Poniżej możecie przeczytać treść wiadomości, którą oszuści rozsyłają do klientów Energii.

Obrazy Techgame"Jeden z dziesięciu": odpowiedzi, które przeszły do historii teleturnieju. Tadeusz Sznuk nie wiedział, jak zareagowaćCzytaj dalej

"Twoja ostatnia faktura była niedopłacona, pozostała kwota 4,20 zł. Należy pamiętać, że nieopłacenie w ciągu 48 godzin spowoduje przerwę w dostawie prądu. Można to zapłacić online: zapłać online Lub możesz udać się do naszego głównego biura Lokalizacja biura: Marsa 95, 04-470". Energa ostrzega, że wejście w załączony link może grozić uszkodzeniem urządzenia, z którego się weszło na stronę oraz utratą delikatnych danych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uratował suczkę przed byciem zjedzoną. Kiedy wziął ją w ramiona wydarzyła się piękna rzecz, wzruszające wideo
  2. Idealne połączenie, któremu nikt się nie oprze. Prosta i pyszna surówka z pora, marchewki i jabłka
  3. Masz banknot 50 zł? Może być wart fortunę, lepiej przeszukaj kieszenie
  4. Żona Alberta Einsteina miała niezwykle ciężkie życie. Noblista traktował ją nieludzko, aż ciężko uwierzyć
  5. Bill Gates o końcu pandemii. Zostanie z nami na dłużej
  6. Dlaczego warto jeść śliwki? Powodów jest znacznie więcej, niż mogłoby się wydawać


Następny artykuł