Mężczyźni montujący ogniwa słoneczne na farmie fotowoltaicznej.
Źródło: Yale E360

Świat już zdecydował. Przełomowa zmiana w globalnej energetyce

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
2 Września 2020

Eksperci nie ukrywają optymizmu. Po raz pierwszy w historii odnawialne źródła energii (OZE) stanowiły większość generowanej energii elektrycznej na świecie. Coraz więcej krajów decyduje się na takie rozwiązania.

Wyniki zostały opublikowane we wtorkowym (01.08) raporcie BloombergNEF. Różnice są znaczne, w 2010 roku energia wiatrowa i słoneczna stanowiła tylko jedną czwartą mocy, w raporcie za 2019 rok to już dwie trzecie.

Coraz więcej czystej energii

Jak wynika z raportu, w ubiegłym roku do źródeł energii dodano 119 gigawatów energii słonecznej (45% całej nowej przepustowości). Tak gwałtowny wzrost jest przede wszystkim skutkiem spadku cen związanych z technologią odnawialnych źródeł energii oraz globalnymi staraniami mającymi na celu redukcję emisji dwutlenku węgla. Przed nami jeszcze długa droga, jednak tego typu raporty wlewają w serca ekologów nadzieję, że ludzkość rzeczywiście coraz poważniej traktuję walkę ze zmianami klimatu.

Marsjańskie tornada uchwycone na nagraniuMarsjańskie tornada uchwycone na nagraniuCzytaj dalej

Energia węglowa również w górę

Niestety w raporcie znajdujemy również informację o tym, że w 2019 roku zwiększyła sięrównież moc netto energii ze źródeł węglowych i wynosi ona obecnie 39 gigawatów. W porównaniu z rokiem poprzednim jest to wzrost o niemal 20 gigawatów (w 2018 wyniósł on 19 GW). Jak podkreślają analitycy BloombergNEF, węgiel w dalszym ciągu stanowi duży udział w globalnej energetyce. “29 proc. mocy zainstalowanej na świecie, a 35 proc. całej energii wyprodukowanej w ubiegłym roku. Jest jeszcze wiele do zrobienia” - dodają niestety eksperci.

Jak potężny był huragan Laura? Odwrócił bieg rzeki w TeksasieJak potężny był huragan Laura? Odwrócił bieg rzeki w TeksasieCzytaj dalej

Eksperci zachwyceni. Świat na dobrej drodze

“To wielka sprawa. Widać, że idziemy w dobrym kierunku – dobrym dla klimatu” - komentowała najnowsze doniesienia Luiza Demoro, analityczka BloombergNEF. W 2019 roku aż 81 państw zainstalowało przynajmniej 1 megawat energii słonecznej. Głównym eksporterem tej technologii są Chiny i Indie, jednak polskie przedsiębiorstwa zajmujące się ogniwami fotowoltaicznymi planują inwestycję przewidzianą na miliard złotych, dzięki której w Polsce stanie największa fabryka ogniw fotowoltaicznych w naszym regionie. Pisaliśmy o tym tutaj. Dzięki takiej megafabryca Polska miałaby szansę zostać światowym liderem w eksporcie fotowoltaiki, byłaby to też świetna alternatywa dla kopalni węglowych (na terenie jednej z takich kopalni miałaby powstać nowa, ogromna fabryka produkująca ogniwa słoneczne).

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Marsjańskie tornada uchwycone na nagraniu
  2. We wrześniu czeka nas niezwykła pełnia Księżyca. Wiemy, kiedy ją obserwować
  3. Bill Gates w zupełnie nowej roli. Świetna przemiana miliardera [wideo]
  4. Tajemniczy "Projekt Dziura". Dlaczego Amerykanie chcieli wywiercić otwór do wnętrza Ziemi?

Następny artykuł