Żarówka w lampie ulicznej.
Źródło: pixnio

Czy uważasz, że rząd powinien obniżyć ceny prądu?

Stanisław JanowskiStanisław Janowski
12 Listopada 2020

Nasze życia wypełnione są urządzeniami elektronicznymi. O ile ułatwiają nam one życia, to przykładają się do zwiększenia rachunków za prąd. Codzienne ładowanie smartfonów, laptopów i podłączanie do prądu różnego rodzaju elektroniki sprawia, że pobór energii w obecnych czasach jest o wiele wyższy niż jeszcze 20 lat temu. Czy w takich warunkach rząd powinien obniżyć ceny prądu?

Dzisiaj informowaliśmy o planach rządu, które zakładają dodanie nowej opłaty przy płaceniu rachunków za prąd. Eksperci prognozują, że ceny mogą skoczyć nawet o 10% do góry, co oznacza, że do rachunków za zużycie energii elektrycznej będziemy musieli dopisać około 150 złotych.

Naukowcy prognozują kiedy wrócimy do normalności po pandemii. Szybciej niż nam się wydajeNaukowcy prognozują kiedy wrócimy do normalności po pandemii. Szybciej niż nam się wydajeCzytaj dalej

Ceny prądu - dyskusja, która toczy się od lat

Od wielu lat w Polsce toczy się dyskusja na temat energii elektrycznej i jej cen. Światowi eksperci podkreślili, że energia czerpana z Odnawialnych Źródeł Energii (OZE) staje się już o wiele tańsza niż tradycyjna energia, która pochodzi z kopalń węgla brunatnego i kamiennego. "Energia wiatrowa, solarna, geotermalna czy pochodząca z biomasy z powodzeniem konkurują z paliwami kopalnymi na całym świecie. Nawet w bogatej w węgiel Australii OZE są tańsze od paliw kopalnych. W Unii Europejskiej najtańsza jest obecnie energia wiatrowa" - czytamy na stronie elektrowniaostroleka.com.

DZISIAJ GRZEJE:

1. Podwyżki cen prądu coraz bliżej? Rząd od stycznia wprowadzi dodatkową opłatę

2. Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy podjęła decyzję. Dotyczy twardego lockdownu w Polsce

W ostatnim czasie polskie władze podjęły decyzję o stopniowym wygaszaniu kopalń węgla kamiennego. Eksperci twierdzą jednak, że ustalona na 2049 rok data wygaszenia ostatnich tego typu placówek jest zbyt rozciągnięta w czasie i odczują to podatnicy. Według ekspertów, z każdym rokiem węgiel będzie coraz droższy, co oznacza, że elektrownie, które tworzą prąd w oparciu o paliwa kopalniane będą podnosić ceny swojej energii.

Dymiące konsole Xbox Series X? Microsoft ostrzega przed fake news'amiDymiące konsole Xbox Series X? Microsoft ostrzega przed fake news'amiCzytaj dalej

Coraz więcej elektroniki, coraz większe zużycie

Jak wynika z danych udostępnionych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne, zużycie prądu w 2018 roku wzrosło w naszym kraju o 1,66%. Może mieć to związek z coraz częstszym użyciem urządzeń elektrycznych w naszych domach. Obecnie w każdym gospodarstwie domowy pojawia się coraz więcej urządzeń elektrycznych, takich jak smartfony, laptopy czy tablety.

Nasze życie staje się dzięki tym urządzeniom prostsze. Możemy w wygodny sposób wyszukiwać informacji, robić zakupy przez Internet, a nawet pracować i zarabiać pieniądze. Taka ilość urządzeń elektrycznych wiąże się jednak ze wzrostem rachunków za zużycie energii elektrycznej. Czy w takiej sytuacji władze powinny podjąć decyzję o obniżeniu cen prądu, skoro i tak wykorzystujemy jej więcej?

Niezwykłe tajemnice dinozaurów. Naukowcy po latach odkryli niesamowite faktyNiezwykłe tajemnice dinozaurów. Naukowcy po latach odkryli niesamowite faktyCzytaj dalej

Następny artykuł