Kopalnia węgla brunatnego i Elektrownia Bełchatów.
Źródło: Wikipedia Commons

Polska rezygnuje z energii węglowej. Przyszedł czas na Zielony Ład

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
8 Września 2020

Koniec energetycznej opieszałości. Rada Ministrów zabiera się za modernizację wieloletniej Polityki Energetycznej Polski. Czy w Polsce zapanuje już niedługo Zielony Ład?

Według najnowszych ustaleń Rady Ministrów, do 2040 roku w Polsce wprowadzone zostaną nowe rozwiązania związane z Planem Energetycznym. Według polityków za 20 lat nasz kraj nie będzie już pozyskiwał energii z węgla.

Walka ze zmianami klimatu

Odejście od energetyki związanej z paliwami kopalnianymi (takimi jak wydobywany w Polsce węgiel kamienny i brunatny) jest jednym z najważniejszych aspektów walki ze zmianami klimatu. Tego typu rozwiązania produkują bardzo dużą ilość dwutlenku węgla do atmosfery oraz bezpowrotnie uszkadzają środowisko naturalne. W celu minimalizowania i zapobiegania zmianom klimatycznym i globalnemu ociepleniu, organizacje zajmujące się ochroną środowiska nawołują do transformacji energetycznej. Polska już teraz jest na dobrej drodze do czerpania energii z odnawialnych źródeł energii (OZE), jednak najtrudniejszy krok jeszcze przed nami. Chodzi oczywiście o zagospodarowanie obecnie działających kopalni węglowych.

Ziemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzająZiemia ma tak naprawdę 16 lat. Astronomowie potwierdzająCzytaj dalej

Najbliższe 20 lat kluczowych dla polskiej energii

W przeciągu najbliższych 20 lat w Polsce ma powstać równoległy, zeroemisyjny system pozyskiwania energii. Dzięki temu jakość powietrza na terenie naszego kraju ma się znacząco polepszyć. W tym celu, Minister Klimatu Michał Kurtyka wystosował trzyfilarową politykę rządu, która będzie się opierała na Sprawiedliwej Transformacji (60 miliardów złotych pozyskanych z funduszy europejskich na wspomaganie regionów węglowych w trakcie transformacji), zbudowaniu systemu energetycznego opartego na energetyce morskiej i jądrowej oraz wycofanie węgla z ogrzewania domów (w miastach od 2030, na wsi do 2040 roku).

Zaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 latZaskakujący easter egg w systemie Windows 95. Znalezienie go trwało 25 latCzytaj dalej

300 tysięcy miejsc pracy w przemyśle energetycznym

Kurtyka podkreślił jednocześnie, że transformacja energetyczna wiąże się również ze stworzenie 300 tysięcy miejsc pracy w nowych gałęziach przemysłu związanego z OZE oraz energetyką jądrową. Tworząc nową Politykę Energetyczną Polski wzięto pod uwagę unijne zapisy związane z Zielonym Ładem oraz działaniami post-covidowymi. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, najbliższe dwie dekady mogą być historyczne dla polskiego systemu energetycznego. Już teraz Polska może się pochwalić dużymi farmami energii słonecznej i wiatrowej, które cały czas są rozbudowywane. Ponadto cały czas trwają prace nad stworzeniem megafabryki ogniw słonecznych, która byłaby realną konkurencją dla tanich paneli fotowoltaicznych ściąganych z Chin.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właściciele wynajęli opiekuna dla psów. Nie mieli pojęcia, kim naprawdę jest, monitoring ujawnił prawdę
  2. Stanisława Celińska po latach dowiedziała się zatrważającej prawdy. "Od lat mnie truły"
  3. McDonald’s zabrał głos w sprawie "długowieczności" swoich produktów. Mowa o 24-letnim burgerze
  4. W Warszawie znaleziono pozostałości po prehistorycznej osadzie. Natrafiono na 1500 artefaktów

Następny artykuł